Zmiana koloru szafki drewnianej

Opinii 10

Stara drewniana szafka z nierówno położoną farbą i zaśniedziałymi okuciami często ląduje na śmietniku. Zobacz jak wydobyć drzemiący w niej potencjał.

Znim zaczniesz - podpowiadamy, jak ułatwić sobie pracę:


1. Podczas renowacji spędzisz wiele godzin na kolanach. Będzie ci wygodniej, jeśli podłożysz pod nogi poduszkę. Włóż ją do torby foliowej, wtedy nie zabrudzi się farbą.
2. Miejsce pracy zabezpiecz folią malarską lub rozłożonymi gazetami.
3. Do odnawiania mebla przystąp dopiero po wyjęciu wszystkich szuflad i odkręceniu gałek.
4. Przed malowaniem szafki zrób na jej boku próbki kolorystyczne. W ten sposób łatwiej dobierzesz odpowiedni odcień farby i sprawdzisz, czy równomiernie pokrywa ona drewnianą powierzchnię.

Niezbędnik


1. Taśma do prostych krawędzi
2. Pędzel okrągły 21 mm
3. Pędzel płaski 21 mm
4. Pędzel płaski 40 mm
5. Emalia akrylowa do drewna i metalu biała
6. Emalia akrylowa do drewna i metalu kremowo-beżowa
7. Pędzelek artystyczny, 10 mm
8. Pędzelek artystyczny, 6 mm
9. Papier ścierny do metalu o grubości 220, 180 i 150
10. Tampon irchowy

A ponadto: folia malarska, płaski śrubokręt.


Do dzieła


Komoda nie była zniszczona, nie potrzebuje więc fachowej renowacji, impregnowania drewna czy uzupełniania ubytków. Należało ją tylko odświeżyć, zmieniając kolor i styl. Pokryta farbą w dwóch różnych odcieniach zieleni, zupełnie nie pasowała do białego przedpokoju w mieszkaniu Joelle.


Krok 1


Szafka wymaga najpierw przeszlifowania papierem ściernym: gruboziarnistym - 150 i średnioziarnistym - 180. Zlikwiduje on nierówności i przygotuje podłoże do zagruntowania. Trzeba również usunąć resztki farby z mosiężnych okuć. Joelle robi to, używając papieru ściernego do metalu.


Krok 2


Okleja specjalną taśmą powierzchnie, które mają pozostać niepomalowane, czyli tył i wnętrze mebla oraz wewnętrzne krawędzie szufl ad i frontów. Zależy jej, by zachować w środku drewniane, surowe wykończenie.


Krok 3


Zaczyna się malowanie. Pierwsza warstwa kremowo beżowej emalii akrylowej nakładana jest szerokim pędzlem, ponieważ czynność nie musi być wykonana szczególnie starannie. To zaledwie podkład, który zatuszuje zieloną barwę mebla.


Krok 4


Kiedy warstwa farby wyschnie (po około czterech godzinach), Joelle za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego - 220, delikatnie szlifuje nierówności, a także usuwa pojedyncze włoski pędzla, które mogły przykleić się w trakcie malowania.


Krok 5


Zmiana narzędzia. Joelle zastępuje pędzel tamponem z irchy. Zanurza go w białej emalii i "stempluje" ścianki szafki. Dzięki temu uzyskuje efekt nieregularnej faktury. Pierwotny, ciemny kolor mebla jeszcze częściowo przebija. Tworzą się szaro-białe przecierane płaszczyzny.


Krok 6


Rzeźbione części komody oraz jej krawędzie Joelle wykańcza cienkim pędzelkiem. Potem robi sobie dłuższy odpoczynek, bo przed końcowym etapem prac grube warstwy farb muszą dobrze wyschnąć. Trwa to najczęściej kolejne cztery godziny.


Krok 7


Joelle wypróbowała kilka metod usuwania farby z mosiężnych zdobień, zanim odkryła tę najbardziej skuteczną. Nie sprawdziły się małe szczoteczki ani papier ścierny. Za to idealnie zadziałał płaski śrubokręt!


Finał


Na koniec kilka korekt małym pędzelkiem, w miejscach, w których podczas czyszczenia okuć odprysnęła farba. Potem trzeba jeszcze zdjąć taśmę malarską, wsunąć szufl ady i zamocować gałki. I jak podsumowała Joelle w swoim ojczystym języku francuskim: "Et voila, c'est fi ni!" (Proszę bardzo, gotowe!). Komoda z hinduskiej pstrokatej ekscentryczki przeistoczyła się w paryską elegantkę.