Instalacja światła (29/53)

Instalacje elektryczne (odc. 29 - 29 )
Opinii 1
Każde pomieszczenie w domu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Zobacz jak je zainstalować.
Bez oświetlenia centralnego
Bez oświetlenia centralnego
Aby oświetlić wnętrza nowocześnie i funkcjonalnie nie potrzebujemy centralnego punktu oświetleniowego. Nie spełnia on swoich funkcji. Lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie światła do charakteru i funkcji danego pomieszczenia.
Oświetlenie funkcjonalne
Oświetlenie funkcjonalne
Instalacja świetlana powinna być zaplanowana w taki sposób, aby oświetlać strefy, z których na co dzień korzystają domownicy. W jadalni warto zaplanować lampę wiszącą nad stołem. Oświetli ona posiłki i sprawi, że biesiadnicy będą lepiej widoczni.
Oświetlenie stref komunikacyjnych
Oświetlenie stref komunikacyjnych
W korytarzu przyda się ciąg opraw oświetlających strefę komunikacyjną. Jeśli w budynku znajdują się schody wewnętrzne należy zaplanować oświetlenie klatki schodowej oraz stopni.
Włączniki światła
Włączniki światła
Liczbę włączników oświetlenia należy dobrać do liczby opraw. Trzeba też pamiętać, że ważna jest nie tylko liczba włączników, ale i wysokość na jakiej je umieścimy. Standardowo wysokość montażu włączników to 120-140 cm.
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie zewnętrzne musi być estetyczne i zapewniać bezpieczeństwo domownikom. Warto dokładnie zaplanować miejsca montażu opraw oświetleniowych – punktowych, w formie kinkietów oraz latarni.
Dodano: 01-03-2012