Grzejniki elektryczne

Opinii 4

Ogrzewanie elektryczne montowane na stałe to bardzo ciekawa alternatywa dla rozwiązań tradycyjnych, takich jak C.O., stanowi również bardzo dobrą propozycję dla osób chcących tanim kosztem dogrzać pomieszczenia w okresie jesiennym i wiosennym.

GRZEJNIKI KONWEKTOROWE

Zasada działania

Działanie konwektorów odbywa się na zasadzie naturalnego bądź wymuszonego obiegu powietrza. Powietrze zasysane jest od dołu urządzenia, rozgrzewa się w zetknięciu z grzałką elektryczną, a następnie unosi się i rozchodzi we wszystkich kierunkach. Dzięki konwekcji, czyli przemieszczaniu się ogrzanych cząsteczek powietrza, ciepło jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w wentylator przyspieszający cyrkulację powietrza i zapewniający szybsze nagrzewanie się pomieszczenia.


Typowe zastosowania


Elektryczne grzejniki konwektorowe są doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których szybko i skutecznie pragniemy uzyskać właściwą temperaturę. Doskonale spełniają swoją rolę jako ogrzewanie zastępcze podczas remontów, w okresach spadków temperatury gdy ogrzewanie centralne jeszcze nie pracuje, bądź jako uzupełnienie istniejącego i działającego systemu grzewczego.

 

Zalety

Zaletą konwektorów jest ich niewielki ciężar, stosunkowo małe rozmiary i łatwość obsługi.

Dodatkowo: 

1. Zapewniają możliwość regulacji mocy w przyjętych zakresach (zależy od typu konwektora) - co okazuje się szczególnie korzystne zwłaszcza wiosną i jesienią
2. Pracują cicho i wydajnie a w razie przegrzania lub uszkodzenia wyłączają się automatycznie
3. Estetyczne, niezawodne w eksploatacji i łatwe w użyciu (wymagają jedynie podłączenia do prądu)
4. Możliwość wykorzystywania jako dodatkowy system grzewczy np. uzupełniający w godzinach nocnych
5. Grzałki niskotemperaturowe nie powodujące przepalania kurzu

PROMIENNIKI CIEPŁA

Zasada działania

Promienniki panelowe działają podobnie do promieni słońca - promieniowanie cieplne emitowane przez płytę czołową promiennika powoduje nagrzanie powierzchni podłogi i przedmiotów znajdujących się w strefie jego działania. Powietrze jest ogrzewane wtórnie przez kontakt z ogrzewanymi powierzchniami emitującymi ciepło, co znacznie podnosi komfort cieplny pomieszczeń. Promienniki ogrzewają znajdujących się w zasięgu ich działania ludzi i przedmioty, a nie otaczające ich powietrze.

 

Dzięki temu przy mniejszym zużyciu energii są w stanie szybciej i efektywniej zapewnić komfortową temperaturę, a ciepło jest kierowane dokładnie tam gdzie go najbardziej potrzebujemy.

 

Typowe zastosowania

Nadają się do stosowania jako ogrzewanie główne lub uzupełniające wszędzie tam gdzie szybko i skutecznie chcemy uzyskać poczucie komfortu cieplnego. Dzięki swoim właściwościom system ten może być wykorzystany do ogrzewania słabo izolowanych termicznie pomieszczeń.

 

Zalety

1. Podobnie jak słońce grzejniki promiennikowe dają przyjemne uczucie naturalnego ciepła, bez zbędnego przegrzewania czy cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu
2. Nie powodują one unoszenia i przepalania kurzu, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób z problemami związanymi z układem oddechowym lub alergików
3. Zapewniają wysoki komfort cieplny oraz duże zmniejszenie zużycia energii, w porównaniu z konwencjonalnym systemem grzewczym
4. Umożliwiają natychmiastowe uzyskanie ciepła dokładnie tam gdzie jest ono potrzebne
 

KOMINKI ELEKTRYCZNE

Zasada działania

Kominki elektryczne wyposażone są we wkłady imitujące efekt płomienia oraz paleniska wypełnione kawałkami drewna lub bryłek węgla. Oprócz roli ozdobnej mogą pełnić także funkcję grzewczą, wyposażone są w szklane promienniki lub wbudowane termowentylatory o mocy 2kW, szybko i łagodnie rozprowadzające ciepłe powietrze po pomieszczeniu. 'Płomienie' Można uruchomić niezależnie od funkcji grzania, dzięki czemu przytulny efekt ognia uzyskamy także bez niepotrzebnego dogrzewania pomieszczenia, jest to doskonałe rozwiązanie na długie ciepłe wieczory.

 

Kominki elektryczne są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, nie wymagają podłączenia do komina czy instalacji gazowej, można więc zamontować je w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się gniazdko elektryczne.

 

Kominek elektryczny jako element dekoracyjny

Nic nie może równać się z atmosferą tworzoną przez płomienie ognia. Dają one uczucie przytulności i komfortu, dodatkowo podkreślane przez szczególny blask rozchodzący się po pomieszczeniu. W zależności od upodobań klienta oferowana jest gama kominków, która odpowiada każdemu wnętrzu stylowi, od nowoczesnego po klasyczny. Harmonijne zintegrowanie wyglądu kominka z wystrojem pomieszczenia możliwe jest dzięki odpowiedniemu dobraniu spośród modeli naściennych, do zabudowy i wolnostojących.

Dostępne są również kominki elektryczne wyposażone w wolnostojące obudowy.

 

Sposób montażu

Kominki elektryczne w przeciwieństwie do tradycyjnych bądź gazowych nie wymagają magazynowania opału, usuwania popiołu, podłączenia do komina czy instalacji gazowej. Wszystkie modele wyposażone są we wtyczkę, można więc korzystać z nich w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się gniazdko elektryczne.

DOBÓR ODPOWIEDNIEJ MOCY URZĄDZENIA

Standardowo zapotrzebowanie mocy grzewczej ma 1m2 wynosi 60-120 W. Jednakże przy obliczaniu szczegółowego zapotrzebowania na ciepło należy uwzględnić wiele czynników mogących mieć wpływ na jego wielkość.

 

Są to m.in.: 

1. Kubatura pomieszczenia
2. Stopień zaizolowania budynku, współczynnik przenikania ścian i okien (typ i rodzaj okien)
3. Temperatura zewnętrzna i wewnętrzna
4. Ilość i usytuowanie, względem stron świata, ścian zewnętrznych w pomieszczeniu
5. Usytuowanie budynku i warunki wietrzności
Dodano: 01-03-2012