Grzejniki dekoracyjne – ciepło i elegancja w jednym

Opinii 0

Grzejniki są podstawowym źródłem ciepła w naszych domach. Przede wszystkim liczą się ich walory grzewcze. Równie ważny jest materiał z jakiego zostały wykonane, coraz więcej uwagi poświęcamy też ich urodzie. Z łatwością dobierzemy je zarówno do pokoju jak i do łazienki.

FUNKCJONALNE KSZTAŁTY, PIĘKNE KOLORY

Współczesne grzejniki zaspokoją zarówno gusta tradycjonalistów jak i zwolenników nowoczesności. Nowe modele mogą być bardzo dekoracyjne. Mogą wyginać się w łuk i podążać za łukową formą ściany. Dostępne są modele stojące - mocowane do podłogi, które doskonale sprawdzają się w roli parawanu tworząc mini-ściankę działową. Można też kupić modele do zabudowy narożnej. W łazience sprawdzą się grzejniki z powiększonymi otworami na ręczniki – kolektory wygięte w łuk dodatkowo ułatwiają ich wieszanie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są grzejniki łazienkowe z wieszakiem. Standardowym kolorem grzejników jest biel. Jednak coraz częściej spotyka się grzejniki w innych barwach np. chromowane, grafitowe z drobinkami srebra lub czarne. Można też zamówić grzejnik w dowolnym kolorze z palety RAL, będzie on jednak droższy o około 30%. Nie należy samodzielnie przemalowywać grzejników, tak jak w przeszłości żeliwnych, gdyż zmniejsza to ich moc, poza tym można uszkodzić fabryczną powłokę. Ciekawym rozwiązaniem są grzejniki z gładką płytą czołową, na której nadrukowuje się różne ilustracje. Taki grzejnik stanie się prawdziwą dekoracją ściany, która z powodzeniem zastąpi tradycyjny obraz.

MATERIAŁ NA GRZEJNIKI

Grzejniki wykonuje się najczęściej ze stali. To materiał, który bardzo dobrze sprawdza się jako materiał na elementy grzejne, poza tym można mu nadawać wiele ciekawych kształtów. Ze stali najczęściej wykonuje się grzejniki płytowe, mogą mieć jedną, dwie lub trzy płyty. W domach mieszkalnych najczęściej montuje się jedno- i dwu-płytowe. Przy tej samej wielkości większa moc uzyskuje się z grzejnika dwupłytowego, ale nie dwukrotnie. O ich mocy decydują też wymiary, a ponieważ są produkowane w bardzo wielu wymiarach, bardzo łatwo je dobrać do potrzeb pomieszczenia. Takie grzejniki są bardziej płaskie od aluminiowych. Grzejników płytowych nie zaleca się montować w instalacjach, w których obieg wody odbywa się grawitacyjnie. Ze stali produkuje się także grzejniki łazienkowe. Są zbudowane z dwóch stalowych kolektorów, które łączą poziome rury – może ich być kilka, nawet powyżej 10. Dużą popularnością cieszą się także grzejniki aluminiowe. Ponieważ mają one budowę członową, ich moc z łatwością dopasujemy do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, w którym chcemy je zamontować poprzez wybór grzejnika o większej liczbie członów. Ich atutem jest również niemal gładka jednolita powierzchnia, co ułatwia ich utrzymanie w czystości.

GDZIE ZAMONTOWAĆ?

Grzejniki należy montować tam, gdzie są największe straty energii cieplnej. Optymalne jest więc ich usytuowanie bezpośrednio pod oknem. Ponieważ okolice okna są najzimniejsze w pomieszczeniu, zimne powietrze natychmiast się nagrzewa, tworząc ciepłą kurtynę, jednocześnie unosi się do sufitu i przemieszcza w kierunku przeciwległej ściany, gdzie opada i dołem powraca w kierunku grzejnika. Grzejnik będzie dobrze działał, jeśli między jego dolną krawędzią a posadzką pozostawimy 10-centymetrowy odstęp. Taka sama odległość powinna dzielić górną krawędź grzejnika od spodu parapetu. Jeśli nie można umieścić grzejnika pod oknem, szukajmy miejsca jak najbliżej niego, może to być np. ściana tuż przy oknie. Wówczas należy zwiększyć moc cieplną grzejnika o kilka procent. Trzeba się jednak wówczas liczyć z tym, że przy oknie będzie za chłodno, natomiast wokół grzejnika może być zbyt ciepło. Na oknie może się także wówczas skraplać para wodna, zwłaszcza jeśli okna są stare. Grzejniki dekoracyjne są ozdobą samą w sobie, nie warto więc ich ukrywać. Jeśli mamy taką możliwość wyeksponujmy dekoracyjny grzejnik umieszczając go np. w centralnym punkcie ściany lub na wprost drzwi do ogrzewanego pomieszczenia.

Dodano: 27-11-2013