Etykiety energetyczne sprzętów AGD i RTV: nowe wytyczne

Opinii 0

Od 1 marca 2021 roku na etykietach sprzętów AGD i RTV nie ma już dobrze znanego oznaczenia A z wielokrotnością plusów. Jakie etykiety energetyczne znajdują się na sprzętach w całej Unii Europejskiej i jak najlepiej z nich skorzystać, aby kupić sprzęt najwyższej klasy, a do tego energooszczędny?

aplikacja mobilna do zarządzania efektywnością energetyczną na ekranie smartfona z kuchnią w tle

Czym są klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV?

System etykiet energetycznych wprowadziła w 1992 roku unijna dyrektywa, zaktualizowana w 2011 i przystosowana do potrzeb XXI wieku. Od 1 września 2020 roku rozpoczął się proces zmian, ponieważ postanowiono ponownie przystosować wygląd etykiet energetycznych oraz oznaczenia klas do nowoczesnych urządzeń, które pobierają coraz mniej prądu. Od września 2020 roku do końca lutego 2021 producenci mogli jeszcze umieszczać oba rodzaje etykiet na objętych zmianami produktach. Od 19 marca wszystkie zyskały nowe oznaczenia.

 

Czego można dowiedzieć się z tego typu oznaczeń i systemu klas? Informują one konsumenta o zużyciu energii i w niektórych przypadkach także wody, wydajności, poziomie hałasu oraz innych parametrach sprzętu AGD, RTV i źródeł światła.

 

Klasy efektywności energetycznej jeszcze przed zmianami określała skala literowa od A (urządzenie najbardziej efektywne, energooszczędne) do G, a od 2010 roku dodatkowo A+, A++ i A+++. Kto jest odpowiedzialny za ocenę pracy urządzeń? W Polsce określenia klas energetycznych reguluje Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię.

Kobieta trzymająca tablet wyświetlający aplikację mobilną z etykietami energetycznymi

Klasy energetyczne od 2021 roku

W całej Unii Europejskiej od marca 2021 roku stare określenia klas energetycznych, które nie przystawały do współczesnych realiów, zmieniono, a właściwie opisano na nowo. Do tej pory w sklepach próżno było szukać sprzętu o oznaczeniach od B do G, a producenci prześcigali się w dodawaniu plusów do klasy A. Poniżej wyjaśniamy, jak wyglądać będą nowe etykiety energetyczne oraz które grupy produktów będą objęte zmianami.

Jakie urządzenia zmieniły klasy energetyczne?

Zmiany rozpoczęto od monitorów o przekątnej powyżej 100 cm2, telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych, jak również wybranych sprzętów AGD: lodówek, zamrażarek, chłodziarek do wina, zmywarek, pralek i pralko-suszarek. W kolejnym etapie – od 1 września 2021 roku – nowe klasy energetyczne zostaną umieszczone na źródłach światła.

Rodzaje oznaczeń i ich właściwości

Główną zmianą, jaką wprowadzono, jest rezygnacja z plusów dodawanych do oznaczeń w postaci liter.

 

Nowe zasady mówią również, że najwyższa klasa - A i B - nie może zostać jeszcze nadana, ponieważ czeka na urządzenia przyszłości. Ma to zmobilizować producentów do wzmożonej pracy nad energooszczędnością urządzeń. Na tę chwilę najwyższym możliwym oznaczeniem będzie C (równoznaczna ze starym A+++). Odpowiednio D określa urządzenia A++, a E – A+. Warto też zwrócić uwagę na nową kolorystykę. Do czasu zmian najchętniej wybierane były urządzenia z zielonym oznaczeniem. Dziś nawet najnowocześniejsze sprzęty zaawansowane technologicznie mogą znaleźć się w skali oznaczonej na pomarańczowo (B, C) i czerwono (wynika to z rezerwacji wyższych klas energetycznych dla urządzeń, których jeszcze nie ma na rynku).

Dodatkowo na nowych etykietach energetycznych wprowadzono czytelne piktogramy, dotyczące innych cech produktu. Znajdziemy na nich skalę oznaczającą poziom emitowanego hałasu (od A do D, gdzie pierwsza wartość oznacza urządzenia najcichsze, a ostatnia najgłośniejsze).

Jaki cel mają wprowadzone zmiany?

Zmiany mają za zadanie skłonić i zmotywować producentów do szukania jeszcze lepszych i bardziej wydajnych energetycznie rozwiązań. Z tego powodu pozostawiono furtkę w postaci klas A i B. Nowe etykiety energetyczne są także bardziej czytelne, prostsze w odbiorze i poukładane. Korzystają też z nowoczesnych rozwiązań, np. kodów QR. Dzięki nowej skali łatwiej też określić współczesne coraz bardziej energooszczędne urządzenia AGD i RTV.

Kod QR na nowych etykietach energetycznych – do czego służy?

Wszystkie parametry techniczne urządzenia będzie można sprawdzić w bazie danych etykiet EPREL (European Product Registry for Energy Labeling). Jak będzie można go znaleźć? Do tego właśnie posłuży kod QR umieszczony na etykiecie. Wystarczy go zeskanować, aby dowiedzieć się wszystkiego o danym sprzęcie.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie dodatkowe informacje zawierają nowe etykiety energetyczne 2021?

Oprócz klasy energetycznej na nowych etykietach znajdziemy także informację na temat stopnia hałasu lub zużycia wody.

Czy wraz ze zmianami etykiet energetycznych zmienia się także wydajność urządzeń?

Nie, zmienia się jedynie sposób określania ich wydajności. Nowa najwyższa klasa A będzie dokładnie odpowiadała starej A+++ bez żadnych strat. Zmiany mają na celu jedynie uproszczenie nomenklatury i poprawienie czytelności etykiet.

Jakie są różnice wydajności między klasami energetycznymi?

Przykładowo zmywarka w klasie C (A+++) pobiera 180 kWh/rok, co daje koszt 180 zł. Taki sam sprzęt w klasie D (A++) pobiera już 310 kWh/rok, czyli zapłacimy 214 zł.

Dlaczego niektóre urządzenia mają starą etykietę energetyczną?

Niektórych urządzeń zmiana jeszcze nie objęła – nowe etykiety energetyczne wdrażane są stopniowo. Dodatkowo Unia Europejska pozwala na sprzedaż produktów ze starą etykietą, jeśli dane modele zostały wycofane z produkcji przed 1 listopada 2020 roku. Mogą one być dostępne w sprzedaży do listopada 2020 roku.

Dodano: 08-06-2021
Uaktualniono: 18-06-2021