Styl art déco – jak urządzić takie wnętrze?

Opinii 0

Wytworny i reprezentacyjny, ma w sobie nutkę nostalgii za przeszłością i wiarę w ciągły postęp. Styl art déco to nazwa nurtu, która pochodzi od francuskiego określenia art décoratif. Narodził się w latach 20. ubiegłego wieku i królował przez blisko trzy dekady. Był odpowiedzią na finezyjną i bogatą w zdobienia secesję. Nad ornament i spontaniczność, stawiał symetrię i geometryczne formy, łatwo dostępne materiały zastąpił drogim marmurem czy hebanem. Dzięki uniwersalnym formom dziś znowu jest modny.

Geometria i symetria – główna zasada art deco

geometria i symetria stylu art decoLata 20. i 30. – szalona epoka jazzu, rozkwitu kinematografii, czas pierwszych drapaczy chmur i zeppelinów. Pomimo iż świat po I wojnie światowej walczył z kryzysem, budynki stawały się coraz wyższe, a samochody i pociągi szybsze. Bicie kolejnych rekordów ułatwili projektanci, wprowadzając w latach 30. stylistykę streamline - opływowe kształty i gładkie lśniące powierzchnie pojazdów, które minimalizowały opór powietrza.

 

Symbolem art deco są też nowojorskie wieżowce Empire State Building i Chrysler Building – przez długi czas najwyższe na świecie. Kształt i zdobienia budynków stały się jednym z częstszych dekoracyjnych motywów tamtych czasów. Królową paryskich wybiegów była Coco Chanel. Uwolniła kobiety z gorsetów i falban. W zamian zaproponowała małą czarną – nieśmiertelny klasyk, obowiązkowy w szafie każdej elegantki do dziś.

 

Wzornictwo lat 20. i 30. zdawało się robić wszystko na przekór zdobnej secesji. Poprzednia epoka garściami czerpała z natury, pełna była zawijasów, esów-floresów, nic sobie nie robiła z symetrii. Art deco to hołd złożony geometrii, czystym formom i symetrycznym kompozycjom. Walce, prostopadłościany, kule, łuki, trójkąty stały się nie tylko punktem wyjścia do konstruowania mebli czy lamp, ale również inspirującymi motywami dekoracyjnymi. To wpływ kubizmu, który pobrzmiewał wówczas w świecie sztuki.

 

Upraszczanie form wynikało również z zachwytu nad nowoczesnością oraz dążenia do zapewnienia użytkownikom wygody. Nieliczne ornamenty i wzory czerpały też ze sztuki orientu.

 

 

Materiały i sposoby wykończenia w stylu art deco

materiały i sposoby wykończenia w stylu art decoArt deco to styl, który stawia na materiał i jego fakturę. To on często stanowił o dekoracyjności mebli i akcesoriów. Materiały były szlachetne i drogie, co czyniło z nich towary luksusowe i niedostępne dla wszystkich.

 

We wnętrzach w stylu art deco znajdziemy marmur – biały, kremowy, różowy czy czarny. Bogaty rysunek żyłkowania jest ozdobą samą w sobie. Dziś marmur może posłużyć nie tylko do wykończenia podłóg czy ścian, ale i blatów kuchennych lub postumentów umywalek. W wersji niskobudżetowej może zastąpić go gres szkliwiony imitujący naturalny kamień.

 

Podłoga w stylu art deco to również parkiet, który niegdyś układano w mozaiki z kilku różnych gatunków drewna albo w klasyczną jodełkę.

 

Styl art deco charakteryzują także forniry o mocnym rysunku wykańczane na wysoki połysk – brzoza płomienista, orzech, heban makasarski, czeczota, zebrano i bubinga. Dawniej meble często były inkrustowane, na przykład kością słoniową, macicą perłową, wykańczane okuciami z brązu czy paskami hebanu.

 

Koszt produkcji mebli fornirowanych i zdobionych luksusowymi materiałami stał się szybko nieosiągalny dla wielu, nawet zamożnych, osób. Dlatego dla masowego odbiorcy wymyślono bardziej przystępne rozwiązania: na salony trafiły stoliki, krzesła czy stoły z chromowanej stali. Łączono ją ze szkłem i lokalnym drewnem. Te zestawienia materiałów nie zestarzały się i dziś można dostać repliki albo meble stylizowane na te z ubiegłego wieku. We wnętrzach art deco nie brakowało też naturalnych skór i nowoczesnych wówczas tworzyw sztucznych – ebonitu i bakelitu.

 

 

Kolory wnętrz w stylu art deco

kolory wnętrz w stylu art decoTypowa dla stylu art deco jest oszczędność kolorów. O elegancji wnętrza świadczą przede wszystkim materiały i ich naturalne walory. Bazą kolorystyczną jest czerń, beż, złamana biel i złoto. Szczególnie popularne we wnętrzach art deco jest połączenie czerni i złota – pojawia się na tapetach, dywanach, tapicerkach mebli.

 

Aby ożywić bazowe kolory, warto do wnętrza wprowadzić elementy jasnego, pudrowego różu, musztardowej żółci, butelkowej zieleni czy jasnego granatu. We wnętrzach w stylu art deco pobrzmiewają też akcenty srebra chromowanej stali, ciepłe barwy miedzianych detali czy lakierowanych fornirów.

 

 

Wzory i dodatki w stylu art deco

wzory i dodatki w stylu art decoTwórcy tego czasu chętnie sięgali do motywów sztuki egzotycznej. Fascynacja Egiptem (w 1922 roku odkryto grób Tutanchamona) wniosła do stylu motywy palmy i lotosu. Czerpano też ze sztuki ludowej. U nas – z góralskiej, dlatego do wnętrz przywędrowały desenie prosto z wiejskich kilimów.

 

Wzory art deco są zgeometryzowane, ułożone według zasad symetrii. Ich walory wydobywają kontrastowe zestawienia bieli i czerni oraz czerni ze złotem. Oprócz najbardziej charakterystycznej palmety, art deco lubi wzory trapezoidów, rozbłysku słońca, architektonicznych motywów, takich jak iglica Chrysler Building, chevron i zygzak. W tym stylu zdecydowanie nie ma miejsca na kwieciste desenie, pasy i kratę.

 

 

Dekoracje w stylu art deco

dekoracje w stylu art decoStyl art deco warto podkreślić odpowiednimi dodatkami. W aranżację doskonale wkomponują się obrazy w lustrzanych ramach, niklowane zegary (także z wahadłem), duże lustra. Nie można przy tym zapominać o lampach stołowych – z masywnymi podstawami (niklowymi lub drewnianymi) z kloszami ozdobionymi geometrycznymi witrażami.

 

Wnętrza w stylu art deco nie mogą się też obejść bez dekoracyjnych figurek – ceramicznych, odlanych z metalu, terakotowych. Fascynację afrykańską kulturą widać w podobiznach dzikich zwierząt – pantery, zebry, małpy zdobią konsole i regały. Podziw dla wyczynów sportowych odzwierciedlały niegdyś figurki sportsmenów, tancerek, pływaczek zatrzymanych w ruchu. Dziś bez problemu można kupić takie stylizowane dekoracje.

 

Warto poszukać też autentyków z Fabryki Fajansu w Pacykowie czy słynnych figurek ćmielowskich. Wzrok przyciągają srebrzyście lśniące elementy – świeczniki, tace, geometryczne cukiernice, patery na cukierki. Lampy w stylu art deco to przede wszystkim kilkuramienne chromowane lub mosiężne żyrandole pod sufitem z kloszami w kształcie walców, kul, półkul. Do tej stylistyki pasują też lampy kule z mlecznego szkła – wiszące, plafony lub kinkiety albo lampy ze szkła witrażowego. Proste, geometryczne oprawy mogą też być ozdobione frędzlami albo podłużnymi kryształkami szkła, a ich zwieńczeniem może być gipsowa rozeta przy suficie. Dla lamp stołowych najbardziej typowe klosze to półkolisty, tzw. grzybek, a także kula podtrzymywana np. przez smukłą postać kobiety.

 

Współczesną dekoracją w stylu art deco może być dywan we wzór chevron albo palmety w kontrastowych kolorach czy reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej– artystycznej ikony lat 20. XX wieku.

 

 

Meble w stylu art deco

meble w stylu art decoMeble w stylu art deco mają proste, geometryczne formy i zaokrąglone krawędzie. Dzięki tym zabiegom masywne materiały zyskują nieco lekkości. Króluje fornir na wysoki połysk. Nadal powstają repliki mebli zaprojektowanych w dwudziestoleciu międzywojennym. Idealnie pasują do wnętrz XXI wieku.

 

Urządzając współcześnie wnętrze w stylu art deco, warto uniknąć jednak dosłowności i wprowadzić jedynie kilka oryginałów z epoki. Na aukcjach internetowych czy bazarkach staroci z łatwością można znaleźć masywne kredensy ze szklaną nadstawką, bieliźniarki, okrągłe stoły na giętych nogach czy konsole z podstawą w kształcie litery U. Jako towarzystwo sprawdzą się szklane stoliki kawowe na chromowanych nóżkach, stoliki z marmurowym blatem, czarne skórzane sofy na stalowej ramie, okrągłe pufy tapicerowane welurem i zdobione frędzlami, krzesła z nóżkami zakończonymi złotem.

Dodano: 06-03-2019