Wnętrza w stylu vintage – współczesne inspiracje przeszłością

Opinii 0

Tęsknota za minionymi latami bardzo często jest widoczna w charakterystycznych dekoracjach wnętrz, w których łączy się staroświeckie meble i dodatki z różnych dekad, a przez to wyraźnie zarysowuje się eklektyczna mieszanina stylów. O takich wnętrzach mówi się, że zostały urządzone w stylu vintage. Niektórzy błędnie sądzą, że jest to otaczanie się wyłącznie meblami w stylu wiktoriańskim albo tworzenie rustykalnych aranżacji. Czym więc właściwie jest ten styl i jak można wprowadzić go do własnego domu? Odpowiedź na to pytanie może stać się dla wielu prawdziwą inspiracją.

Vintage – styl dla hipstera

Chociaż vintage to styl oparty na meblach i dekoracjach z dawnych lat, to nie jest popularny wyłącznie wśród osób, które jeszcze pamiętają PRL-owskie meblościanki albo geometryczne wzornictwo charakterystyczne dla okresu międzywojennego. Tak naprawdę jest to styl młodego pokolenia, które ceni sobie bycie oryginalnym i z nostalgią przegląda rodzinne pamiątki sprzed lat. Połączenie tych dwóch cech i odrzucanie współczesnej kultury masowej sprawia, że tacy ludzie najlepiej czują się w eklektycznych wnętrzach zaaranżowanych zgodnie z własnymi, nawet najbardziej nietypowymi, upodobaniami. Śmiało można powiedzieć, że vintage ma wiele wspólnego z hipsterem – młodym człowiekiem, który akcentuje swoją niezależność i oryginalność, a jednocześnie lubi otaczać się przedmiotami z przeszłości, choć wcale nie tak odległej. Wpływ na to mają także kwestie finansowe – meble i dodatki „z drugiej ręki” z pewnością nie zrujnują domowego budżetu, a wiele z takich perełek można znaleźć na babcinym strychu, miejskim pchlim targu czy we własnej piwnicy.

 

W tej ogromnej różnorodności widoczne są cechy bohemy, a więc cyganerii z przełomu wieków XIX i XX, która swobodnie łączyła ze sobą różne style i żyła w sposób świadczący o awangardowym traktowaniu sztuki, ale i codzienności. Vintage bohemia – styl boho – to więc nic innego, jak bogactwo form i tworzenie wokół siebie oryginalnej przestrzeni inspirowanej odważnymi rozwiązaniami i zgodnej ze swoim własnym, wewnętrznym ”ja”. 

Rodowód stylu vintage

Definiując vintage bardzo ważne jest rozróżnienie dwóch stylów – tego, w którym dominują antyki, a inspiracją są salony Ludwika XVI od sposobu urządzania wnętrz z wykorzystaniem mebli, które były modne na początku XX wieku, jak i w późniejszym czasie – do lat 90. Samo słowo vintage ma swoje korzenie w języku angielskim i oznacza bardzo dobry rocznik szlachetnego wina. To tłumaczy ideę dawania drugiego życia starym i nierzadko zniszczonym przedmiotom. Według zwolenników tworzenia aranżacji w tym stylu wszystko nabiera wartości i staje się piękniejsze po upływie czasu, podobnie jak stare wino. 

Materiały

We wnętrzach w stylu vintage wszystko się ze sobą miesza – nowoczesność z klasyką, teraźniejszość z przeszłością, nowe ze starym. W związku z tym, istnieje duża dowolność w doborze tkanin i innych materiałów. Z powodzeniem można więc wyeksponować drewno na tle szarej, betonowej ściany, ustawić porcelanę na wiklinowych meblach czy ułożyć obok siebie poduszki w koronkowych, welurowych i wełnianych poszewkach. 

Kolory

Tak samo jak w przypadku materiałów, również kolory mogą być ze sobą dowolnie łączone i nie trzeba ograniczać się wyłącznie do jednej albo dwóch głównych barw, które stanowią bazę dla całego wystroju. Chcąc jednak wyeksponować jakiś mebel czy inny, dekoracyjny element, najlepiej ustawić go na uniwersalnym, czysto białym tle. Wybierając kolory warto dać się ponieść fantazji i nie bać się odważnych rozwiązań. Ostre, niemal neonowe barwy, spokojne pastele, metaliczny połysk i nostalgiczne, zgaszone barwy doskonale ze sobą korespondują we wnętrzach inspirowanych stylem vintage. 

Meble i dodatki

Zwolennicy stylu vintage wypełniają przestrzeń meblami, które są jedyne w swoim rodzaju. Nawet, jeśli w salonie stoi popularna meblościanka na wysoki połysk, kiedyś obecna w każdym mieszkaniu polskiej rodziny, to nadaje się jej indywidualnych cech. Są więc przemalowane fronty szafek i szuflad, wymienione gałki, zdemontowane segmenty, skrócone nóżki, całkowicie odnowione lub specjalnie postarzone meble. Co więcej, na komodach i regałach oraz w kredensach i witrynach dumnie prezentują swoje oblicza gipsowe popiersia o miniaturowych rozmiarach, które są ustawione zaraz obok porcelanowej figurki psa rodem z PRL-u i wazonu z barwionego na turkusowo szkła. Na pierwszy rzut oka, w tak zaaranżowanym wnętrzu nic do siebie nie pasuje, ale po chwili okazuje się, że całość stanowi niepowtarzalny, eklektyczny klimat, bez względu na to, czy jest to sypialnia młodej dziewczyny, męska kawalerka czy przytulny, babciny salon w stylu vintage.

Jak stworzyć styl vintage – proste triki

Każdy może zaaranżować przestrzeń wokół siebie w stylu vintage, nawet bez znajomości zasad urządzania wnętrz. Wystarczy zacząć od przeglądania aukcji internetowych, odwiedzania pchlich targów i zaglądania do własnych piwnic oraz na strychy w poszukiwaniu mebli i ozdób sprzed kilku dekad. Nie ma znaczenia, czy znalezione rzeczy będą zniszczone czy wyglądały niemal jak nowe, ponieważ vintage to dawanie drugiego życia starym i zapomnianym przedmiotom. W związku z tym wystarczy:

  1. przemalować fronty szafek i szuflad albo całe meble,
  2. zestawić ze sobą rzeczy, które tylko z pozoru do siebie nie pasują,
  3. uszyć z różnych tkanin poszewki, obrusy, pledy itp.,
  4. wykorzystać stare ubrania i materiały, aby stworzyć z nich coś nowego,
  5. w przypadku bardzo zniszczonych przedmiotów można wyeksponować ich wiek poprzez dodatkowe, celowe postarzenie.

Z pewnością każdy posiada nie najnowsze już meble i dekoracje, które mają swoją historię. Wydobywanie z takich przedmiotów ich charakterystycznych cech i nadawanie im oryginalnego wyglądu pozwoli zaaranżować każdy pokój, a nawet kuchnię i łazienkę w stylu vintage. 

Dodano: 17-05-2017