Zapraszamy na salony

Opinii 1

Mieszkanie jest przestronne (71 m2) i jasne – to zasługa dużych okien o ładnych proporcjach. Brakuje tylko pokoi, dlatego z dwóch zrobimy trzy, skupiając się na największym z nich.

Co: śródmiejskie mieszkanie w starym budownictwie.
Dla kogo: para młodych ludzi. Lubią, kiedy wpadają do nich znajomi, więc zależy im na dużej reprezentacyjnej bawialni.
Zadanie: stworzyć nowy układ przestrzenny lokalu – zmienić dotychczasowe funkcje pomieszczeń, a przede wszystkim „wykroić” kolejny pokój.

ZAŁOŻENIA
Z dawnego dziennego pokoju wydzielamy biuro. Reszta salonu zostanie połączona z kuchnią. Ograniczając do minimum budowlane przeróbki, zyskujemy pokój do pracy (12,5 m⊃2;), wygodną sypialnię (19,5 m⊃2;) oraz ustawny salon z aneksem kuchennym (razem 29 m⊃2;). Dodatkowo, burząc fragment ściany w przedpokoju naprzeciwko głównych drzwi, otrzymujemy szerokie wejście do największego, reprezentacyjnego wnętrza.

ROZWIĄZANIA
Mieszkanie jest wysokie (3,20 m) – dla rozgraniczenia stref warto zastosować podwieszany sufit nad kuchnią. By zachować odpowiednie proporcje, obniżamy go o 20 cm. W salonie pod oknami wylewamy pas betonowej posadzki (optycznie podkreśli długość całego pokoju). Między parkietem a betonem stosujemy dylatację korkową.

NASZA RADA
Pamiętajmy o wnęce, która powstała obok łazienki. To idealne miejsce na garderobianą zabudowę, ciągnącą się aż do sufitu. Szafy na ubrania oraz sprzęty gospodarcze mogą znaleźć się też na ścianie w głębi korytarza.

PROBLEMY
Ściana nośna, znajdująca się pomiędzy pokojem dziennym a sypialnią, poważnie ogranicza możliwość przeróbek w tej części mieszkania.
ROZWIĄZANIA
Robimy zmiany w miejscu, w którym nie ma budowlanych przeciwwskazań. Nowy pokój projektujemy w środku lokalu.

RAZEM I OSOBNO
Oto węzłowy punkt nowego założenia, gdzie salon „rozwidla się” na aneks kuchenny i garderobianą wnękę, za którą ukryta jest łazienka. Przestrzeń łączy się tu w całość, bo nie ma żadnych drzwi. Równocześnie jednak wyznaczone są wyraźne granice między pomieszczeniami. To zasługa przejść o różnych wysokościach.


ZAŁOŻENIA
Kosztem korytarza powiększamy pokój dzienny, planując w nim niewielkie stanowisko do gotowania. W dotychczasowej kuchni aranżujemy dodatkowy pokój do pracy. Starą sypialnię przedzielamy ścianą, za którą jest pomieszczenie na garderobę. W efekcie mamy bardzo duży, foremny salon o powierzchni ponad 30 m⊃2;. To prawdziwe serce mieszkania. Przechodzi się z niego – na prawo do biura (ponad 9 m⊃2;), a na lewo – do sypialni (12 m⊃2;).

ROZWIĄZANIA
Do nowej kuchni umieszczonej we wnęce salonu musimy dostarczyć wodę. Pion wodno-kanalizacyjny znajduje się w ścianie pomiędzy starą kuchnią (obecnie pokój do pracy) a łazienką. W związku z tym prowadzimy od niego dodatkowe rury, które podłączamy pod kuchenny zlew. Muszą mieć 3-procentowy spadek. Żeby nie trzeba było kuć przy tym długiego odcinka w ścianie, możemy poprowadzić je częściowo w szafie. Gazowej instalacji nie przerabiamy na potrzeby gotowania. Po prostu ją zamykamy. Posiłki będą przygotowywane na płycie elektrycznej, która działa przy standardowym napięciu 230 V. Z salonu do pokoi zamiast typowych drzwi prowadzą drzwi przesuwne, chowane w ścianie wykonanej z gips-kartonu. Jest to tzw. system kieszeniowy. Zajmują mało miejsca, a dają sporo przestrzeni. Po ich otwarciu tworzy się szerokie, 120-centymetrowe przejście z widokiem na duże okna w sąsiadujących z salonem wnętrzach. Nie ma obawy, że zabraknie tu naturalnego światła.

NASZA RADA
Kieszeniowe drzwi, które w najtańszej wersji kosztują ok. 1000 zł, warto spróbować zastąpić bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Przygotowując konstrukcję, jako górnej szyny można użyć odpowiednio zamontowanej prowadnicy, takiej, jaką stosuje się do przesuwania skrzydła w bramie.
UWAGA! Zrezygnowaliśmy z długiego korytarza, więc ubrania musimy odwieszać w małym przejściu przy łazience. Zlikwidowane zostały też pawlacze, ale bez obaw – wszystkie rzeczy zmieszczą się w nowej garderobie przy sypialni. Do naszej dyspozycji jest tam 6 m⊃2;.

PROBLEMY
Dodatkowy pokój do pracy można by zrobić tam, gdzie jest kuchnia. Podstawowym problemem jest jednak przeniesienie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej.
ROZWIĄZANIA
Przyłącze od pionu częściowo ukryjemy w szafi e, pod półkami. Zamiast gazu w kuchni można zainstalować płytę elektryczną. Ograniczymy wtedy kucie murów.

OD OGÓŁU... DO KALORYFERA
Salon wyróżnia buduarowy kąt wypoczynkowy z żyrandolem w stylu retro i wytapetowaną ścianą, w której chowa się przesuwne drzwi. W tak wymuskanym wnętrzu nie można zapomnieć o szczegółach: stare stalowe parapety i grzejniki szlifujemy. By nie rdzewiały, jeszcze tego samego dnia pokrywamy je bezbarwnym lakierem. Będą lekko połyskiwać.

projekt i tekst Maciej Walczyna/ADHD
wizualizacje Wojciech Piwowarczyk, jr. zdjęcia Jarosław Madejski

Dodano: 11-03-2012