Dom inteligentny - czujniki

Opinii 5

Pełni służbę od rana do wieczora. Robi wszystko, żeby żyło nam się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Pracuje nawet wtedy, gdy nikogo w nim nie ma. Przed wami zautomatyzowany dom sterowany elektroniką.

WSTĘP

Na początek warto pamiętać, że nie każdemu jest potrzebna kompleksowa instalacja inteligentnego domu, oplatająca cały budynek razem z posesją. W mieszkaniach wystarczy kilka urządzeń (alarm, czujka gazu, elektroniczna stacja pogody), by poczuć się pod własnym dachem komfortowo i pewnie.

 

DLA BEZPIECZEŃSTWA

 

1. Czujka dymu

 

Jest w prawie każdym biurze i budynku publicznym - na klatkach schodowych i korytarzach. Można ją też zamontować w prywatnych domach i mieszkaniach. Sygnał dźwiękowy powiadomi nas, że zaczyna się tlić ogień, np. z powodu źle odłożonego żelazka, czy niezgaszonego papierosa.

 

2. Czujka gazu

 

Wykrywa w powietrzu zwiększoną obecność metanu, propanu lub butanu. Należy zamontować ją w pobliżu kuchenek gazowych, na wysokości ok. 30 cm od ziemi. O niebezpiecznym stężeniu gazu informuje pulsująca dioda LED albo sygnał akustyczny.

 

3. Czujka tlenku węgla

 

Nieodzowna pomoc w pomieszczeniach, gdzie są gazowe podgrzewacze wody, kotły na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe, kominki oraz przenośne piecyki gazowe. Czujka włączy się natychmiast, gdy tylko niebezpiecznie zacznie wzrastać poziom czadu.

 

4. Czujka wody

 

Potrzebna jest w łazienkach, pralniach, piwnicach. Jeśli na przykład nasze dziecko zostawi odkręcony kran i z wanny zacznie przelewać się woda, czujka uruchomi się, gdy woda przekroczy poziom, na którym umieszczone są elektrody sondy podłączonej do czujki.

 

5. Oświetlenie zmierzchowe

 

Przyda się tym, którzy mieszkają w odludnych miejscach, na dużych posesjach, w domach z ogrodami. Po zmroku, dzięki świetlnym czujkom, automatycznie zapalą się przed domem lampy, które będą świecić aż do świtu.

 

6. Czujki antywłamaniowe

 

Najprostsze zabezpieczenie przed złodziejami to kilka czujek ruchu rozmieszczonych przy drzwiach oraz oknach, i połączonych z przełącznikiem uruchamiającym alarm. Bardziej zaawansowane modele mają opcję wysyłania sygnału alarmowego do fi rmy ochroniarskiej lub na policję.

 

DLA WYGODY

1. Czujka ruchu powodująca włączenie światła


Kiedy wejdziemy do pokoju, zapali się lampa, a kiedy wyjdziemy, światło samo zgaśnie. Urządzenie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Przyda się też zapominalskim. Wracając np. ze strychu albo z piwnicy, nie będą się musieli martwić, czy wyłączyli światło. Czujniki przymocowuje się do ścian, mebli i umieszcza na zewnątrz budynków.


2. Ściemniacz światła


Za jego pomocą regulujemy jasność świecących się lamp. Odpowiedni odbiornik montuje się na przewodach stojących lamp albo po prostu w puszce elektrycznej - zastąpi zwykły włącznik. Wystarczy jeszcze pilot, by nie ruszając się z fotela, zdalnie przyciemnić światło w pokoju.

 

3. Bezprzewodowy dzwonek do drzwi

 

Coś dla właścicieli dużych domów - gong usłyszymy nawet w ogrodzie albo w garażu, bo mały odbiornik odbierający sygnał radiowy z nadajnika umieszczonego w drzwiach można schować do kieszeni i pójść przygotowywać grilla na tarasie.

 

4. Podświetlacz do zamka

 

Dobra rzecz dla tych, którym często zdarza się wracać w nocy do domu. Żeby oświetlić sobie dziurkę od klucza, wystarczy nacisnąć zamontowane nad zamkiem urządzenie wyposażone w diodę LED.

 

5. Automatyczny system sterowania roletami

 

Nie dość, że rolety podnosimy i opuszczamy zdalnie, za pomocą pilota, to jeszcze możemy go tak zaprogramować, że będą się same uruchamiały w wybranym przez nas momencie.

 

6. Automatyczny system podlewania ogrodu

 

Latem nie musimy już pamiętać, żeby po zachodzie słońca podlać trawnik. Trzeba tylko odpowiednio ustawić system irygacyjny. Taki zestaw składa się z trzech elementów: urządzenia nawadniającego (zraszacza albo emitera), przewodów doprowadzających wodę, elektrozaworów i elektronicznego urządzenia sterującego. Założenie instalacji jest dość drogie, ale można ją rozbudowywać etapami.

PEŁNA KONTROLA

Inteligentne systemy mogą zarządzać wszystkimi domowymi instalacjami:

 

1. Elektryczną (oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, napęd rolet, żaluzji i bram, a także odbiorniki oraz gniazdka) - wybierasz oświetlenie na różne okazje, np. program: "goście", "kolacja", "oglądanie filmu", "wieczorne przyjęcie w ogrodzie", obsługujesz równocześnie kilka różnych urządzeń, np. "opuść rolety i włącz górne światło w sypialni na 70%", 'wyłącz górne światło w salonie", "włącz kinkiety na 30%", "uruchom DVD".
2. Domofonową i wideodomofonową - programujesz zdalne otwieranie bram i furtek, na ekranie masz podgląd z kamery zamontowanej przed wejściem do domu, na podjeździe po otwarciu bramy automatycznie mogą się włączać lampy.
3. Teleinformatyczną - należą do nich przewodowe i bezprzewodowe sieci komputerowe, internetowe i telefoniczne oraz system nagłośnienia).
4. Alarmową - wybierasz newralgiczne miejsca w budynku oraz wokół niego i montujesz system ostrzegający przed nieproszonymi gośćmi, np. funkcja "panika" włączy światła w całym domu, a sygnał alarmu postawi na nogi agencję ochrony albo patrol policji.
5. Telewizji dozorowej - obrazy z kamer możesz oglądać na ekranie komputera lub telefonu komórkowego, będąc nawet poza domem.
6. Zasilania rezerwowego - wybierasz urządzenie (lodówka, piec CO, pompa wodna), które przez określony czas będzie pracować nawet w razie przerwy w dostawie prądu.
Dodano: 01-03-2012