Stojak pod choinkę. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opinii 0

Żywa choinka jest drzewkiem, które musi być odpowiednio zabezpieczone, zwłaszcza przed zwierzętami i małymi dziećmi. Solidne mocowanie da jej nie tylko stabilność, ale także zapewni bezpieczeństwo dla wszystkich domowników. Niezbędny jest do tego stojak pod choinkę. Na co zwrócić uwagę, zanim kupimy odpowiedni model?

Jak dobrać stojak w zależności od posiadanego drzewka?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Przede wszystkich nie wolno kierować się tylko ceną stojaka – najtańsze modele, chociaż atrakcyjne cenowo, mogą okazać się niewystarczające w przypadku dużego drzewka, które dodatkowo obciążone ozdobami, może się przewrócić. Jest to szczególnie niebezpieczne gdy mamy małeedzieci i zwierzęta, dlatego kluczowy jest wybór stojaka w zależności od wielkości drzewka.

 

Ułatwiony wybór mają osoby, które decydują się na zakup sztucznej choinki – producenci najczęściej dopasowują odpowiedni stojak pod drzewko względem jej gabarytów. Podobnie wygląda kwestia zakupu choinki bezpośrednio ze szkółki leśnej, gdzie sprzedaje się je w dopasowanych, ciężkich donicach. Po świętach takie drzewko można bezpiecznie przesadzić do ogrodu.

 

 

 

Rodzaje stojaków na choinkę

przenośny agregat prądotwórczy do domu

•             stojak metalowy lub stojak żeliwny

Co jednak mają zrobić osoby, które kupiły żywą choinkę bez stojaka? Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest jej osadzenie w solidnym i mocnym stojaku żeliwnym lub metalowym. Klasyczny stojak metalowy sprawi, że choinka będzie stabilnie stała, a sam stojak posłuży przez wiele lat. Ma jednak specyficzny wygląd. Stojak żeliwny posiada takie same właściwości jak stojak metalowy, przy czym ma nieco bardziej efektowny wygląd. To rozwiązanie, ze względu na materiały wykonania, jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.

 

•             stojak na choinkę ze zbiornikiem na wodę

Kolejnym rozwiązaniem jest plastikowy stojak ze zbiornikiem na wodę.  W takie stojaki montuje się ścięte iglaki. Woda opóźnia moment, w którym choinka straci igły. Stojaki ze zbiornikiem dopasowuje się w zależności od średnicy pnia i wysokości choinki, przy czym, aby utrzymały choinkę w odpowiedniej pozycji, nie powinny one przekraczać 10 cm średnicy pieńka i 2,9 metrów wysokości. Mają jeszcze jedną zaletę: ich kolor jest najlepiej dopasowany do otoczenia. Zieleń współgra z odcieniem świątecznego drzewka. Stojak musi być rozłożysty i względnie ciężki, ponieważ ma utrzymać ciężar drzewka mogącego ważyć nawet ponad 10 kilogramów. Im cięższy stojak, tym lepsze zapewni podparcie.

 

•             choinka w doniczce lub drewnianej skrzynce

Alternatywą dla stojaka może być ciężka ceramiczna doniczka lub duża drewniana skrzynka. Sekatorem obcinamy zbędne gałązki, a podstawę dodatkowo wzmacniamy za pomocą druta florystycznego. Szczeliny w doniczce lub skrzynce wypełniamy ziemią, którą regularnie podlewamy – ważne jest, aby system korzeniowy drzewka był stale nawodniony, w przeciwnym razie choinka szybko uschnie.

 

 

 

Osadzanie drzewka w stojaku – krótki poradnik

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Bez względu na rodzaj stojaka należy oczyścić pień z suchych gałęzi na wysokości około 30 centymetrów. Jeżeli mamy do dyspozycji stojak ze śrubami, to przy pomocy drugiej osoby, możemy bezpiecznie osadzić w nim drzewko, a następnie dokręcić jego pień. Śruby ustabilizują choinkę i uniemożliwią jej przechylenie. 

W przypadku stojaka posiadającego mechanizm zaciskowy należy solidnie umocować pień drzewka w jego wnętrzu, a następnie kilkukrotnie naciskając wajchę do momentu, aż wsporniki mocno osiądą na pieńku. Kolejnym krokiem jest zablokowanie mocowania poprzez przesunięcie niewielkiego elementu ku górze stojaka.

 

Co zrobić w sytuacji, jeśli choinka ma większy obwód pnia niż obręcz stojaka? Wówczas niezbędna okaże się ręczna piła do drewna, dzięki której obcina się drzewko do pożądanej wysokości oraz zmniejsza grubość samego pnia. Alternatywę stanowi ociosanie pnia za pomocą małej ręcznej siekierki. Jednak jeżeli zależy nam na długiej żywotności drzewka, to nie powinniśmy tego robić.

 

 

Jak osadzić drzewko do doniczki lub skrzynki? Należy postawić je w wiadrze z mokrym piachem. Dół doniczki lub skrzynki można dodatkowo obciążyć ciężkimi kamieniami, włożyć do środka cztery kołki dystansowe, a następnie postawić na nich doniczkę. Zewnętrzną część doniczki lub skrzynki można zamaskować za pomocą grubej tkaniny, np. lnianej lub bawełnianej.

Dodano: 19-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020