DVB-T2 – co musisz wiedzieć o nowym standardzie emisji?
Wprowadzenie DVB-T2 w Polsce wiąże się ze sporymi emocjami wśród użytkujących odbiorniki telewizyjne. W mediach pojawiają się głosy, że stare telewizory trzeba będzie wyrzucić. Czy to prawda? Zobacz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i sprawdź, z czym wiąże się nowy standard emisji.
- 1. Co to jest DVB-T2?
- 2. Od kiedy DVB-T2 w Polsce?
- 3. Kogo dotyczy?
- 4. DVB T2. Jakie kanały i w jakiej jakości będziesz odbierać?
- 5. Jak sprawdzić, czy Twój telewizor jest gotowy na nowy standard emisji?
- 6. Czy trzeba będzie zmienić antenę?
- 7. Co zrobić, gdy Twój telewizor nie odbiera DVB-T2?
- 8. Jak zainstalować nowy telewizor, by odbierał DVB-T2?
- 9. Klienci Leroy Merlin pytają…
Co to jest DVB-T2?
Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Zastępuje on dotychczasowy sposób nadawania, czyli DVB-T. Jakie zalety niesie ze sobą?
-
lepsza jakość obrazu,
-
lepsza jakość dźwięku,
-
więcej kanałów.
Dlaczego jeszcze wprowadza się takie zmiany? Kanały 50-59 mają zostać przeznaczone na transmisję danych 5G na szeroką skalę. Obecnie kanały 60-69 służą do przesyłu danych LTE. Zmiany są też odpowiedzią na rosnącą potrzebę coraz lepszego obrazu w najwyższej jakości (HD lub nawet Ultra HD, obecnych w smart TV). W praktyce zmiana dotyczy kodeka transmisji z H.264 na H.265 (HEVC).
Od kiedy DVB-T2 w Polsce?
Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Zastępuje on dotychczasowy sposób nadawania, czyli DVB-T. Choć wdrożenia i pierwsze zmiany mają miejsce od 30 marca 2020, całkowite przejście na nowy system kodowania będzie miał miejsce 30 czerwca 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Kogo dotyczy?
Sytuacja obowiązuje użytkowników telewizji naziemnej (odbieranej przez antenę naziemną). Jeśli jesteś posiadaczem telewizji kablowej (DVB-C) lub odbierasz sygnał satelitarny (DVB-S) – zmiany Cię nie dotyczą.
DVB T2. Jakie kanały i w jakiej jakości będziesz odbierać?
Dzięki tak zwanemu reframingowi, czyli korzystaniu z węższego zakresu częstotliwości i wykorzystaniu kompresji H.265, DVB-T2 gwarantuje odbiór jeszcze większej niż dotychczas liczby kanałów w świetnej jakości i rozdzielczości. Będziesz mieć możliwość oglądania niektórych programów w rozdzielczości Ultra HD – 4K lub nawet 8K. Do tej pory standard ten był ograniczony do 720p (HD) i 1080p (Full HD).
Jak sprawdzić, czy Twój telewizor jest gotowy na nowy standard emisji?
Sięgnij po instrukcję użytkowania telewizora. W parametrach swojego odbiornika sprawdź, czy telewizor odbiera DVB-T2. Istotne jest także sprawdzenie, czy Twój model wykorzystuje kompresję H.264 czy H. 265.
Początkowo może okazać się, że Twój telewizor ma kodek H.264 i odbiera DVB-T2. Taka sytuacja może się zdarzyć, musisz jednak wiedzieć, że po 30 czerwca 2022 sygnał zostanie wyłączony. Po tym czasie DVB-T2 będzie kompatybilny jedynie z H.265 (HEVC).
Jeśli kupujesz nowy model telewizora, sprawdź koniecznie, czy posiada on kodek H.265.
Czy trzeba będzie zmienić antenę?
Jeśli korzystasz z anteny naziemnej odbierającej DVB-T, nie ma potrzeby byś wymieniał ją na nowy model. Aby jednak uniknąć pojawienia się zakłóceń, warto zainstalować filtr LTE/5G, minimalizujący problemy z sygnałem.
Co zrobić, gdy Twój telewizor nie odbiera DVB-T2?
Nic straconego! Wystarczy zaopatrzyć się w tuner, który podłącza się przez wyjście HDMI. Ten dekoder pozwoli cieszyć się lepszym obrazem nawet na starszych modelach telewizorów.
Jak zainstalować nowy telewizor, by odbierał DVB-T2?
Jeśli odbiornik spełnia parametry, wystarczy zaopatrzyć się w antenę naziemną DVB-T i ewentualny filtr LTE. Jak zainstalować antenę DVB-T? Z pomocą przyjdzie obserwacja. Zobacz, w jakim kierunku ustawione są anteny na Twoim osiedlu. Jeśli jednak chcesz być bardziej precyzyjny, użyj aplikacji korzystającej z GPS, np. DVB-T Finder.
Klienci Leroy Merlin pytają…
Ile kosztuje tuner DVB-T2?
- To wydatek ok. 100 zł.
Mam zwykłą kablówkę. Czy muszę kupować dodatkowy dekoder?
- Nie, zmiany dotyczą użytkowników telewizji naziemnej.
Zgubiłem instrukcję od telewizora i nie mogę sprawdzić, czy odbiera DVB-T2. Co mam robić?
- Najprościej jest wpisać model telewizora w wyszukiwarkę i zobaczyć jego parametry.
Czym jest HEVC?
- To standard kompresji wideo, zwany H.265. Wiąże się bezpośrednio z DVB-T2.
Gdzie można kupić tuner/dekoder DVB-T2?