DVB-T2 – co musisz wiedzieć o nowym standardzie emisji?

Opinii 0

Wprowadzenie DVB-T2 w Polsce wiąże się ze sporymi emocjami wśród użytkujących odbiorniki telewizyjne. W mediach pojawiają się głosy, że stare telewizory trzeba będzie wyrzucić. Czy to prawda? Zobacz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i sprawdź, z czym wiąże się nowy standard emisji.

Co to jest DVB-T2?

Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Zastępuje on dotychczasowy sposób nadawania, czyli DVB-T. Jakie zalety niesie ze sobą?

  • lepsza jakość obrazu,

  • lepsza jakość dźwięku,

  • więcej kanałów.

 

Dlaczego jeszcze wprowadza się takie zmiany? Kanały 50-59 mają zostać przeznaczone na transmisję danych 5G na szeroką skalę. Obecnie kanały 60-69 służą do przesyłu danych LTE. Zmiany są też odpowiedzią na rosnącą potrzebę coraz lepszego obrazu w najwyższej jakości (HD lub nawet Ultra HD, obecnych w smart TV). W praktyce zmiana dotyczy kodeka transmisji z H.264 na H.265 (HEVC).

Od kiedy DVB-T2 w Polsce?

Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Zastępuje on dotychczasowy sposób nadawania, czyli DVB-T. Choć wdrożenia i pierwsze zmiany mają miejsce od 30 marca 2020, całkowite przejście na nowy system kodowania będzie miał miejsce 30 czerwca 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Kogo dotyczy?

Sytuacja obowiązuje użytkowników telewizji naziemnej (odbieranej przez antenę naziemną). Jeśli jesteś posiadaczem telewizji kablowej (DVB-C) lub odbierasz sygnał satelitarny (DVB-S) – zmiany Cię nie dotyczą.

DVB T2. Jakie kanały i w jakiej jakości będziesz odbierać?

Dzięki tak zwanemu reframingowi, czyli korzystaniu z węższego zakresu częstotliwości i wykorzystaniu kompresji H.265, DVB-T2 gwarantuje odbiór jeszcze większej niż dotychczas liczby kanałów w świetnej jakości i rozdzielczości. Będziesz mieć możliwość oglądania niektórych programów w rozdzielczości Ultra HD – 4K lub nawet 8K. Do tej pory standard ten był ograniczony do 720p (HD) i 1080p (Full HD).

Kobieta zmieniające kanały w telewizorze przy pomocy pilota

Jak sprawdzić, czy Twój telewizor jest gotowy na nowy standard emisji?

Sięgnij po instrukcję użytkowania telewizora. W parametrach swojego odbiornika sprawdź, czy telewizor odbiera DVB-T2. Istotne jest także sprawdzenie, czy Twój model wykorzystuje kompresję H.264 czy H. 265.

Początkowo może okazać się, że Twój telewizor ma kodek H.264 i odbiera DVB-T2. Taka sytuacja może się zdarzyć, musisz jednak wiedzieć, że po 30 czerwca 2022 sygnał zostanie wyłączony. Po tym czasie DVB-T2 będzie kompatybilny jedynie z H.265 (HEVC).

Jeśli kupujesz nowy model telewizora, sprawdź koniecznie, czy posiada on kodek H.265.

Czy trzeba będzie zmienić antenę?

Jeśli korzystasz z anteny naziemnej odbierającej DVB-T, nie ma potrzeby byś wymieniał ją na nowy model. Aby jednak uniknąć pojawienia się zakłóceń, warto zainstalować filtr LTE/5G, minimalizujący problemy z sygnałem.

Anteny telewizyjne na dachu

Co zrobić, gdy Twój telewizor nie odbiera DVB-T2?

Nic straconego! Wystarczy zaopatrzyć się w tuner, który podłącza się przez wyjście HDMI. Ten dekoder pozwoli cieszyć się lepszym obrazem nawet na starszych modelach telewizorów. 

Jak zainstalować nowy telewizor, by odbierał DVB-T2?

Jeśli odbiornik spełnia parametry, wystarczy zaopatrzyć się w antenę naziemną DVB-T i ewentualny filtr LTE. Jak zainstalować antenę DVB-T? Z pomocą przyjdzie obserwacja. Zobacz, w jakim kierunku ustawione są anteny na Twoim osiedlu. Jeśli jednak chcesz być bardziej precyzyjny, użyj aplikacji korzystającej z GPS, np. DVB-T Finder.

Klienci Leroy Merlin pytają…

Ile kosztuje tuner DVB-T2?

- To wydatek ok. 100 zł.

 

Mam zwykłą kablówkę. Czy muszę kupować dodatkowy dekoder?

- Nie, zmiany dotyczą użytkowników telewizji naziemnej.

 

Zgubiłem instrukcję od telewizora i nie mogę sprawdzić, czy odbiera DVB-T2. Co mam robić?

- Najprościej jest wpisać model telewizora w wyszukiwarkę i zobaczyć jego parametry.

 

Czym jest HEVC?

- To standard kompresji wideo, zwany H.265. Wiąże się bezpośrednio z DVB-T2.

 

Gdzie można kupić tuner/dekoder DVB-T2?

Sprzęt ten znajdziesz w ofercie Leroy Merlin. 

Dodano: 24-03-2020
Uaktualniono: 08-04-2020