Świąteczny ogród w 5 krokach

Opinii 0

Świąteczne dekoracje ogrodu

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Jak za pomocą lampek w prosty i efektowny sposób ozdobić ogród na święta? Najprostszym rozwiązaniem jest użycie oświetlenia, które bazuje na technologii LED. Świąteczne oświetlenie zewnętrzne daje nam kilka możliwości aranżacyjnych:

•   węże świetlne, do których wystarczy podpiąć sterownik i ustawić rodzaj emisji światła (migotanie, falowanie, przygasanie lub inne),

    girlandy świetlne,

•    lampiony solarne,

•  łańcuchy i kurtyny, które rozwiesza się na elewacji domu, garażu lub szopy,

•   nitki z lampek, którymi oplata się gałęzie drzew, balustrady schodów oraz bramy wjazdowe,

•  figurki świetlne do ogrodu (np. dwa renifery ciągnące sanie świętego Mikołaja).

 

Nietuzinkową alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia jest specjalny projektor laserowy, który emituje specjalne iluminacje na elewacji budynków.

 

 

 

Bezpieczeństwo elektrycznych świetlnych dekoracji ogrodowych

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Już podczas kupna świątecznych dekoracji do ogrodu należy zwrócić uwagę, aby były przeznaczone wyłącznie do instalacji na zewnątrz. Nigdy nie wolno kupować światełek i lampek choinkowych, przeznaczonych do domu i wieszać ich w ogrodzie! Bardzo ważne jest, aby dekoracje były dostosowane do różnych warunków pogodowych, zwłaszcza wiatru, wilgoci i niskim temperatur. Dotyczy to nie tylko samych łańcuchów i lampek, ale także rozgałęziaczy prądowych, szczelnych szybkozłączek i przedłużaczy ogrodowych.

 

Świetlne iluminacje podłączamy do zasilania z zabezpieczeniem różnicowo-prądowym, dzięki czemu, nawet w przypadku spięcia, mamy gwarancję, że bezpiecznik sam się wyłączy i uchroni posesję przed ewentualnym pożarem. Samo źródło prądu powinno być zabezpieczone bezpiecznikiem 6A,10A lub 15A. Moc bezpiecznika zależy od tego, ile urządzeń chcemy do niego podłączyć – im więcej iluminacji jest zasilanych z jednego źródła prądu, tym większą moc powinien mieć bezpiecznik.

 

Bardzo dobrą opcją jest wykorzystanie sterownika bezprzewodowego, który umożliwi zaprogramowanie świecenia iluminacji – będą się włączać i wyłączać o określonej porze.

 

 

 

Jak dobrze wykorzystać solarne oświetlenie zewnętrzne?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie lampek solarnych – nie wymagają one źródła zasilania ani ukrywania kabli w ogrodzie. Mogą być to zarówno okrągłe, niewielkie lampki w kształcie kulek śniegu, jak i przykuwające uwagę latarenki. Z kolei świąteczne girlandy solarne można wykorzystać do ozdobienia balustrad lub bramy wjazdowej do posesji. Jeśli chcemy nadać ogrodowi nieco śmielszych kolorów, to doskonale nadają się do tego solarne lampki w kształcie wielobarwnych baloników, z daleka przypominające wielkie, podłużne bombki. Pięknie można oświetlić również drewniane łuki ogrodowe z ławeczką lub pergole, wykorzystując solarne lampki pod parasol. Montuje się je za pomocą specjalnego druta florystycznego, dzięki czemu nie pozostawia się żadnych śladów i umożliwia ich późniejszy łatwy demontaż. W przypadku dużego pawilonu lepiej sięgnąć po barwne lampki solarne z bibułką, które wiesza się pod pokryciem dachowym za pomocą niewielkich haczyków.

 

 

 

Przydatne narzędzia i akcesoria do wieszania świątecznych iluminacji

przenośny agregat prądotwórczy do domu

•             Oświetlenie okien

Lampki i łańcuchy świetlne nad oknem wiesza się od strony elewacji zewnętrznej, wykonując niewielkie otwory za pomocą wiertarki i specjalnych kołków, na których będą zaczepione łańcuchy. Jeśli nie chcemy naruszyć wykończenia domu, to warto sięgnąć po specjalne dwustronne taśmy klejące i na nich osadzić dekorację.

 

•             Oświetlenie tarasu

Jeśli decydujemy się zawiesić oświetlenie na balustradach lub tarasie, to niezbędne okażą się specjalne opaski zaciskowe, uchwyty do nich oraz cążki boczne: samoprzylepne uchwyty przyklejamy do framugi i dobrze dociskamy, następnie wieszamy na nich ozdoby, owijamy opaskami zaciskowymi i za pomocą cążek mocno dociskamy tak, by nie uległy uszkodzeniu przy silnym wietrze lub opadach deszczu lub śniegu. Oświetlenie takie jak zewnętrzne lampki choinkowe można owinąć wokół balustrady, zabezpieczając jedynie początek i koniec łańcucha opaską zaciskową.

 

•             Oświetlenie garażu i składzików

Do elewacji garażu albo szopy wystarczy przymocować za pomocą gwoździ i młotka niewielką drewnianą deseczkę, na której są zaczepione niewielkie haczyki ścienne. Na nich wieszamy ozdoby, zabezpieczając kabel zasilający. Podobnie montujemy świecącą siatkę dekoracyjną – wymaga ona użycia haczyków umiejscowionych w równych odstępach.

 

•             Oświetlenie dachu

Jeśli chcemy przyczepić oświetlenie na dachu, to należy zrobić to w jasny, bezchmurny dzień i z pomocą drugiej osoby. Jeśli dekoracje nie mają specjalnych klamerek zaciskowych, to do ich powieszenia wykorzystuje się specjalny pistolet do gwoździ lub zszywacz tapicerski. Więcej uwagi wymaga instalacja figurek na dachu: można je przyczepić za pomocą specjalnego kleju do elewacji.

 

•             Oświetlenie choinki w ogrodzie

Ogrodowe choinki, czyli sosny i świerki, ozdabia się w bardzo prosty sposób, nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Całe drzewko otaczamy ledowymi wężami, które można przedłużać dzięki wykorzystaniu specjalnych złączek. W niskie krzewy i krzaczki warto wpleść sznury lampek. Jeśli jednak nie mamy możliwości podłączenia ich do źródła zasilania, to wówczas świetną alternatywą jest wspomniane oświetlenie solarne. Kolorowe żarówki solarne można zawiesić na gałęziach świerka lub jodły, podobnie jak girlandy solarne.

Dodano: 19-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020