Inne instalacje (28/53)

Instalacje elektryczne (odc. 28 - 29 )
Opinii 0
Montaż instalacji elektrycznej to nie wszystko. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych należy się również zastanowić, w których miejscach będziemy korzystać z takich urządzeń jak telewizor czy komputer, aby odpowiednio wcześniej przygotować kable oraz gniazda do ich podłączenia.
O czym pamiętać?
O czym pamiętać?
Gotowy projekt domu zazwyczaj zawiera jedynie projekt podstawowej instalacji elektrycznej. O instalację domofonową, alarmową czy podłączenie sprzętów RTV i AGD musimy zadbać sami.
Rozplanowanie sprzętów
Rozplanowanie sprzętów
Odpowiednie rozplanowanie sprzętów zasilanych energią elektryczną, jeszcze przed przystąpieniem do wykańczania wnętrz, pozwoli ukryć kable elektryczne i zrezygnować z nieestetycznych przedłużaczy.
Dobór gniazdek
Dobór gniazdek
Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych należy określić na bardzo wczesnym etapie budowy, by ukryć pod tynkiem wszystkie przewody instalacyjne. Warto zaplanować kilka dodatkowych gniazdek na urządzenia i sprzęty, w które zaopatrzymy się w przyszłości.
Gniazda antenowe
Gniazda antenowe
Oprócz gniazdek elektrycznych do podłączenia sprzętów ARV i AGD należy zaplanować również gniazda antenowe. Warto więc dokładnie przemyśleć gdzie stanie lub zawiśnie telewizor, jeszcze przed tynkowaniem wnętrz.
Sprytnie ukryte podłączenia
Sprytnie ukryte podłączenia
Jeśli zawczasu zaplanujemy rozmieszczenie sprzętów audio i video będziemy mogli wykonać zabudowę, która ukryje wszystkie nieestetyczne podłączenia.
Dodano: 01-03-2012