Głowica termostatyczna – jak ją dobrać do grzejnika?

Opinii 5

Obecnie montaż grzejników wodnych z zaworami i głowicami termostatycznymi to standardowe rozwiązanie. Pozwalają one ograniczyć zużycie paliwa grzewczego średnio o 20%, a tym samym zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie domu czy mieszkania.

DO CZEGO SŁUŻY GŁOWICA TERMOSTATYCZNA?

głowica termostatycznaGłowice termostatyczne, nazywane też regulatorami dopływu ciepła, to wyposażenie grzejnika mocowane na zaworze termostatycznym. Pozwala sterować temperaturą we wnętrzu i utrzymywać ją na żądanym poziomie. Głowice termostatyczne umożliwiają zarządzanie temperaturą w każdym wnętrzu indywidualnie. Współpracują zarówno z grzejnikami zasilanymi bocznie, jak i z urządzeniami z zasilaniem dolnym. Odpowiednią temperaturę we wnętrzu uzyskuje się poprzez ustawienie odpowiedniej wartości na pokrętle głowicy.

 

Zamontowana na zaworze głowica termostatyczna reaguje na spadek lub wzrost temperatury otoczenia, wywołany np. dużym nasłonecznieniem czy wyłączeniem innego niż kocioł źródła ciepła, np. kominka. Głowica termostatyczna w zależności od aktualnych warunków zwiększa lub zmniejsza dopływ ciepłej wody do grzejnika, sterując tym samym mocą z jaką pracują. Aby dobrze spełniała swoją funkcję nie może być niczym przysłonięta ani zabudowana.

RODZAJE GŁOWIC TERMOSTATYCZNYCH

Głowica termostatyczna może mieć czujnik cieczowy, gazowy lub woskowy. Najczęściej spotykane głowice wyposażone są czujniki cieczowe i gazowe. Zwiększenie lub zmniejszenie ich objętości pod wpływem temperatury otoczenia powoduje wzrost lub spadek stopnia ogrzewania pomieszczenia przez grzejnik. Głowice z czujnikiem cieczową należą do najpopularniejszych. Produkty z czujnikiem gazowym, składającym się z mieszaniny skraplających się gazów wyróżnia szybka reakcja na zmiany temperatury, co wpływa m.in. na jej bardziej precyzyjną regulację. 

 

Głowica termostatyczna może być sterowana manualnie lub elektroniczne, za pomocą zegara sterującego. Głowice elektroniczne umożliwiają ustawianie parametrów pracy w systemie dobowym i tygodniowym. W tym przypadku zegar sterujący zarządza pracą zaworu termostatycznego w zależności od ustawień. Takie głowice często wyposażone są w dodatkowe funkcje np. „otwartego okna”, po ustawieniu której urządzenie samoczynnie zamyka przepływ wody w grzejniku, gdy tylko wykryje powiew chłodnego powietrza w pomieszczeniu.

JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ GŁOWICĘ TERMOSTATYCZNĄ

W sprzedaży oprócz samych głowic termostatycznych znaleźć można zestawy, w skład których wchodzą dodatkowo odpowiednie zawory termostatyczne czy odcinające. Wybierając właściwy zestaw termostatyczny należy zwrócić uwagę między innymi na sposób podłączenia grzejnika. Do wyboru mamy zestawy do grzejników bocznie zasilanych oraz grzejników zasilany od dołu (typu V). W sprzedaży znaleźć można również produkty przeznaczone do grzejników łazienkowych oraz dekoracyjnych – np. wykonane z niklu malowanego proszkowo.

 

Wybierając odpowiednią głowicę termostatyczną do grzejnika wyposażonego już w zawór należy sprawdzić wymiary gwintu. Powinien być on taki, jak gwint wewnętrzny głowicy, aby można ją było z łatwością zamocować na zaworze. Zwróćmy też uwagę na rodzaj połączenia obu elementów. Upewnijmy się, czy zawór jest przystosowany do głowicy nakręcanej z gwintem czy łączonej na zatrzask.

 

 

głowica termostatyczna

Dodano: 27-09-2014