Klimatyzator z funkcją grzania – sposób na ciepło we wnętrzu

Opinii 2

Coraz częściej klimatyzatory traktowane są jako niezbędne wyposażenie naszych domów i mieszkań. Chociaż lato w naszym klimacie trwa stosunkowo krótko, potrafi mocno dać się we znaki. Ciągnące się nieprzerwanie przez wiele dni dokuczliwe upały wpływają na pogorszenie naszego samopoczucia i uniemożliwiają nam nie tylko wykonywanie standardowych prac domowych, ale również utrudniają wypoczynek. W takich sytuacjach klimatyzator w domu czy mieszkaniu okazuje się zbawienny. Odpowiednio dobrane urządzenie będzie przydatne nie tylko w czasie lata. Sprawdzi się również wówczas, gdy upały odejdą w zapomnienie. W miesiącach przejściowych możemy nimi skutecznie dogrzewać wnętrze.

OGRZEWANIE ZA POMOCĄ KLIMATYZATORA

Większość nowoczesnych, dostępnych w sprzedaży klimatyzatorów wyposażano dodatkowo w funkcję pozwalającą ogrzewać wnętrze, w którym urządzenie jest zamontowane. Z uwagi na niezbyt dużą moc klimatyzatorów, nie mogą być one jednak traktowane jako jedyne urządzenie grzewcze w sezonie zimowym. Klimatyzator sprawdzi się za to bardzo dobrze w okresach przejściowych – wczesną wiosną czy późną jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz spadają, jednak nie na tyle, aby opłacało się uruchamiać centralne ogrzewanie. Wówczas funkcję urządzenia grzewczego, może pełnić właśnie klimatyzator – podniesie on temperaturę powietrza we wnętrzu do komfortowej dla domowników wartości bez obaw o duże zużycie prądu. Urządzenia te mogą pracować w trybie grzania nawet wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz dochodzi do -15°C. Klimatyzatory z funkcją grzania to zazwyczaj urządzenia typu split. Składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – zewnętrznej, którą instaluje się na poza budynkiem, na elewacji lub na dachu oraz wewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną lokalizuje się wewnątrz pomieszczenia, w niedużej odległości od sufitu.

CIEPŁO Z KLIMATYZATORA - ZUŻYCIE PRĄDU

W sprzedaży znaleźć można klimatyzatory o zróżnicowanej mocy. Wybór odpowiedniego urządzenia zależeć będzie m.in. od kubatury pomieszczenia, w jakim ma pracować. Moc chłodnicza i grzewcza klimatyzatora jest na ogół zbliżona. Jeśli chcemy, aby urządzenie zużywało jak najmniej prądu w czasie pracy, przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na przypisaną mu klasę energetyczną – najmniej energii elektrycznej będą zużywać urządzenia klasy A. Obecnie produkowane klimatyzatory tej klasy nie pochłaniają dużo energii. Przykładowo urządzenie o mocy grzewczej 3200 W w czasie godzinnego ogrzewania pomieszczenia generuje zużycie prądu na poziomie 1,15 kWh. Zakładając, że koszt jednej KWh wynosi 0,60 zł, godzina pracy klimatyzatora będzie nas kosztować niecałe 70 gr.

DODATKOWE FUNKCJE

Poza utrzymywaniem odpowiedniej temperatury we wnętrzu poprzez ogrzewanie czy chłodzenie powietrza, klimatyzator zadba również o jego odpowiednią jakość. Urządzenia te standardowo wyposażane są filtry, dzięki którym trafiające do pomieszczenia powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Klimatyzator w czasie pracy może również utrzymywać najbardziej optymalną dla organizmu człowieka wilgotność powietrza. Dobrym wyborem są m.in. urządzenia wykorzystujące technologie inwerterową. Dostosowują one stale wydajność chłodzenia i grzania w zależności od zaprogramowanej przez nas temperatury powietrza w pomieszczeniu. Sprężarka takiego klimatyzatora nie wyłącza się podczas pracy urządzenia - odpowiednio zwiększa lub zmniejsza obroty. Wpływa to na przedłużenie żywotności klimatyzatora i zmniejszenie zużycia energii nawet o 35%.

Dodano: 27-09-2014