Toaletka wykonana z drzwi

Opinii 6

Zazwyczaj jest tak: konsola z lustrem i taborecik. To sprawdzony sposób na toaletkę. Tym, którzy cenią rozwiązania bardziej nietypowe, pokazujemy, że można poprawiać makijaż, przeglądając się w... drzwiach.

 

Niezbędnik


■ Drzwi pełne, białe, tłoczone, szer. 70 cm,
■ Półka klejona z sękami, sosna, wym. 1,8x20x60 cm,
■ Wsporniki, ornament, czarne,
■ Lustro prostokątne, faza, wym. 40x80 cm,
■ Gałka drzwiowa, kryształ,
■ Gałka porcelanowa drapana,
■ Lakierobejca, dębowy kwarc, 0,2 l, Magnat,
■ Klej montażowy do lustra Soudal,
■ Farba z mieszalnika Dulux Light, satynowa, 56RB 09/302,
■ Miniwałek Dexter, 12 cm,
■ Pędzel Dexter, 30 mm,
■ Wkrętarka

 

Przed
Mogą być nowe (tak jak u nas) lub wyszperane na targu staroci. Z surowego drewna albo malowane. Ważne, by miały ładne podziały i żłobienia, które wyznaczą naturalne obramowanie dla lustra, miejsce na półkę i wieszaczki.

 

   

KROK 1
Na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię drzwi nanosimy wałkiem farbę akrylową. Do miejsc trudno dostępnych (żłobienia) używamy cienkiego pędzelka. Pełne krycie osiągniemy po dwukrotnym malowaniu. Czas schnięcia to około 6 godzin.

KROK 2
Lustro przytwierdzamy do drzwi za pomocą kleju montażowego przeznaczonego do łączenia ciężkich przedmiotów (zastępuje gwoździe i wkręty). Nanosimy go punktowo i dociskamy łączone powierzchnie. Spoina utwardza się po 24 godzinach.

   

KROK 3
Półkę przecieramy drobnym papierem ściernym, miejsca wokół sęków, gdzie gromadzi się żywica, dobrze jest przemyć benzyną ekstrakcyjną – nie będą się lepić. Pociągamy lakierobejcą, używając miękkiego płaskiego pędzla.

KROK 4
Jeśli chcemy uzyskać bardziej intensywny kolor, nakładamy drugą warstwę (po minimum 12 godzinach). Tak zaimpregnowaną deskę odkładamy na dobę do całkowitego wyschnięcia, a następnie przykręcamy wsporniki.


KROK 5
Mocujemy półkę do drzwi. Wkręcamy gałki, które posłużą nam jako wieszaki na biżuterię lub inne akcesoria. Uchwyty mogą być jednakowe lub – tak jak u nas – w różnych kształtach: kwiatów, kulek, szlifowanych „kryształków”.

 

FINAŁ
Szczyt lustra gotowej toaletki ozdobiliśmy szkiełkami, nawiązującymi stylistycznie do kryształowych gałek. Dodaliśmy kilka drobiazgów w kolorze starego złota, ręcznie wyszywane woreczki i proste drzwi nabrały retro-luksusowego szyku.

 

 

Ścianę okleiliśmy tapetą winylową na flizelinie Marins w kropki, 46,99 zł, i pomalowaliśmy farbą z mieszalnika Dulux, mat, 16BG 24/357, 37,80 zł/litr. Oddziela je listwa ozdobna styropianowa Melisa, biała, dł. 200 cm, 19,99 zł. Na podłodze: deska lita, bambus prasowany, karbonizowany, 246,64 zł/opakowanie.

 

pomysł i wykonanie Aga P./www.patchworkandco.com zdjęcia Mariusz Bykowski tekst Małgorzata Orłowska

 

Dodano: 13-03-2012