Automatyka do bram przesuwnych

Opinii 12

Brama wjazdowa pojawia się na posesji wraz z ogrodzeniem. Może to być początkowo brama obsługiwana ręcznie, którą właściciel zdecyduje się zautomatyzować w późniejszym czasie. Dowiedz się, jak wybrać automatykę, aby pasowała do rodzaju bramy.

Wiadomości ogólne

 

Każdy typ bramy wymaga w celu jej automatyzacji zastosowania odpowiednio dobranego siłownika. Doboru powinno się dokonywać, biorąc pod uwagę nie tylko (co oczywiste) typ bramy, ale też jej wielkość, ciężar, intensywność pracy. Siłownik dla bramy przesuwanej to prosty konstrukcyjnie motoreduktor (silnik elektryczny z jednostopniową przekładnią ślimakową) i elektroniczny moduł sterujący - tzw. "centralka". Koło zębate osadzone na obracającym się wale wyjściowym siłownika, zazębiając się z listwą zębatą poprowadzoną wzdłuż dolnej krawędzi bramy - przesuwa bramę. To rozwiązanie jest proste, tanie i niezawodne. Montaż i regulacja nie sprawia tu większych trudności.


 

Głównym parametrem podawanym przez producentów napędów jest maksymalny ciężar bramy i długość światła wjazdu bramy.

 

Przykład: Napęd ma zastosowanie do bramy o ciężarze maksymalnie do 350 kg i długości maksymalnie 5 m.

 

Jak to rozumieć?

 

Jeśli chodzi o ciężar to proste, brama nie może ważyć więcej niż 350 kg. Jeśli chodzi o długość, jest to odległość od słupka do słupka bramy (prześwit wjazdu), cała brama może mieć większą długość, ale automat przesunie ją na maksymalnie 5 m.

 

 

 

Oprócz ciężaru i długości bramy musimy ocenić jeszcze jeden parametr, opory toczenia. Tego parametru producent automatu niestety nie podaje, ponieważ takie dane powinny być zawarte w dokumentacji samej bramy dołączonej przez producenta.

Dopasowanie automatyki do bramy

Jak zweryfikować czy nasza brama, może być zautomatyzowania przez wybrany przez nas napęd?

W pierwszej kolejności sprawdzamy konstrukcję bramy. Czy brama jest prosta i w miejscu montażu listwy zębatej wystarczająco solidna.

 

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie płynności pracy bramy, czyli sprawdzenie, czy w którymś miejscu nie ma zwiększonych oporów toczenia, które mogłyby powodować niepożądane zachowanie automatu.

 

Najważniejsze jednak są punkty skrajne (zamknięcia i otwarcia). Czy z pozycji skrajnej możemy bez większych oporów ręcznie bramę przesunąć. Jest to o tyle istotne, że trzeba użyć większej siły do ruszenia bramy niż potem żeby ten ruch kontynuować.

 

O czym pamiętać wybierając napęd?

Dobierając automat do bramy nie można zapomnieć o pozostawieniu zapasu "mocy". W praktyce oznacza to, że ciężar bramy powinien być mniejszy od maksymalnego. Uwzględnienie tego zapasu "mocy" podyktowane jest zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W zimę temperatura potrafi spaść do -20 st. C (i więcej), a w lato w słońcu może przekroczyć 40 st. C dodatkowo dochodzi oblodzenie i przymarzanie bramy.

 

Przy rozpatrywaniu zapasu "mocy" trzeba uwzględnić materiał z jakiego wykonana jest brama. Brama z wypełnieniem drewnianym jest podatna na zmianę swojego ciężaru pod wpływem wilgoci natomiast brama w całości stalowa charakteryzuje się zwykle dużym ciężarem.

 

Dobierając zapas "mocy" musimy uwzględnić konstrukcje bramy. Czyli czy brama jest samonośna/podwieszana (stalowa prowadnica stanowiąca konstrukcję bramy i dwa wózki z rolkami zamocowanymi do fundamentu), czy jeżdżąca po szynie (brama ma dwie lub więcej rolek prowadzących/nośnych,  a prowadnica jest zamocowana na stałe przez całą szerokość wjazdu).

 

Jest to istotne, ponieważ bramy samonośne mają mniejsze opory. Dobierając do takiej bramy automat możemy przyjąć, że zapas mocy wyniesie nie mniej niż 30%.

 

Dla bram jeżdżących po szynie należy przyjąć dużo większy zapas mocy - minimalnie 50% i więcej. Przy tego typu bramach występują większe

opory ruchu w spowodowane np. zalegającym w szynie piachem, błotem lub śniegiem w zimę.

 

 

Zapas "mocy" należy dobierać indywidualnie do każdej bramy. Im brama płynniej pracuje, tym ten zapas mocy może być mniejszy.

 

 

Jak przygotować miejsce montażu pod napęd do bramy przesuwnej?

Jeżeli już sprawdziliśmy wszystkie parametry bramy i automatu, przystępujemy do kolejnego etapu - ustalamy miejsce montażu siłownika.

 

W przypadku obydwu rodzajów bram należy montować siłownik na podwyższeniu. Może to być fundament betonowy lub stalowy. Zapobiega to ewentualnemu podtopieniu lub zalaniu automatu. Sprawdzamy zatem stan fundamentu, na którym ma zostać zamontowany napęd. Jeśli istniejący jest solidny, unikamy dodatkowej pracy, aby takowy przygotować.

 

Już na etapie planowania bramy musimy uwzględnić również urządzenia dodatkowe i okablowanie do tych urządzeń. Do siłownika musimy doprowadzić zasilanie (230 V), odpowiednim kablem (tylko kabel przeznaczony do układania w gruncie). Dodatkowo musimy wyprowadzić kabel dwużyłowy dla urządzeń dodatkowych (fotokomórki, klawiatury, lampy).

 

W którym miejscu zamontować napęd?

Jeśli chodzi o bramy przesuwne, jeżdżące po szynie to jak najbliżej słupka.

 

Jeśli chodzi o bramy samonośne/podwieszane to automat montujemy w ten sposób, że koło zębate siłownika, które współpracuje z listwą zębatą, jest dokładnie w środku - pomiędzy wózkami bramy.

 

Taki montaż zapewnia najlepszą współpracę koła zębatego siłownika z listwą zębatą zamocowaną do bramy.

 

Przy bramach podwieszanych elementem, na który należy zwrócić uwagę jest mocowanie listwy zębatej do bramy i wysokość montażu siłownika. W żadnym wypadku nie można montować listwy zębatej do prowadnicy bramy. Grozi to uszkodzeniem prowadnicy i wózków bramy.

 

UWAGA!!!

Po wstępnym montażu napędu i listwy zębatej na bramie, bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie tych elementów. Nie można zapomnieć o luzie między kołem zębatym siłownika a listwą zębatą, powinien on wynosić od 1-2 mm.

 

 

Dodano: 01-03-2012