Komfortowo pod prysznicem

Opinii 1

Mimo, że kąpiel pod prysznicem z reguły trwa krócej niż w wannie, nie oznacza to wcale, że nie może być również przyjemna i komfortowa. Aby tak było warto wyposażyć kabinę prysznicową w kilka niezbędnych elementów.

DESZCZOWNICE I DYSZE

Tradycyjna słuchawka prysznicowa z długim wężem to nie jedyny element wyposażenia prysznica. Komfortową kąpiel na stojąco zapewni nam deszczownica (nazywana też deszczownią). Dzięki rozproszeniu strumienia wody, która leje się z góry, zapewnia ona przyjemne doznania i pozwala jednocześnie oszczędzać wodę. Jest to możliwe dzięki wewnętrznemu systemowi napowietrzania wody w deszczownicy, który sprawia, że zmieszana z pęcherzykami powietrza tworzy delikatną kaskadę deszczu. Wybierać można spośród deszczownic montowanych razem ze słuchawką prysznicową na drążku (kolumnie), specjalnym panelu prysznicowym lub wśród deszczownic przeznaczonych do montażu podtynkowego. Na montaż tej ostatniej należy zdecydować się przed ułożeniem okładziny ściennej w łazience, gdyż elementy montażowe ukrywa się właśnie pod nią. Zaletą rozwiązań podtynkowych jest przede wszystkim większa przestrzeń i estetyka tak wykończonego prysznica (jedyny widoczny element to deszczownica i podtrzymujący ją krótki uchwyt, wszelkie podłączenia pozostają ukryte). Do deszczownicy podtynkowej trzeba dokupić baterię, przeznaczoną również do montażu podtynkowego. Najlepiej, aby oba elementy pochodziły od jednego producenta – zyskasz wówczas pewność, że będą do siebie pasowały, a natrysk będzie działał, jak należy. Deszczownica może przybierać różne kształty i wielkości (najczęściej spotyka się deszczownice okrągłe lub kwadratowe). Do większego prysznica wybierz deszczownicę o dużej średnicy – 40-60 cm, w małej przestrzeni lepiej sprawdzi się mniejszy element – np. o średnicy około 20 cm. Komfortowy prysznic zapewnią nam także dysze do hydromasażu. Te niewielkie elementy umieszcza się na ścianie (najczęściej dwie lub trzy dysze) w dwóch równoległych do siebie pionowych rzędach. Dzięki takiej lokalizacji będą skutecznie masowały mięśnie po obu stronach kręgosłupa. Dysze mają ruchome przeguby – każdy domownik będzie więc mógł indywidualnie ustawiać kierunek strumienia wody, dostosowując go do wzrostu i budowy ciała.

PANELE PRYSZNICOWE

Gdy łazienka jest już wykończona, a chciałbyś zainstalować w niej deszczownicę i dysze do hydromasażu bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu, możesz zdecydować się na zakup panelu prysznicowego. Nowoczesne modele mają bardzo estetyczny wygląd (wykonane np. z ozdobnego szkła czy wykończone zaimpregnowanym drewnem bądź materiałem drewnopodobnym mogą stać się prawdziwą dekoracją łazienki), zajmują niewiele miejsca i są łatwe w montażu. Na korpusie takiego panelu oprócz deszczownicy znaleźć się może - w zależności od wybranego modelu - tradycyjna słuchawka prysznicowa, dysze masujące, bateria prysznicowa, przełącznik funkcyjny, a także praktyczna półeczka na szampon czy żel pod prysznic oraz lusterko, które przyda się panom, preferującym golenie się pod prysznicem.

PRYSZNIC W WANNIE

Aby móc korzystać z prysznica nie trzeba wyposażać łazienki w kabinę z brodzikiem. Jeśli nie ma na nie miejsca, a nie chcesz rezygnować z wanny wystarczy, że zamontujesz na jednej ze ścian (przy której stoi ona krótszym bokiem) panel prysznicowy. Aby woda w czasie mycia nie rozchlapywała się po całej łazience potrzebna będzie odpowiednia osłona. Najprostsza i najtańsza jej forma to zwykła zasłonka prysznicowa. Do niej należy dokupić drążek prysznicowy oraz kółeczka do powieszenia zasłony. W przypadku wanny prostokątnej wystarczy wybrać drążek prosty. Gdy z prysznica będziesz korzystać w wannie narożnej, owalnej wybierz drążek łukowy. Zasłona prysznicowa nie dla każdego jest jednak rozwiązaniem praktycznym i estetycznym. Jeśli chcesz jej uniknąć postaw na parawan nawannowy. Jest to wykonana zazwyczaj z transparentnego lub mlecznego szkła estetyczna ruchoma osłona, którą montuje się do ściany przy krawędzi wanny. W zależności od potrzeb parawan może składać się z jednego lub dwóch skrzydeł. Dwuskrzydłowy zapewni lepszą ochronę przed wychlapywaniem się wody na posadzkę. Dla uzyskania wygodniejszego dostępu do wanny, np. w czasie jej mycia, taki parawan wystarczy złożyć na ścianę. Aby ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się w czasie kąpieli w wannie na jej dnie warto ułożyć specjalną matę antypoślizgową.

Dodano: 15-10-2013