Świąteczne przystrojenie domu – zobacz praktyczne porady

Opinii 0

Dekoracje świąteczne przeważnie nie kończą się na przystrojeniu choinki. Warto zadbać również o odpowiednią oprawę mebli, kominka, okien czy drzwi. Wybór ozdób jest ogromny, należy tylko pamiętać, aby świąteczne dekoracje były spójne. Jak przystroić dom, aby podkreślić klimat świąt?

 

Najmodniejsze świąteczne kolory

Przed dekoracją domu na święta Bożego Narodzenia warto wybrać kolor przewodni, który zależy oczywiście od gustu domowników oraz aranżacji domu lub mieszkania.

 

Klasyczna czerwień jednoznacznie kojarzy się ze świętami. Jednak nie oznacza to, że ten kolor powinien zagościć w całym domu. Miłośnikom minimalizmu z pewnością spodobają się czerwone akcenty w postaci serwetek na stół, bombek, świec, lampek choinkowych, wianków świątecznych czy wstążek.

 

Natomiast kolor złoty jest synonimem elegancji, wytworności i przepychu. Jednak warto zrównoważyć go białymi akcentami. Mogą to być śnieżynki na oknie, metalowa i nowocześnie wyglądająca biała choinka, szklane bombki, zawieszki w kształcie reniferów czy korale świąteczne.

 

Kolejnym kolorem przewodnim jest srebro, które idealnie komponuje się z naturalnym drewnem i zielenią. Neutralne kolory zdecydowanie wniosą do domu ciepło i nutkę przytulnej atmosfery. W tym przypadku warto zdecydować się na dodatki w odcieniach brązu, beżu, zieleni i żółci. Drewniane dekoracje na choinkę, szyszki czy ozdoby metalowe z elementem drewna to zawsze dobry wybór.

 

 

Dekoracje, których nie może zabraknąć w twoim domu

Choinka jest oczywiście głównym elementem świątecznego wystroju – do wyboru żywa lub sztuczna, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Pachnące igliwie z pewnością umili świąteczny czas, jednak szybko opadnie i pojawi się problem z wyniesieniem choinki. Dobrą alternatywą jest sztuczna choinka, która do złudzenia przypomina prawdziwe drzewko świąteczne. Możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej i kształtów dostępnych w ofercie. A co równie ważne – nie musimy sprzątać igieł. Choinka sztuczna ma jednak małą wadę, mianowicie w bardzo małym mieszkaniu trudno będzie znaleźć dla niej miejsce po świętach.

 

Równie ważny jest pomysł na dekorację świątecznego stołu. Na jego środek możemy położyć dekoracyjny stroik w kolorystyce choinki, ozdobiony zgodnie z motywem przewodnim. Stroiki nie tylko będą pięknie wyglądać na stole, ale również na drzwiach. Ozdabiając stół, warto zadbać o każdy detal, czyli wytworną zastawę stołową, świeczki, odświętny obrus, serwetki, bieżnik, małe bombki i gałązki obok talerzy. Okna z pewnością będą dobrze się prezentować udekorowane białymi śnieżynkami, zawieszkami w kształcie choinki czy girlandami przypominającymi białe pióra.

 

 

Szczęśliwi posiadacze kominków mają szerokie pole do popisu. Kominek jest doskonałym miejscem na świece, zawieszki, skarpety świąteczne, błyszczące bombki, lampki choinkowe, girlandy czy sztuczny śnieg. Natomiast balkon, taras czy ogrodzenie możemy z powodzeniem ozdobić zewnętrznymi lampkami LED, girlandami, kurtynami świetlnymi, zwisającymi soplami i gwiazdami.

 

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Stół podczas świąt jest niekwestionowanym sercem domu, dlatego nie tylko należy zadbać o jego dekorację, ale również bardziej praktyczne kwestie. Jak elegancko rozłożyć obrus, aby się nie ściągał? Wystarczy przyczepić klipsy do obrusu oraz kryształowe obciążniki, które również będą stanowiły piękną ozdobę.

 

Często mamy problem z przyczepieniem lampek do balustrady, ogrodzenia czy części elewacji budynku. W tym przypadku warto zainwestować w porządne lampki zewnętrzne, które posłużą długi czas. Jak je zaczepić? Najlepszym sposobem będą mocowania w formie zacisków lub klamerek. Dobrym sposobem na zawieszenie lampek na rynnie jest wykorzystanie magnesu i metalowej listwy, do której przyczepimy sznur ozdób.

 

 

Celebrowanie wspólnych chwil z pewnością umili widok i ciepło drewna palącego się w kominku. Pamiętajmy, aby zachować środki ostrożności, czyli uważać, aby dekoracje nie znajdowały się blisko ognia.

 

 

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020