Trend lagom – szwedzka odpowiedź na duńskie hygge

Opinii 0

Lagom to szwedzka alternatywa dla duńskiego hygge. Pod tym pojęciem kryje się szereg wartości, oscylujących wokół egzystowania w równowadze, współistnienia z naturą i prowadzenia harmonijnego życia. Styl lagom jest na tyle uniwersalny, że jego założenia można stosować w odniesieniu do wielu dziedzin – nie tylko sprawdza się w przypadku codziennego stylu bycia, ale też w przypadku modowych stylizacji czy kreowania wystroju wnętrz. Co to właściwie jest lagom i jakie są jego główne założenia?

Co to jest lagom?

Główną istotą stylu lagom jest zachowanie równowagi we wszystkich sferach życia. To neutralna, szwedzka odpowiedź na duńskie hygge, którego kwintesencją jest dążenie do ciągłych przyjemności. Lagom związane jest ze szwedzkim powiedzeniem „lagom är bäst”, które znaczy ni miej ni więcej, a po prostu „w sam raz”. Pojęcie to odnosi się do różnych aspektów życia. Ma zastosowanie w przypadku do wyglądu pomieszczeń, codziennych stylizacji modowych, a nawet pogody czy stanu ducha. Zasadniczym celem lagom jest dążenie do równowagi i harmonii. Zachowanie równych proporcji między życiem prywatnym i zawodowym jest niezwykle istotne. To bardzo ważne, aby wśród codziennych obowiązków znaleźć czas na spotkania z bliskimi i własne hobby. Założeń lagom nie należy wprowadzać w życie od razu, a za pomocą małych kroków. Ta szwedzka koncepcja idealnie wpisuje się w system postanowień noworocznych. Popularne w tym okresie tworzenie planów na oszczędzanie pieniędzy, większą aktywność fizyczną czy rozwijanie pasji są jak najbardziej zgodne z lagom.

Lagom a hygge – czym się różnią

Zestawienie stylu lagom z hygge pozwala lepiej zrozumieć obie koncepcje. Czym różnią się te dwie idee?

LAGOM

HYGGE

bardziej od chwili liczy się finalny cel, najważniejsza jest życiowa równowaga

najważniejsze są chwile szczęścia, subiektywne odczucia związane z postrzeganiem danego momentu

istotne jest znalezienie równowagi pomiędzy przyjemnościami, a obowiązkami

na pierwszym miejscu stawiane są przyjemności

oprócz uciech, ważny jest też sport

leniwy relaks jest bardzo istotny, aktywność fizyczna spada na drugi plan

zdrowe produkty są podstawą diety

słodkości i wysokokaloryczne napoje są spożywane na porządku dziennym

wnętrza w stylu lagom są urządzane bez zbytniego przepychu, dominują w nich surowe materiały: beton czy drewno

wnętrza zgodne z koncepcją hygge są przytulne, nie brakuje w nich dekoracyjnych tkanin

 

Lagom – zasady stylu

LagomWnętrza urządzone w stylu lagom mają być przyjazne dla domowników, ale jednocześnie wprowadzają pewne ograniczenia. Równie ważna jak wygoda jest dbałość o środowisko. Główne założenia designu lagom to:

  • ponadczasowa klasyka,
  • prostota i surowość formy,
  • skromność i umiar,
  • funkcjonalność,
  • dominująca jasność,
  • minimalizm,
  • solidne materiały,
  • energooszczędność,
  • ekologia,
  • recykling i upcykling.

We wnętrzach lagom dominuje skromność i prostota formy. Główną rolę odgrywają ekologiczne elementy wyposażenia, pochodzące z recyklingu lub upcyklingu. Pomieszczenia utrzymane są w minimalistycznym i ergonomicznym stylu – wszystko po to, by domownicy mogli odpocząć i zrelaksować się, a przy tym chronić środowisko.

Jak urządzić wnętrze w stylu lagom?

Każde pomieszczenie urządzone w stylu lagom powinno być energooszczędne, ekologiczne i wygodne. Dbanie o środowisko jest bardzo ważne, dlatego w każdym pomieszczeniu zgodnym z designem lagom, należy tradycyjne żarówki wymienić na energooszczędne. Dobrze jest również przemyśleć wybór sprzętu AGD. Dużo lepszą opcją od płyty elektrycznej będzie zakup płyty indukcyjnej, która zużywa o wiele mniej energii.

 

Istotne jest także właściwe ocieplenie domu. Korzystnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kolektorów słonecznych, z których można pozyskać odnawialną energię. Tego typu instalacje uchronią przed utratą ciepła i pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zużycie wody najłatwiej zmniejszyć, instalując perlatory, czyli nakładki na kran, które optycznie zwiększają strumień wody. Równie ważny jest wybór mebli i innych elementów wyposażenia, które powinny być wykonane z trwałych materiałów, przyjaznych dla środowiska.

 

 

Pojemna lodówka to element obowiązkowy każdej kuchni urządzonej zgodnie z designem lagom. Dzięki odpowiedniej ilości przegródek, żywność można posegregować w taki sposób, by produkty zachowały jak najdłużej świeżość. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego marnowania jedzenia. Dobrą praktyką jest samodzielne uprawianie ziół i warzyw, do którego nie potrzeba wcale ogródka, a wystarczy parapet.

 

We wnętrzach w stylu lagom nie brakuje zieleni. Popularne jest umieszczanie wiszących mini ogrodów w salonach.

 

Styl lagom to istota życia mieszkańców Szwecji. Ta alternatywa dla duńskiego hygge zyskuje obecnie w Europie coraz większą popularność. Design lagom jest jednoznaczny z równowagą wszystkich elementów w domu. Urządzając wnętrze w tym stylu, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy rzeczy: energooszczędność, dbałość o ekologię oraz wygodę.

Dodano: 24-05-2017