Jak efektywnie dogrzewać się zimą – piecyki gazowe i naftowe

Opinii 4

Jeśli domowa instalacja grzewcza nie zapewnia odpowiedniego komfortu cieplnego zimą, warto zastanowić się nad jej modernizacją lub odpowiednim ociepleniem budynku. Do tego czasu konieczne może okazać się tymczasowe podnoszenie temperatury w wybranych pomieszczeniach urządzeniami przenośnymi. Należą do nich m.in. piecyki gazowe oraz naftowe. Sprawdzą się one również w okresach przejściowych, kiedy uruchomienie centralnego ogrzewania nie jest opłacalne, a także w pomieszczeniach nieogrzewanych, takich jak np. garaż czy przydomowy warsztat.

CIEPŁO Z PIECYKA NAFTOWEGO

Piecyki naftowe to niewielkie, przenośne urządzania grzewcze wytwarzające ciepło za spalania specjalnego paliwa naftowego, które kupuje się w poręcznych zbiornikach. Jest to paliwo odpowiednio oczyszczone, dzięki czemu produkty spalania zawierają jak najmniej substancji szkodliwych i zapachowych. Podczas pracy piecyka charakterystyczny zapach nafty praktycznie nie jest wyczuwalny, może być wykrywalny jedynie podczas uruchamiania urządzenia oraz jego stygnięcia. Piecyki naftowe mają zazwyczaj nieco mniejszą moc niż urządzenia gazowe – wynosi ona około 3 kW. W przeciwieństwie do nich nie zwiększają wilgotności powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Poziom bezpieczeństwa korzystania z tego typu urządzeń grzewczych podnoszą dodatkowe zabezpieczenia, w jakie są one wyposażane - automatyczny wyłącznik, zabezpieczenie przed potrąceniem oraz czujnik wysokiej temperatury. Piecyki naftowe mogą być knotowe i elektryczne. Rzadziej już spotykane urządzenia knotowe działają na zasadzie spalania paliwa nasączającego knot i podgrzewającego kolumnę spalania, co skutkuje oddawaniem ciepła do pomieszczenia. Bardziej nowoczesne i zaawansowane technicznie elektryczne piecyki naftowe działają na zasadzie wtrysku paliwa do komory spalania i rozprzestrzenianiu ciepłego, dzięki wentylatorowi nadmuchowemu.

 

OGRZEWANIE PIECYKIEM GAZOWYM

Piecyki gazowe to urządzenia grzewcze o niedużych gabarytach. Stosunkowo nieduże wymiary i waga sprawiają, że są to urządzenia mobilne – dzięki zamontowanym kółka można je w miarę potrzeby w łatwy sposób przetransportować do pomieszczenia, w którym chcemy podnieść temperaturę powietrza. Piecyki gazowe zasilane są gazem płynnym (propan-butanem) z butli, takiej jaką stosuję się np. przy kuchenkach gazowych. Ogrzewanie piecykiem gazowym jest bezpieczne, spalaniu gazu nie towarzyszy wytwarzanie dymu ani innych niebezpiecznych substancji. Bezpieczne korzystanie z piecyków gazowych zapewniają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak termiczny czujnik obecności płomienia, system automatycznie wyłączający piecyk w przypadku zbyt małej ilości tlenu niezbędnego do spalania paliwa czy zabezpieczenia antyprzechyłowe, odcinające dopływ gazu gdy urządzenie znajdzie się w innej pozycji niż pionowa. Niektóre urządzenia wyposażone są również w tzw. analizatory wypływu CO2. Odcinają one dopływ gazu w przypadku wzrostu CO2 w powietrzu ponad określoną normę. Piecyki gazowe są urządzeniami wydajnymi. Zużywają średnio 0,3 kg/h przy maksymalnej mocy i 0,1 kg/h przy minimalnej mocy. Moc maksymalna wynosi zazwyczaj około 4 kW, minimalna – nieco ponad 1 kW. Pracą urządzenia można sterować dzięki kilkustopniowej regulacji. Ciepło odczuwalne jest po dość krótkim czasie od uruchomiania piecyka. Wadą tego typu ogrzewania jest wyczuwalny niekiedy zapach, jakiemu towarzysz spalania gazu. Decydując się na dogrzewanie piecykiem gazowym warto zaopatrzyć się dodatkowo w detektor czadu (tlenku węgla). Dzięki niemu poczujemy się bezpieczniej – w razie jakiejkolwiek awarii wykryje on niewyczuwalny dla nas czad w powietrzu zanim osiągnie on stężenie zagrażające zdrowiu i życiu domowników. Koszt takiego urządzenia nie jest duży a może ono uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami.

Dodano: 26-11-2014