Energia elektryczna. Jak oszczędzać prąd w domu?

Opinii 17

Rosnące wydatki na energię elektryczną coraz częściej uświadamiają nam istotną rolę, jaką odgrywają w naszych domach energooszczędne rozwiązania. Wbrew pozorom oszczędzanie energii nie wymaga wielu wyrzeczeń i rygorystycznych zasad. Wystarczy kilka małych zmian i drobnych inwestycji, abyśmy mogli cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

 

Wstęp

Zmiana taryfy bądź sprzedawcy energii elektrycznej wcale nie musi być jedynym sposobem na zmniejszenie wysokich rachunków za prąd. Oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne i nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wielkość zużycia prądu zależy w znacznej mierze bezpośrednio od nas i naszych przyzwyczajeń – zmiana codziennych nawyków i zastosowanie poniższych porad, pozwoli nie tylko zmniejszyć miesięczne rachunki za prąd, ale także przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

 

Wybierajmy energooszczędny sprzęt

Ceny energii stale rosną, dlatego, kupując sprzęt RTV czy AGD, zwracajmy uwagę na etykietę energetyczną, jaką umieszcza producent na swoich produktach. Często zdarza się, że my, kupujący – przytłoczeni nadmiarem funkcji, jakie oferuje sprzęt, zupełnie nie zwracamy uwagi na jego zużycie energii. Etykieta energetyczna umieszczona na urządzeniu zawiera informację o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia. Dzięki niej możemy porównywać urządzenia i dowiedzieć się, ile wynosi roczne zużycie energii (liczone w kWh) i jaki poziom hałasu wytwarza dany sprzęt.

Etykietę energetyczną tworzy siedem pasków, z przyporządkowanymi literami od D do A. Obok wybranego paska znajdziemy strzałkę, która wskazuje odpowiednią klasę efektywności urządzenia. Im dalsza litera alfabetu na etykiecie energetycznej urządzenia - tym więcej potrzebuje energii. Zastosowany system kolorów i oznaczeń ułatwia wybór nowego sprzętu. Dlatego wybierajmy sprzęt w klasie energetycznej A, A+, a najlepiej A++. Najwyższa klasa gwarantuje wysoką oszczędność energii elektrycznej, a co za tym idzie – niższe rachunki.

 

Tryb czuwania – cichy pożeracz prądu

Częstym błędem popełnianym w gospodarstwach domowych jest to, że raz wyłączony telewizor, sprzęt audio czy komputer pozostawiamy w trybie czuwania – pozwala to na wygodne uruchomienie urządzenia pilotem. Tryb czuwania jest sygnalizowany przez włączoną czerwoną lub niebieską diodę, wyświetlaną na urządzeniu. Średnio w polskim domu tryb czuwania potrafi zużyć aż 180 kWh energii elektrycznej, co przekłada się na wydatki na energię wyższe o nawet 100 zł w skali roku. Dobrym rozwiązaniem problemu jest podłączenie urządzeń RTV do listwy zasilającej (koniecznie antyprzepięciowej), dzięki której w szybki sposób odłączymy dopływ prądu np. na noc lub na czas nieobecności.

Jeżeli korzystamy z taryfy G12 (tzw. dwóch stref czasowych), część urządzeń w naszym domu możemy włączyć w godzinach tańszej taryfy i wyłączać, kiedy prąd jest droższy. Najprostszym urządzeniem, które może pracować w tańszej taryfie jest np. grzałka do podgrzewania c.w.u., oświetlenie świąteczne czy oświetlenie reklam i budynków. Aby sobie pomóc, warto zainwestować w programator czasowy. To urządzenie, które włącza i wyłącza podłączone do niego sprzęty w określonych godzinach. Te najprostsze, mogą pracować z dokładnością do 15 minut. Kosztują niewiele, a potencjał do uzyskanych oszczędności może być znaczący.

Czy żarówki mogą oszczędzać?

Żarówki żarowe są w uproszeniu małym grzejnikiem, zamieniającym w światło 5 proc. pobranej energii elektrycznej. Żarówki energooszczędne zamieniają w światło 20 proc. energii, natomiast żarówki LED nawet 40 proc. Wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki energooszczędne jest rozsądnym rozwiązaniem. Jednak ich minusem jest fakt, że zużywają dużo energii w chwili uruchomienia – dlatego nie sprawdzą się w miejscach, gdzie światła potrzebujemy tylko na chwilę, np. w toalecie. Żarówki LED, choć są droższe od energooszczędnych, oferują znacznie dłuższą trwałość i najniższe zużycie prądu niż pozostałe rodzaje żarówek. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, żarówka LED używa 90 proc. mniej energii elektrycznej. Unowocześnieniem każdego domu mogą być czujniki ruchu. Te z kolei mogą włączać i wyłączać światło po wykryciu naszej obecności w pokoju. Posiadają one specjalnie wykonane czujniki, rejestrujące zmianę promieniowania podczerwonego, który rejestruje każdy żywy obiekt. Zatem wchodząc do takiego pomieszczenia, czujnik wykrywa nasz ruch i załącza odpowiednie światło. Co ważne, nie musimy się martwić, że wychodząc z pokoju zapomnimy wyłączyć światło, czujnik po krótkiej chwili wyłączy oświetlenie. Wykorzystanie czujników ruchu nie tylko poprawi nam komfort korzystania z domu, ale będzie mieć pozytywy wpływ na oszczędność energii.

Aby całkowicie wyeliminować opłaty za zewnętrzne oświetlenie elektryczne, montaż lamp solarnych może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Lampy solarne coraz częściej zastępują tradycyjne oświetlenie, nie wymagają montażu okablowania, dzięki czemu możemy je zainstalować nawet w ogrodzie – gdzie uzysk energii z promieniowania słonecznego zazwyczaj jest największy. Wykorzystują one wbudowane ogniwo fotowoltaiczne, które przemienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dodatkową zaletą lamp solarnych jest to, że posiadają one czujnik zmierzchu, załączający automatycznie lampę po zmroku – która świeci dzięki darmowej energii odnawialnej.

 

Damian Czernik

Dodano: 02-03-2016
Uaktualniono: 07-01-2020