Instalacja elektryczna w domu

Opinii 12

Odpowiednio zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna w domu czy mieszkaniu zapewni nam bezpieczne i przede wszystkim komfortowe korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz innych urządzeń zasilanych prądem. Kupując poszczególne komponenty instalacji elektrycznej warto zwracać uwagę na ich jakość oraz posiadane certyfikaty czy atesty. Na tych elementach nie warto oszczędzać.

PRZEWODY ELEKTRYCZNE

Dobór i odpowiednie rozmieszczenie okablowania decydować będzie o komforcie użytkowania domu. Wykonanie rozbudowanego systemu przewodów elektrycznych pozwoli wzbogacać instalację o nowe sprzęty i uniknąć uporczywych prac remontowych (kucia i szpachlowania ścian) w celu rozbudowy instalacji. Instalację elektryczną w domach i mieszkaniach wykonuje się jako podtynkową lub wtynkową – wszelkie przewody, puszki elektryczne ukrywa się pod warstwą tynku lub w niej. Jeśli chcemy, aby przewody zostały ułożone bezpośrednio w tynku należy zdecydować się na płaskie kable wielożyłowe o oznaczeniu YDYp. Przewody można też prowadzić w rurkach elastycznych (w tzw. peszlu) układanych w bruzdach wykutych w ścianach. Takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości wymienić uszkodzony przewód bez konieczności kucia ścian - wystarczy wyciągnąć go przez peszel. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się przewody typu DY. W pomieszczeniach, które nie wymagają wysokiej estetyki wykończenia, np. w pomieszczeniach gospodarczych przewody można prowadzić po wierzchu ściany. Najlepiej układać je w specjalnych listwach, sztywnych rurach lub kanałach instalacyjnych, które ochronią je przed uszkodzeniem. Do układania w korytach kablowych można stosować przewody okrągłe o oznaczeniu YDY.

ROZDZIELNICA

Ważnym elementem instalacji elektrycznej jest rozdzielnica główna (tablica rozdzielcza). Pełni ona funkcję centrali, w której umieszcza się w aparaty służące do łączenia i rozdzielania obwodów, urządzenia sterownicze oraz zabezpieczenia instalacji. Wybór odpowiedniej rozdzielnicy powinien być uzależniony od stopnia rozbudowania instalacji. W zależności od potrzeb do wyboru mamy rozdzielnice mieszczące od 2 do kilkudziesięciu modułów. W domach jednorodzinnych montuje się zazwyczaj rozdzielnice 24- lub 36-modułowe.  Dobierając wielkość tablicy rozdzielczej warto mieć na uwadze możliwość rozbudowania instalacji elektrycznej w przyszłości. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup tablicy rozdzielczej o pojemności do 20% większej niż wynosi planowana ilość modułów, aby móc w razie potrzeby podłączyć do niej z czasem dodatkową aparaturę. Jeśli rozdzielnica ma być instalowana we wnęce warto sięgnąć po model podtynkowy. Jeśli ma zawisnąć na ścianie należy wybrać tablicę natynkową.

ZABEZPIECZENIA

W rozdzielni elektrycznej powinny znaleźć się zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i chroniące przed porażeniem. Każdy obwód powinien być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym, który chroni je przed nadmiernym obciążaniem oraz skutkami zwarć. Ilość włączników zależeć będzie od ilości obwodów w instalacji. Należy jednak pamiętać, że do jednego wyłącznika nie należy podłączać więcej niż 10 gniazdek wtyczkowych lub 20 punktów oświetleniowych. Dobierając wyłączniki trzeba też uwzględnić rodzaj obciążenia. Urządzenia o dużej mocy powinny być podłączane do oddzielnych obwodów zabezpieczanych osobnymi wyłącznikami nadprądowymi. Instalacja elektryczna wymaga też zastosowania wyłączników różnicowo-prądowe, które zapewniają ochronę przed porażeniem przy dotyku pośrednim i bezpośrednim np. dotknięciem przewodów pod napięciem. W tablicy powinien znajdować się przynajmniej jeden taki włącznik, chroniący całą instalację. W nowych instalacjach zakłada się je w obwodach zasilających odbiorniki w łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonym zagrożeniu porażenia prądem. Innym rodzajem zabezpieczania są ochronniki przeciwprzepięciowe. Chronią one urządzenia elektryczne przed skokami napięcia. Warto zabezpieczyć nimi komputery czy sprzęt audio-video. Ich liczba zależeć będzie od stopnia rozbudowania instalacji.

GNIAZDA ELEKTRYCZNE

Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są gniazda elektryczne. Ich ilość powinna być dobrana pod kątem planowanych urządzeń i sprzętów zasilanych energią elektryczną, które będą podłączane do nich na stałe. Nie należy zapomnieć również o dodatkowych gniazdkach na sprzęty podłączane sporadycznie. Wybierając odpowiednie gniazda do różnych pomieszczeń warto zwrócić uwagę na ich stopień ochrony. W pomieszczeniach suchych sprawdzą się standardowe gniazda o stopniu ochrony IP 20. Do łazienki należy wybrać gniazdka bryzgoszczelne (z klapką i odpowiednimi uszczelkami) o stopniu ochrony IP 44. Wszystkie gniazda elektryczne w domu czy mieszkaniu powinny mieć styk ochronny połączony z przewodem ochronnym. Należy więc wybierać gniazda z uziemieniem. Można je poznać po oznaczeniach. Gniazdo 2P jest gniazdem pojedynczym bez uziemienia. 2P+Z to z kolei gniazdo pojedyncze z uziemienie. Gniazdo podwójne z uziemieniem będzie oznaczone symbolem 2x2P+Z. Każde gniazdo elektryczne ma też określone znominowane natężenie prądu. W przypadku konwencjonalnych produktów ogólnego użytku jest to 10 A, natomiast dla gniazd wysokoprądowych 16 A. Te ostatnie należy wybierać, gdy planujemy podłączyć do niech urządzenia takie jak kuchenki elektryczne, pralki czy zmywarki.

Dodano: 27-11-2013