Jak działa hydrofor?

Opinii 0

Każdy dom i działka rekreacyjna potrzebują dostępu do wody. Problem ten rozwiązuje podłączenie do wodociągu sieciowego lub wykopanie studni. W tym drugim przypadku potrzebny będzie również hydrofor. Jednak, aby zapewnił on mieszkańcom wygodny dostęp do wody, powinien być dostosowany do ich potrzeb. Jaki hydrofor kupić na działkę rekreacyjną, a jaki do domu? Na co zwrócić uwagę?

Mycie rąk. Kran i zlewozmywak w kuchni

 

Co to jest hydrofor?

Hydrofor jest zestawem urządzeń umożliwiających wygodny dostęp do wody pitnej. Zestaw hydroforowy utrzymuje prawidłowe ciśnienie w każdym kranie (niezależnie od wysokości, na której instalacja się znajduje), dzięki czemu umożliwia mieszkańcom domów komfortowe korzystanie z wody.

 

Jeśli decydujesz się na zakup hydroforu, lepiej wybierz cały zestaw hydroforowy, w skład którego wchodzą 4 główne elementy: zbiornik ciśnieniowy, pompa, zawory oraz przekaźnik ciśnieniowy (presostat).

Hydrofor

Hydrofory – jak działają?

Mechanizm pracy hydroforu opiera się na zasadach fizyki. Po włączeniu urządzenia pompa zaczyna pobierać wodę ze studni i przekazywać ją do zbiornika. Gdy zbiornik ciśnieniowy częściowo wypełnia woda, jego pozostałą przestrzeń (nad lustrem wody) zajmuje powietrze (tzw. poduszka powietrzna), które jest utrzymywane pod odpowiednim ciśnieniem. Pompa pompuje wodę tak długo, aż ciśnienie w zbiorniku osiągnie pożądaną wartość – potem automatycznie się wyłącza.

 

W momencie odkręcenia kranu powietrze wtłacza wodę ze zbiornika do układu, a ciśnienie powietrza w zbiorniku automatycznie spada. Kiedy spadnie poniżej określonego – minimalnego poziomu, załącza się pompa hydroforowa uzupełniająca wodę i zwiększająca tym samym ciśnienie powietrza w zbiorniku. Kiedy ciśnienie osiągnie żądany poziom maksymalny (pozwalający na ponowne wtłoczenie wody do układu), pompa wyłącza się, a woda jest gotowa do użycia. I tak cykl się zapętla.

 

UWAGA!

Wartości i parametry pracy pompy nie podlegają indywidualnej regulacji. Ustalane są odgórnie przez producenta pomp.

 

Hydrofor może współpracować z dwoma rodzajami pomp:

Pompa zasysająca

pompą zasysającą — umieszczona obok zbiornika z wodą lub na powierzchni. Pompy zasysające pobierają wodę z głębokości maksymalnie 7 m. Generują dość duży hałas, który może przeszkadzać mieszkańcom, gdy pompa znajduje się blisko zabudowań mieszkalnych;

Pompa głębinowa

pompą głębinową — jeżeli lustro wody jest położone głęboko, jedynie ten rodzaj pompy poradzi sobie z dostarczeniem wody do zbiornika. Pompy te pracują w zanurzeniu, dzięki czemu ich praca jest cichsza.

Hydrofor z pompą o odpowiedniej pojemności, nie tylko umożliwia korzystanie z bieżącej wody, ale zapobiega także nadmiernemu zużyciu pompy, zmniejszając częstotliwość jej załączania i wyłączania.

Jakie ciśnienie w hydroforze?

Ciśnienie powietrza w zbiorniku zależy od jego pojemności:

  • dla zbiorników o pojemności 50-150 l ciśnienie powietrza wynosi około 1,5 bar,

  • dla zbiorników o pojemności 200-500 l ciśnienie powietrza wynosi około 2 bary.

 

Określenie ilości powietrza w wypełnionym wodą zbiorniku hydrofora byłoby trudne, dlatego podawane wartości dotyczą zbiorników pustych.

 

Regulacją ciśnienia w hydroforze zajmuje się presostat — czujnik analizujący różnice ciśnień w momencie odkręcenia kranu. W chwili zbyt niskiego ciśnienia daje sygnał do uruchomienia pompy — można powiedzieć, że steruje pracą hydroforu.

Jaki hydrofor do studni na działkę rekreacyjną, a jaki do domu?

Pojemność zbiornika ciśnieniowego powinna być dostosowana do liczby mieszkańców i ich ogólnego zapotrzebowania na wodę. Najmniejsze zbiorniki mają 50 l, ale są też takie o pojemności 200-300 l i o wiele pojemniejsze, np. 6000 l.

 

Wielkość zbiornika bezpośrednio wpływa na kondycję i pracę pompy. Prawidłowo dobrany, zmniejsza częstotliwość jej włączania i wyłączania. Każda pompa ma określoną przez producenta, bezpieczną liczbę cykli pracy w ciągu godziny. Im jest ich więcej, tym szybciej pompa się zużyje.

 

Przykładowo – pompa zaopatrująca w wodę dom jednorodzinny powinna wykonywać nie więcej niż 20-30 cykli w ciągu godziny. Maksymalne ciśnienie robocze dla takiej pompy to 0,6 MPa.

 Hydrofor przemysłowy

Rodzaje hydroforów

Wszystkie zestawy spełniają tę samą funkcję, ale producenci zadbali o różnorodność pozwalającą na jeszcze lepsze dopasowanie urządzenia do potrzeb jego użytkowników.

 

  • Hydrofory tradycyjne — zbiornik zazwyczaj ma kształt walca (możliwość ustawienia go w pionie i poziomie), w wersji emaliowanej lub ocynku. Zaletą tradycyjnych modeli jest szeroki wybór pojemności tych zestawów. Zbiorniki są wytrzymałe, a w wersji ocynkowanej, mogą być instalowane również na zewnątrz budynków. Wadą jest konieczność częstych kontroli ciśnienia powietrza, które musi być stale uzupełniane ze względu na brak membrany oddzielającej go od lustra wody.

  • Membranowe (przeponowe) — niewielkie zbiorniki (do 100 l), które mają specjalną warstwę (membranę, przeponę) oddzielającą wodę od ścianek zbiornika. Przestrzeń ta wypełniona jest powietrzem pod ciśnieniem. W zbiorniku membranowym woda nie styka się z jego ściankami, co ogranicza korozję. Z drugiej strony, stan membrany trzeba kontrolować i w razie potrzeby wymienić ją na nową. Uwaga! Materiał membrany oraz powłoka wewnętrzna zbiornika mają ciągłą styczność z wodą pitną, więc powinny posiadać specjalny atest Państwowego Zakładu Higieny.

  • Dwa zbiorniki – hydrofory tego typu mają dwa zbiorniki – wody i powietrza, połączone dzięki pracy sprężarki oraz pompy wody.

  • Hydrofor bezzbiornikowy — stanowi rodzaj dobrej jakości pompy hydroforowej z osprzętem. Tłoczy wodę z powierzchni zbiorników lub płytkich studni. Jest wyposażony w pompę powierzchniową wraz z automatem sterującym jej pracą. Zazwyczaj ma także niewielki, zintegrowany zbiornik ciśnieniowy, który umożliwia sprawne dostarczenie wody do kranu. Sprawdza się też jako hydrofor ogrodowy, służący do podlewania roślin.

 

Co jest lepszym wyborem – hydrofor czy pompa?

Kluczowym kryterium są potrzeby użytkowników. Przy dużym zużyciu wody korzystniejszym rozwiązaniem jest zestaw hydroforowy ze zbiornikiem, który odciąża nieco pompę. Natomiast przy niewielkich potrzebach, dobrze sprawdzi się każde rozwiązanie.

Jaki hydrofor wybrać – na co zwrócić uwagę?

Zanim dokonasz zakupu hydroforu, zwróć uwagę na dwa kluczowe parametry:

 

  • pojemność — staranne oszacowanie potrzeb mieszkańców w zakresie zużycia wody pozwoli wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy. Jeśli decydujesz się na zbiornik o dużej pojemności, musisz zaplanować z wyprzedzeniem jego instalację, uwzględniającą ciężar zbiornika. Hydrofory zazwyczaj umieszcza się w kotłowni lub piwnicy. Małe hydrofory mieszczą się właściwie wszędzie, nawet w szafce kuchennej lub niewielkiej wnęce;

  • nowoczesność — wszystkie zestawy hydroforowe działają na tej samej zasadzie. Jednak nowsze typy urządzeń potrafią pracować nieco ciszej oraz automatycznie regulują ustawienia, zwiększając komfort użytkowania (brak konieczności ręcznego ustawiania sprzętu).

 

Warto też zadbać o czystość wody. W razie konieczności do zestawu hydroforowego dobrze dołączyć filtr oczyszczający i uzdatniający wodę.

Dodano: 21-05-2020