Instalacja elektryczna natynkowa. Z czego się składa i do jakich wnętrz pasuje?

Opinii 0

Coraz częściej instalacje elektryczne natynkowe pojawiają się nie tylko w budynkach gospodarczych czy przemysłowych, ale i w pomieszczeniach mieszkalnych, a nawet biurowych. Sprawdź, czy warto wybrać taką instalację i czy jest bezpieczna.

Instalacja natynkowa w biurze

Instalacja elektryczna natynkowa – charakterystyka

Ze względu na sposób wykonania instalację elektryczną można podzielić na podtynkową, wtynkową i natynkową. Ostatnia charakteryzuje się tym, że zarówno przewody elektryczne, jak i pozostałe elementy montowane są bezpośrednio na ścianach bez wykuwania bruzd. Z czego składa się instalacja natynkowa? Elementy są podobne jak w instalacji podtynkowej. Obok przewodów elektrycznych (różny przekrój w zależności od tego, czy zasilą gniazda, czy punkty oświetlenia) są gniazda natynkowe z uziemieniem lub bez uziemienia, które występują w wersji hermetycznej, przeznaczonej do miejsc wilgotnych.

 

Taka instalacja potrzebuje również puszek naściennych (pojedyncze, podwójne lub większe) oraz łączników naściennych (jednobiegunowych, dwubiegunowych, niekiedy w wersji hermetycznej).

Instalacja elektryczna natynkowa w wystroju wnętrza

Bezpieczeństwo natynkowej instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna natynkowa jest bezpieczna pod warunkiem, że zostanie fachowo wykonana - przez doświadczonego elektryka, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami technicznymi. Ze względu na to, że elementy takiej instalacji znajdują się na zewnątrz, całość musi zostać zamontowana wyjątkowo starannie. Tylko wtedy będzie bezpieczna dla domowników. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby instalacja natynkowa nie była narażona na uszkodzenia, również te przypadkowe. Nie można dopuścić do tego, żeby przewody miały kontakt z wodą lub wilgocią, dlatego umieszcza się je w różnego rodzaju rurach, listwach instalacyjnych czy kanałach.

Kiedy warto wybrać instalację elektryczną natynkową?

W niektórych sytuacjach wybór instalacji elektrycznej natynkowej okazuje się zdecydowanie lepszą opcją niż zamontowanie wersji podtynkowej. Nie ma powodów, aby obawiać się instalacji tego rozwiązania, tym bardziej że jest to coraz popularniejsza opcja.

 

Instalację natynkową warto wybrać, gdy:

 

 • zakłada się instalację w domu wykonanym z drewna, gdzie nie ma możliwości wykonania bruzd w ścianach i słupach;

 • wykonuje się dodatkowy fragment instalacji, a wkuwanie jej byłoby zbyt dużym problemem;

 • adaptuje się wnętrze przemysłowe na mieszkalne lub biurowe i chce się zachować widoczne elementy murowe;

 • planowana jest w niedalekiej przyszłości przebudowa instalacji elektrycznej (uniknie się uciążliwego kucia),

 • pragnie się podkreślić nowoczesną aranżację wnętrza.

 Instalacja elektryczna natynkowa w dużym salonie

Jak zamontować instalację elektryczną natynkową?

Montując instalację elektryczną natynkową, można zastosować różne rozwiązania. Jeśli taka instalacja ma mieć walory dekoracyjne, najlepiej umieścić ją bezpośrednio na ścianach. Gdy kwestia estetyczna nie jest taka istotna, łatwiej przeprowadzić przewody w kanałach kablowych, rurkach lub listwach. Jeśli zostanie wybrana druga opcja, wtedy przewody można łatwo poprowadzić tuż przy suficie. Inne rozwiązanie to umieszczenie w listwach przypodłogowych. Skutecznie można schować przewody także wzdłuż ościeżnic drzwi, za meblami, pod parapetami. Do tego rurki i listwy są dostępne w różnych wzorach i kolorach, co pozwala nawiązać do kolorystyki pomieszczenia.

 

Gdy instalacja ma być widoczna, bo będzie stanowiła element aranżacji pomieszczenia, nie trzeba stosować żadnych listew czy rurek, jeśli nie wymagają tego kwestie bezpieczeństwa (np. wilgoć). Wtedy najczęściej przewody są przymocowywane do ścian opaskami.

Wady i zalety instalacji elektrycznej natynkowej

Duża popularność instalacji elektrycznej natynkowej wynika nie tylko z mody czy trendów w aranżacji niektórych wnętrz mieszkalnych, biurowych lub użyteczności publicznej. Coraz więcej osób docenia praktyczne aspekty takiego rozwiązania. Ma ono wiele zalet, wśród których można wymienić na przykład:

 

 • łatwy i szybki montaż instalacji elektrycznej natynkowej podczas adaptacji budynku lub generalnego remontu pomieszczenia;

 • możliwość zupełnej zmiany instalacji elektrycznej w łatwy sposób (schematu połączeń, doprowadzenia dodatkowych przewodów, puszek, kontaktów, gniazd itd.);

 • możliwość wykonania dodatkowej instalacji bez konieczności przeprowadzania dużych prac remontowych;

 • łatwa naprawa elementów, które ulegną uszkodzeniu w instalacji natynkowej;

 • uniknięcie uciążliwych i brudzących robót przy naprawie instalacji (kucie w ścianie, szpachlowanie itp.).

 

Do wad instalacji elektrycznej natynkowej można zaliczyć:

 

 • nieprzystosowanie stylistyczne do każdej aranżacji wnętrza;

 • konieczność wykonania instalacji z większą starannością ze względów bezpieczeństwa niż w wersji podtynkowej;

 • nie każdemu przypadnie do gustu wyrazisty i bardzo widoczny element we wnętrzu.

Do jakiego stylu pasuje instalacja elektryczna natynkowa?

Nie zawsze zamontowanie instalacji elektrycznej natynkowej wynika z konieczności czy praktycznych powodów. Niekiedy taka decyzja jest podyktowana modą i względami estetycznymi. Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz chętnie wykorzystują instalację natynkową w pomieszczeniach, które aranżowane są w stylu loft czy vintage. Coraz częściej jednak przewody na ścianie można zobaczyć również we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania instalacji elektrycznej natynkowej?

- Do wykonania instalacji eklektycznej natynkowej potrzebne będą: wiertarka, gwoździe lub kołki, wkrętak z izolowaną rękojeścią, szczypce do ściągania izolacji i szczypce tnące, młotek i klej do przyklejania listew.

 

Z jakich materiałów powinno być wykonane okablowanie w natynkowej instalacji elektrycznej?

- Przewody w instalacji elektrycznej natynkowej mogą być jednożyłowe lub wielożyłowe w dodatkowej osłonie. Wykonuje się je z takich samych materiałów jak przewody układane podtynkowo (np. miedź, aluminium).

 

Czy instalacja elektryczna natynkowa jest niebezpieczna dla zwierząt?

- Jeśli instalacja elektryczna natynkowa zostanie wykonana przez fachowca z uprawnieniami i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami, będzie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Lepiej jednak poprowadzić przewody przy suficie, a nie nisko, gdy w domu są czworonożni przyjaciele lub dzieci.

 

Dodano: 17-02-2021
Uaktualniono: 17-02-2021