Dom inteligentny - instalacja zintegrowana

Opinii 5

Pełni służbę od rana do wieczora. Robi wszystko, żeby żyło nam się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Pracuje nawet wtedy, gdy nikogo w nim nie ma. Przed wami zautomatyzowany dom sterowany elektroniką.

WSTĘP

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, zatem pojedyńcze udogodnienia przestają już cieszyć. Wprawdzie pilotem otwierasz okno, ale grzejniki nie reagują jeszcze na zmianę temperatury. Pora zastąpić wszystko zintegrowaną instalacją, funkcjonującą tak, jak sobie zażyczysz.

 

KOMFORT DLA OSZCZĘDNYCH

Wydawać by się mogło, że inteligentny dom jest zbytkiem. Jednak w rzeczywistości to inwestycja na przyszłość, dzięki której ograniczysz zużycie energii. Oszczędności przyniosą ci m.in. automatycznie włączające się grzejniki i regulacja oświetlenia. Zobaczysz, że przychodzące do ciebie rachunki będą mniejsze, bo twój myślący dom nie pozwoli na marnotrawstwo energii. Dobrym przykładem jest tu ogrzewanie. Typowa instalacja przez całą dobę dostarcza ciepło do wszystkich pomieszczeń, łącznie z tymi używanymi raz na jakiś czas. Tymczasem inteligentny system ogranicza do minimum temperaturę np. w nieużywanym na co dzień pokoju gościnnym. Poza tym w bardziej racjonalny sposób ogrzewa wnętrza, z których stale korzystasz. Słupek rtęci będzie rósł i opadał w zależności od różnych danych, takich jak pogoda na zewnątrz, nasłonecznienie pokoju i liczba przebywających w nim osób.

 

Ile zaoszczędzisz na inteligentnym domu, zależy od różnych czynników: jego powierzchni, od tego, czy mieszkasz sam, czy z dużą rodziną, jakie macie nawyki (pamiętacie o gaszeniu światła, a może raczej niefrasobliwie zapalacie wszystkie lampy w pokojach). Generalnie przyjmuje się, że w inteligentnym domu zużyjesz nawet do 30% energii mniej niż w zwykłym budynku. A to przecież niemało...

WŁASNY PLAN NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Inteligentny dom jest niczym spełnienie marzeń o świecie, w którym rządzisz jak reżyser na planie fi lmowym. I chyba właśnie dlatego producenci systemów sterowania domową elektroniką różne warianty działania swoich instalacji nazywają scenariuszami. W takiej zautomatyzowanej rzeczywistości krok po kroku, a właściwie scena po scenie, ustawiasz sobie pracę wszystkich urządzeń. Jeżeli masz ochotę, zostajesz reżyserem kina akcji. W głównej roli występuje na przykład instalacja, która kontroluje bezpieczeństwo twojej nieruchomości. Wyobraź sobie, że jedziesz pociągiem. W telefonie komórkowym odbierasz informację, że ktoś włamuje się do mieszkania. Intruza wykryły czujniki ruchu. Przełączasz się na podgląd obrazu rejestrowany przez kamery zainstalowane w pomieszczeniach. W przedpokoju jest ciemno, ale wydaje ci się, że widzisz jakąś sylwetkę. Za pomocą komórki zdalnie włączasz światło w korytarzu. I tak na odległość przyłapujesz złodzieja na gorącym uczynku. W tym samym czasie pod twój dom podjeżdżają już pracownicy ochrony, którzy, tak jak ty, dostali sygnał o niebezpieczeństwie, wysłany z domowej stacji alarmowej. Możesz też zostać specem od budowania miłego nastroju. Tym razem przyda się głównie dobry scenariusz świetlny. Tworzy się go m.in. przy użyciu specjalnych łączników, zintegrowanych z różnymi ściemniaczami świateł. Jednym przyciśnięciem powodujesz, że gaśnie żyrandol, a pokój wypełnia lekko przyciemnione światło z kinkietów. Przyciskiem na pilocie zasuwasz żaluzje. Słyszysz też pierwsze takty muzyki, bo zaczął działać odtwarzacz CD, który ustawiłeś właśnie na tę godzinę.

 

SYMBIOZA URZĄDZEŃ

 

Kołem zamachowym tej całej maszynerii są zintegrowane systemy przewodowe albo radiowe. To one wprawiają w ruch twój inteligentny dom. Są czymś więcej niż zwykłą instalacją elektryczną, pozwalającą na korzystanie z technologicznychgadżetów. Za ich pomocą z nowoczesnych urządzeń stworzysz układ połączony. Sprzęty będą współpracować, przesyłać między sobą informacje i wykonywać zaprogramowane przez ciebie scenariusze zadania. W efekcie wszystko wygląda tak, jakby działo się samo. Kiedy rano wstajesz z łóżka, temperatura grzejników zmienia się z niskiej - ustawionej na noc - na wyższą, uchylają się okna na poddaszu, włącza się światło w łazience. Kiedy wychodzisz z domu, uruchamia się alarm, a brama garażowa podnosi się bez używania pilota. Nie musisz się denerwować, że zostawiłeś odkręcony kran czy rozłożone markizy, w czasie twojej nieobecności dom sam zatroszczy się o siebie i wyłączy to, co niepotrzebne.

 

PO PRZEWODZIE ALBO PO FALI

O odpowiedni system najlepiej zadbać w momencie projektowania domu albo przy okazji generalnego remontu, bo zakładanie instalacji przewodowej w nowo skończonym budynku wymaga kucia ścian i położenia kabla - potrzebny jest tzw. przewód magistralny, który doprowadzamy do wszystkich włączników i przycisków. Jeżeli nie chcesz kłaść dodatkowego okablowania, pomyśl o zastosowaniu systemu radiowego - informacje do urządzeń popłyną falami radiowymi. Sygnał wyposażony jest w kod identyfi kacyjny, więc nie ma obawy, że twoja instalacja będzie sprzęgała się na przykład z systemem zainstalowanym u sąsiada.

 

UKŁADANIE SZCZEGÓŁOWEGO PROGRAMU

Na programowanie i uruchamianie inteligentnego domu trzeba poświęcić nawet parę tygodni. Samo wgrywanie programów do pamięci urządzeń zajmuje od kilku do kilkudziesięciu godzin. Przygotowaniami zarządza fachowiec, który wprowadza do systemu twoje pomysły i sugestie na temat tego, jak mają działać wszystkie domowe sprzęty. Jeśli postawisz na system radiowy, będziesz mógł go zaprogramować samodzielnie, choć zajmie ci to więcej czasu niż osobie ze specjalistycznej firmy. Podczas pierwszego etapu pracy (wstępne zaprogramowanie) konieczny jest dostęp do każdego ze sprzętów: lampy, grzejniki, żaluzje, rolety lub wentylatory. Inaczej nie sposób sprawdzić, czy instalacja rzeczywiście działa poprawnie. Po tej próbie generalnej, która trwa około miesiąca, obserwujesz, czy nic nie szwankuje w twoich inteligentnych wnętrzach, obmyślasz dodatkowe udogodnienia i modyfi kujesz wybrane opcje. Potem przychodzi czas na ostateczne zaprogramowanie wszystkich elementów. Te końcowe prace fi rma może przeprowadzić zdalnie. Najczęściej są one wliczane do wcześniej ustalonego wynagrodzenia.

 

PROSTA OBSŁUGA

Samo sterowanie inteligentnym domem nie jest trudne. Często wystarczy tylko jeden przycisk, by uruchomić kilka różnych funkcji. Do zarządzania wnętrzami używa się też paneli i ekranów dotykowych z tekstowymi wyświetlaczami służącymi do poruszania się po zaprogramowanym menu. Na panelu można sprawdzić, w którym pomieszczeniu pali się światło, gdzie są podniesione rolety lub otwarte okno. Później wystarczy tylko jeden ruch, żeby wszystko wyłączyć lub zamknąć, bez potrzeby chodzenia po domu.

 

ILE TO KOSZTUJE

Dokładna cena inteligentnego systemu zależy od tego, jakie zadania przed nim postawisz. Ogólnie przyjmuje się, że jego montaż i uruchomienie stanowi od 1,5 do 3% wszystkich wydatków poniesionych na budowę domu. W przeliczeniu na metr kwadratowy niezbyt bogato wyposażone systemy przewodowe kosztują około 100 zł za 1 m2. Firmy zajmujące się ich zakładaniem z reguły podają najpierw szacunkową cenę (dokładny kosztorys można sporządzić dopiero po wykonaniu szczegółowego projektu instalacji).

 

Dodano: 01-03-2012