Jak odpowietrzyć kaloryfer (grzejnik)?

Opinii 12

Czasem, gdy grzejnik jest zimny lub zbyt chłodny, a powinien grzać, przyczyną usterki może być jego zapowietrzenie. Odpowietrzenie kaloryferów to najprostsza czynność konserwacyjna i warto ją przeprowadzić, aby usprawnić działanie grzejnika lub wyeliminować jedną z możliwych przyczyn awarii.

DLACZEGO KALORYFER TRZEBA ODPOWIETRZAĆ? SKĄD BIERZE SIĘ TO POWIETRZE?

grzejniki i akcesoriaDo zapowietrzenia grzejników często dochodzi w przypadku instalacji otwartych, które mają kontakt z powietrzem. Przyczyną zapowietrzenia może być również nieprawidłowe napełnienie instalacji c.o wodą czy nieszczelne połączenie jej elementów. Zapowietrzenie może być także skutkiem przedostawania się powietrza do instalacji na zasadzie dyfuzji przez rury z tworzywa sztucznego, które nie są zupełnie szczelne. Jest to jednak naturalne zjawisko, nie należy upatrywać w nim nieprawidłowości.

 

Gdy grzejnik jest zapowietrzony trzeba usunąć z niego powietrze, gdyż wówczas źle funkcjonuje – słabiej grzeje lub nagrzewa się nierównomiernie. Czasem dochodzi z niego bulgotanie, albo inne dziwne dźwięki. Powietrze, które przedostało się do instalacji może powodować osłabienie jej pracy, gdyż grzejnik oddaje wówczas ciepło tylko częściowo. Przekłada się to na spadek temperatury we wnętrzu i nieefektywne wykorzystanie energii cieplnej. Należy też pamiętać, że powietrze w instalacji może powodować korozję jej elementów, dlatego z odpowietrzaniem grzejnika nie ma co zwlekać.

PRZYGOTOWANIE DO ODPOWIETRZANIA KALORYFERÓW

grzejniki Odpowietrzanie grzejnika nie jest skomplikowanym zajęciem, można je przeprowadzić samodzielnie bez konieczności stosowania specjalnych narzędzi. Jedyne co będzie nam potrzebne do odpowietrzania kaloryfera to śrubokręt płaski lub kluczyk do odpowietrzania grzejników oraz miska lub wiaderko na wodę. Przed przystąpieniem do odpowietrzania grzejnika warto sprawdzić ciśnienie w instalacji i zwiększyć je nieco, dopuszczając wodę (np. do 1,2-1,4 atmosfery). Zabieg ten spowoduje, że woda zacznie wypierać powietrze w górną cześć grzejnika, dzięki czemu łatwiej je będzie usunąć.

 

Zanim przystąpimy do odpowietrzania grzejnika należy zakręć maksymalnie zawór. Odpowietrzać powinno się bowiem wówczas, gdy grzejnik jest zimny. Przy odkręconym zaworze ciepła woda wciąż dopływałaby do grzejnika i całe przedsięwzięcie nie mogłoby się udać. Następnie należy odnaleźć odpowietrznik kaloryfera. Jest to pokrętło zlokalizowane w jego górnej części. Na podłodze pod odpowietrznikiem ustawia się miskę lub wiaderko, do którego będzie napływała woda z instalacji.

JAK ODPOWIETRZYĆ GRZEJNIK (KALORYFER)?

odpowietrzanie grzejnikówOdpowietrznik grzejnika odblokowuje się zwykle śrubokrętem ewentualnie kluczem. Należy delikatnie odkręcić jego śrubę, aby nagle wypływająca woda nie zalała posadzki czy ściany. Najpierw z grzejnika zacznie wydostawać się powietrze pod ciśnieniem wraz z pewną ilością wody. Gdy zauważymy, że ciśnienie spadło i woda cieknie spokojnym strumieniem można zakręcić śrubę odpowietrznika kaloryfera. W trakcie odpowietrzania grzejnika watro delikatnie opukiwać go dłonią, dzięki czemu uwolnimy wszelkie znajdujące się wewnątrz bąbelki powietrza.

 

Gdy uznamy, że grzejnik został już odpowietrzony należy zakręcić odpowietrznik i upewnić się, czy nie wycieka z niego woda. Następnie trzeba ponownie odkręć zawór by woda mogła dopływać do kaloryfera. Warto też ustawić pokrętło zaworu termostatycznego na maksymalną pozycje i poczekać kilka chwil. Jeśli awaria spowodowana była zapowietrzeniem, grzejnik szybko stanie się ciepły. Przy odpowietrzaniu grzejnika mogło dojść do spadku ciśnienia w instalacji, dlatego warto uzupełnić w niej wodę, stopniową ją dolewając do uzyskania 0,9-1,2 atmosfery.

 

Jeśli grzejnik po odpowietrzeniu wciąż jest zimny, trzeba dalej szukać przyczyn usterki. Może nią być zapowietrzenie rur na wyjściu z kotła. Wówczas wszystkie kaloryfery w domu powinny wolno się nagrzewać. Niektóre grzejniki mają zawory z funkcją automatycznego odpowietrzania. Ich oczywiście nie trzeba w taki sposób odpowietrzać.

Dodano: 29-06-2013