Grzałki elektryczne

Opinii 7

Grzałki mają zastosowanie do grzejników łazienkowych. Umożliwiają ogrzewanie łazienki poza sezonem grzewczym. Nie każdy grzejnik jest przystosowany do zamontowania grzałki.

JAKIE WARUNKI MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE ABY MÓC DOBRAĆ GRZAŁKĘ DO GRZEJNIKA ŁAZIENKOWEGO?

 

Grzałki elektryczne można podłączyć zarówno do grzejników łazienkowych, jak i do podgrzewaczy wody. Montowane do grzejników, umożliwiają ogrzewanie łazienek lub suszenie ręczników nawet w okresie poza sezonem grzewczym, gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone.

 

 

 

A oto warunki, które muszą być spełnione, by zainstalować grzałkę do grzejnika łazienkowego:

 

1. Grzejnik musi być przystosowany do umieszczenia w nim grzałki (odpowiednia wielkość, kształt, gwint).
2. Grzejnik musi być stale napełniony wodą.
3. Grzałka musi być oddalona przynajmniej 60 cm od źródła wody (np. wanny, umywalki).
4. Grzałkę można uruchomić po zamknięciu zaworu odcinającego na wejściu wody do grzejnika, by woda podgrzewana za pomocą grzałki nie krążyła w instalacji. Zawór wyjścia powinien być otwarty, by woda miała ujście w przypadku, gdy zbytnio zwiększy ona swoją objętość pod wpływem temperatury.

NAD CZYM TRZEBA SIĘ ZASTANOWIĆ PRZY DOBORZE GRZAŁKI?

1. Jaką moc grzałki wybrać?
2. Jak grzałka będzie wyglądać?
3. Jaką ma regulację i zabezpieczenia?

 

MOC GRZAŁKI ELEKTRYCZNEJ

 

Dobierając moc grzałki elektrycznej, należy zwrócić uwagę, aby była ona mniejsza od mocy grzejnika łazienkowego, do którego będzie ona montowana.

 

Najczęściej moc grzałki stanowi 50%-80% mocy grzejnika łazienkowego. Grzałka powinna być wyposażona w termostat regulujący temperaturę pracy i umożliwiający działanie z mocą potrzebną w danym momencie.

 

WALORY ESTETYCZNE

 

Grzałki pod względem wizualnym mogą być różne. Widoczny z reguły jest tylko element z termostatem, ale może być biały, satynowy, chromowany. Najpopularniejsze są grzałki z białym zakończeniem.

 

Wymiary grzałki są związane z mocą i należy je wziąć pod uwagę w celu dopasowania do wielkości grzejnika.

 

REGULACJA I ZABEZPIECZENIA

 

Regulatory temperatury w grzałkach do grzejników łazienkowych średnio mają zakres od 20°C do 70°C oraz opcję zapobiegającą zamarzaniu wody w grzejniku (5°C).

 

Ponadto mogą mieć funkcję umożliwiającą programowanie temperatury w danym okresie czasowym. Każda grzałka powinna mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem i pracą w warunkach, gdy nie ma wody w grzejniku.

Dodano: 01-03-2012