Jak efektywnie dogrzewać się zimą – grzejniki elektryczne

Opinii 2

Instalacja grzewcza nie zawsze jest w stanie zapewnić domownikom odpowiedni komfort cieplny. Dzieje się tak przeważnie w czasie występowania długotrwałych, dużych mrozów. Niekiedy też przeszywają nas zimne dreszcze, mimo iż temperatura we wnętrzu utrzymywana jest na zadowalającym poziomie. Odczuwanie chłodu wzmaga wówczas panująca w pomieszczeniu duża wilgotność powietrza. Potrzebę podwyższonej temperatury w danym wnętrzu zaspokoją zasilane energią elektryczną mobilne urządzenia grzewcze, takie jak termowentylatory, grzejniki olejowe i konwektorowe. Uruchamiane sporadycznie, a więc w miarę potrzeby, nie zużyją dużo prądu, zapewnią nam za to w dość krótkim czasie oczekiwany komfort cieplny. Takie urządzenia grzewcze sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. Okażą się pomocne również z niedogrzanych warsztatach lub garażach.

TERMOWENTYLATORY

To urządzenie grzewcze, nazywane też potocznie farelką, jest najczęściej wybierane na potrzeby dogrzewania pomieszczeń. Swą popularność zawdzięcza głównie niewysokiej cenie. Dzięki małym gabarytom termowentylator bez problemu przeniesiemy do innego wnętrza, a nawet zabierzemy za sobą, np. do domku letniskowego. Źródłem energii cieplnej w tego typu urządzeniach jest spiralna grzałka elektryczna. Moc termowentylatorów to zazwyczaj 1500 lub 2000 W. Ich niepodważalną zaletą jest to, że zaczynają grzać zaraz po uruchomieniu. Strumień ciepłego powietrza nawiewny jest do wnętrza przez znajdujący się wewnątrz urządzenia wentylator. Termowentylatory przestają też oddawać ciepło natychmiast po wyłączeniu. Oddają ciepło kierunkowo. Jeśli więc chcemy się dogrzać w chłodny dzień lub wieczór wystarczy skierować termowentylator na siebie. Mocą i temperaturą nawiewanego powietrza steruje się za pomocą pokręteł. Po wyłączeniu grzałki termowentylator może zastąpić nam wiatrak, co okaże się przydatną funkcją latem. Urządzenia te są bezpieczne w użytkowaniu, przed przegrzaniem chronią je odpowiednie zabezpieczenia. Ponieważ termowentylatory wysuszają powietrze i wymuszają jego ruch, lepiej nie sięgać po nie, gdy wśród domowników znajduje się alergik. Jeśli chcemy termowentylatorem dogrzewać pomieszczenia wilgotne, np. łazienkę, przed zakupem warto upewnić się czy jego producent dopuścił takie zastosowanie. W sprzedaży znaleźć też można termowentylatory ceramiczne, w których grzałki zastąpiono ceramicznymi płytami grzewczymi. Są to bardzo wydajne urządzenia – w krótkim czasie mogą ogrzać całe pomieszczenie. Charakteryzują się z reguły większą trwałością niż tradycyjne termowentylatory.

GRZEJNIKI OLEJOWE

Są o wiele większe i cięższe od termowentylatorów. Podobnie jak one pracują zwykle z maksymalną mocą 2000 W. Wyglądem przypominają grzejnik żeliwny – zbudowane są z żeber, które wypełnia olej. Zanurzona w nim grzałka podgrzewa ciecz, a grzejnik całą powierzchnią oddaje ciepło do otoczenia, nie wymuszając ruchu powietrza. Chociaż grzejniki olejowe dosyć wolno się nagrzewają, wolno też stygną, co oznacza, że oddają ciepło do otoczenia jeszcze jakiś czas po odłączeniu zasilania. W przeciwieństwie do termowentylatorów mogą skutecznie dogrzewać pomieszczenia nawet o dużej powierzchni. Grzejniki olejowe są stosunkowo ciężkie. Aby ułatwić ich przestawianie wyposaża się w kółka. Takie urządzenia mają odpowiednie zabezpieczania przed przegrzaniem, mogą też być wyposażone w funkcjonalny wyświetlacz, termostat, zapewniający utrzymanie nastawionej temperatury we wnętrzu oraz timer, umożliwiający ustawienie czasu pracy grzejnika.

GRZEJNIKI KONWEKTOROWE

To grzejniki wyposażone w grzałki elektryczne, które do ogrzewania wnętrza wykorzystują konwekcję. W ich przypadku przepływ powietrza odbywa się w pionie - chłodne jest zasysane dołem, a ciepłe uchodzi górną częścią urządzenia. W sprzedażny znaleźć można modele naścienne, jak i przenośne – z nóżkami. Niektóre modele przeznaczone są zarówno do zawieszenia na ścianie jak i ustawieniu w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Konwektory podobnie jak pozostałe urządzenia elektryczne, służące dogrzewaniu pomieszczeń, pracują z mocą 1500 lub 2000 W. Wyposażone są również w zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz termostat, który samoczynnie wyłączy grzejnik, gdy temperatura otoczenia osiągnie nastawioną wartość i uruchomi go ponownie, gdy wykryje spadek temperatury.

Dodano: 10-11-2014