Domowa stacja pogody – jaką wybrać?

Opinii 1

Stacje pogody są praktycznym dodatkiem w każdym domu, dzięki niej możemy szczegółowo  określić panujące warunki atmosferyczne – a nawet te które wystąpią za kilka dni. Co oferują nam domowe stacje pogody? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Garść porad znajdziesz w poniższym artykule.

Wstęp

Pogodę coraz częściej sprawdzamy za pośrednictwem Internetu czy aplikacji dostępnej naszym telefonie. Jednak wyświetlane informacje nie zawsze pokrywają się z tym, co widzimy tuż za naszym oknem. Pomimo że sprawdzenie pogody na smartfonie jest dla nas wygodnie, to znacznie dokładniejsze informacje uzyskamy na podstawie własnych instrumentów pomiarowych, umieszczonych na zewnątrz naszego domu. W zależności od modeli, mamy dostęp do bieżących informacji jak temperatura, wilgotność, prędkość wiatru czy ciśnienie atmosferyczne – zaawansowane stacje pogodowe na podstawie zmierzonych parametrów szacują pogodę na najbliższe godziny, a nawet dni.

Czym jest stacja pogodowa?

Stacja pogodowa jest elektronicznym urządzeniem mierzącym podstawowe parametry powietrza i aktualne warunki pogodowe w miejscu naszego zamieszania. Odznacza się ona prostą konstrukcją, niewielkimi rozmiarami, odpornością na wpływy atmosfery i właściwą czułością i dokładnością. Domowa stacja pogodowa składa się z dwóch elementów: bezprzewodowego czujnika do montażu zewnętrznego i stacji z wyświetlaczem elektronicznym. Większość dostępnych na rynku stacji pogodowych mierzy nie tylko warunki panujące na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczenia. Bardziej zaawansowane stacje mają dodatkowy miernik prędkości i kierunku wiatru oraz moduł, który mierzy ilość opadów. Dane z czujników przekazywane są do urządzenia drogą bezprzewodową - dobrze jest, jeżeli stacja korzysta z pasma o wyższej częstotliwości, ponieważ jest ona bardziej odporna na zakłócenia pochodzące od innych urządzeń.

 

Wybrane modele wykorzystują radiowe sygnały sterujące wysyłane przez instytuty badawcze i obserwatoria, skutkiem czego stacje pogodowe automatycznie ustawiają czas i datę. Urządzenia odbierające sygnał HGB, dodatkowo pokazują prognozę pogody nawet na cztery następne dni oraz informacje o zagrożeniach meteorologicznych. Sygnał ten przekazywany jest przez centrum meteorologiczne w Pragins w Szwajcarii, nadający prognozę dla 90 regionów, wśród których jest także obszar Polski. Warto mieć na uwadze fakt, ze w niektórych miejscach możemy mieć kłopoty z odbieraniem sygnałów radiowych, a wówczas okaże się, że tracimy część funkcjonalności naszej stacji.

 

Stacje pogody najczęściej działają na baterie, na jej panelu nie znajdziemy dużo przycisków, różnią się tylko dostępnymi funkcjami. Nawigacja stacją pogodową wymaga uprzedniego zaznajomienia się z dołączoną instrukcją obsługi. Decydując się na zakup domowej stacji pogody, warto zwrócić uwagę na czytelność wyświetlacza, który ma duży wpływ na wygodę jego użytkowania – ekrany stacji najczęściej są monochromatyczne, zwykle w odcieniu szarym lub zielonkawym – jednak w nocy, nie są czytelnie i wymagają dodatkowego podświetlenia. Warte uwagi są kolorowe wyświetlacze, te kontrastowe lub negatywowe są bardzo czytelne. Niektóre urządzenia są wyposażone w ekran dotykowy, co może znacznie ułatwić ich obsługę.

Co możemy zmierzyć?

Wybierając stację pogody warto zwrócić uwagę, jakie parametry jest on w stanie zmierzyć. Do podstawowych wielkości należą temperatura, wilgotność oraz ciśnienie. W przypadku temperatury może być podawana w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita, mogłoby się wydawać, że zmierzenie temperatury nie jest dziś niczym skomplikowanym, tymczasem warto zwrócić uwagę na zakres pomiarowy dla czujnika zewnętrznego. W niektórych urządzeniach wartość ta kończy się na -10°C lub -20°C, po przekroczeniu tej temperatury stacja pokaże komunikat w postaci błędu. Biorąc pod uwagę Polskie warunki panujące zimą, zwłaszcza na południu polski - dolny zakres pomiarowy powinien być znacznie większy.

 

Wilgotność mierzona przez stacje pogody to najczęściej wilgotność względna – czyli procentowa zawartość pary wodnej, zawartej w powietrzu. Aby zamienić urządzenie w barometr, mierzący wartość ciśnienia atmosferycznego – niektóre modele wymagają wprowadzenia informacji dotyczące położenia geograficznego, lub wysokości nad poziomem morza. Wraz z wyższą ceną, domowe stacje pogodowe oferują nam znacznie więcej funkcji - rozbudowane modele dają nam możliwość obsługi czujnika wiatru, opadów czy promieniowania UV. Dla entuzjastów z pewnością interesująca będzie graficzna funkcja wyświetlania faz księżyca, a wraz z nią wyświetlanie przypływów i odpływów oceanów. Stacje pogody mogą także podawać godzinę wschodu i zachodu słońca. Minimalny odstęp między stacją a czujnikiem powinien wynosić ok. 3–5 m. Z kolei czujnik deszczu powinien znajdować się pod gołym niebem.

 

Równie ciekawą funkcją elektronicznych stacji pogody jest możliwość przesyłania uzyskanych danych do komputera, wówczas dane do uprzednim zgraniu na komputer mogą być odpowiednio przetworzone i przedstawiane w postaci graficznej – umożliwiają to programy dostarczane wraz z urządzeniem, bądź programy dostępne na darmowej licencji typu oraz EasyWeather.

Podsumowanie

Domowa stację pogodową możemy już kupić za kilkadziesiąt złotych, urządzenia z rozbudowanymi funkcjami dostępne są już od 100 zł. Przy jej zakupie, zwróćmy uwagę na zakres pomiarów, rozmiary urządzenia, funkcjonalność oraz rodzaj zamontowanego w niej wyświetlacza. Warto dodać, że większość osób zadowoli się zewnętrznym i wewnętrznym termometrem. Staje pogody są szczególnie dedykowane dla osób czułych na zmienność warunków atmosferycznych, jak i wszystkim tym, którzy chcieliby na bieżąco być informowani o dokładnym stanie pogody w okolicy.

Dodano: 03-12-2015