Grzejniki pokojowe – rodzaje, rozmiary i moc grzewcza

Opinii 23

Grzejniki pokojowe stały się nie tylko niezbędnym wyposażeniem mieszkania, zapewniającym komfortową temperaturę, ale również elementem dekoracyjnym wnętrza.

JAK DZIAŁAJĄ GRZEJNIKI POKOJOWE?

Grzejniki pokojowe działają na zasadzie konwekcji i promieniowania. Konwekcja polega na podgrzewaniu masy powietrza w grzejniku, a następnie przekazywaniu sobie energii przez cząsteczki powietrza. Promieniowanie polega na wydzielaniu ciepła na powierzchni, na którą padają promienie, bez podgrzania całej masy powietrza.

 

Konwekcja ma tę przewagę nad promieniowaniem, że temperatura w całym pomieszczeniu ustala się na podobnym poziomie.

 

W grzejnikach aluminiowych, płyn niezamarzający bądź woda przepływa przez elementy grzejne grzejnika, ogrzewa je, a te przekazują ciepło na żeberka aluminiowe. Przez te żeberka przepływa zimne powietrze zasysane z dołu grzejnika i ogrzane wylatuje przez górną część grzejnika do pomieszczenia.

 

W grzejnikach stalowych płytowych gorąca woda przepływa przez kanały wodne i oddaje ciepło płycie, a ta z kolei przekazuje je do otoczenia.

 

RODZAJE GRZEJNIKÓW POKOJOWYCH

rodzaje grzejników pokojowychGrzejniki pokojowe można podzielić na dwie grupy: stalowe i pozostałe (miedziane, aluminiowe). W przeszłości stosowane były grzejniki żeliwne, ale obecnie są one coraz rzadsze. Zaleca się, aby w jednej instalacji grzejniki były wykonane z tego samego materiału.

 

 

GRZEJNIKI STALOWE

 

Są z reguły tańsze od aluminiowych, mają więcej form niż aluminiowe. Mogą przypominać stare, żeliwne kaloryfery żeberkowe lub mieć nowoczesny wygląg.

 

Są nieco cięższe, mają więcej różnych wymiarów. Konwekcja zaczyna się w ciągu 5 minut, przy temperaturze 32-35 stopni Celsjusza.

 

Zawierają mało wody i można nimi dobrze sterować. Wśród stalowych grzejników możemy wyodrębnić grzejniki płytowe, rurowe, łazienkowe. Dobrej jakości grzejniki stalowe równomiernie oddają ciepło.

 

Rozstaw podłączeń grzejników stalowych jest zwykle inny niż starych kaloryferów, zatem na ogół trzeba dopasowywać instalację, by wymienić kaloryfer na taki grzejnik.

 

 

 

GRZEJNIKI ALUMINIOWE I MIEDZIANE

 

Są lekkie, mają bardzo dobre przewodnictwo cieplne. Początek konwekcji następuje już w ciągu 3 minut, przy 26-27 stopniach Celsjusza.

 

Łatwo można sterować ilością ciepła, które oddają do pomieszczenia. Ponadto są odporne na korozję, jednakże nie należy ich montować w pomieszczeniach, w których aluminium jest narażone na reakcje chemiczne z kwasami. Można jednakże zastosować specjalny środek, który takie reakcje neutralizuje.

 

Niektóre grzejniki aluminiowe można kupować "na żeberka" czyli w zależności od wielkości grzejnika możemy kupić tyle elementów ile nam potrzeba i złączyć je w grzejnik.

 

Rozstaw podłączeń grzejników aluminiowych (50cm) pasuje do rozstawu kaloryferów, można łatwo wymienić stary kaloryfer na taki grzejnik.

 

 

 

GRZEJNIKI ŻELIWNE

 

Znajdują zastosowanie głównie w starym budownictwie, aktualnie rzadko spotykane w sprzedaży, zastępowane głównie aluminiowymi o takim samym rozstawie przyłączy.

 

WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA, MOC GRZEWCZA GRZEJNIKÓW POKOJOWYCH I ICH ROZMIAR

 

moc grzewcza grzejnikówStosując znaczne uproszczenie możemy przyjąć, że na 1 m kwadratowy pomieszczenia potrzeba od 100W (w przypadku budynków dobrze izolowanych) do 150W (w przypadku budynków o słabej izolacji).

 

Przykładowo, w tabeli umieściliśmy porównanie mocy grzejników pokojowych stalowych o wysokości (400 i 600mm) oraz różnej długości (od 400 do 1400mm).

 

75/65/20 oznacza, że woda wpływająca do grzejnika pokojowego ma temperaturę 75 stopni, po wyjściu z niego 65 stopni a temperatura w pomieszczeniu to 20 stopni.

 

Uwaga, pierwszy parametr w tabeli (90/70/20) jest laboratoryjny. Bardzo rzadko spotyka się instalacje, w których temperatura na wejściu do grzejnika to 90 stopni.

 

 

 

 

 

 

WYKOŃCZENIE ESTETYCZNE GRZEJNIKÓW POKOJOWYCH

 

estetyczne wykończenie grzejników pokojowych

Istnieje bardzo szeroka gama wzorów grzejników dekoracyjnych pokojowych i od niedawna grzejniki przekształciły się z nieciekawych obowiązkowych elementów wyposażenia salonu w ozdobę. Wiele z nich jest szykownych i eleganckich. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo grzejnik pokojowy będzie odstawał od ściany.

 

W zdecydowanej większości grzejniki aluminiowe i stalowe pokojowe są w kolorze białym. Pod względem kształtu cechują się dużą różnorodnością, mogą mieć ułożenie w pionie lub w poziomie. Również powierzchnia płyt grzejnika może mieć różny kształt.

 

Są pomieszczenia, do których musimy zainstalować wąski grzejnik, w innych mamy dużo miejsca w poziomie. Można znaleźć grzejniki, które będą dobrze pasowały do takich pomieszczeń. Większość producentów ma też w swojej ofercie rozwiązania nietypowe i robi grzejniki pokojowe na specjalne zamówienie klienta.

Dodano: 01-03-2012