Schody w roli głównej

Opinii 3

 Bez względu na to, jaką mają formę, muszą być przede wszystkim wygodne. W prezentowanym domu nie spełniały tego warunku. Nasza architektka zaprojektowała nowe stopnie i świetnie zagospodarowała przestrzeń pod nimi.

Miejsce: dom jednorodzinny, dwupiętrowy. Modernizacji wymagają stare drewniane schody (zabiegowe – bez spocznika ułatwiającego wchodzenie,o zmiennej szerokości stopni), które prowadzą z przedpokoju na wyższą kondygnację. Są mało komfortowe, a ich konstrukcja nie pozwala na funkcjonalne wykorzystanie miejsca ani na zrobienie pod nimi zabudowy. Dla kogo: rodzina trzypokoleniowa. Właściciele planują remont holu.

 

 


 


 

 

 

WERSJA PIERWSZA

 

Założenia pierwszej propozycji
Stworzenie ażurowych schodów dwubiegowych
na planie litery L ze spocznikiem. Wyeksponowanie
ich konstrukcji i wydzielenie dodatkowego
miejsca do pracy.

 

 PLAN HOLU
1. Wejście do domu
2. Krótszy bieg schodów
3. Spocznik
4. Dłuższy bieg schodów
5. Biurko-konsola
6.  Szafa wnękowa

 

 

MOCNE STRONY PROJEKTU
■ Niezabudowane stopnie pozwalają na dobre doświetlenie ciemnej na co dzień przestrzeni. ■ Lekka konstrukcja nie zabiera dużo miejsca, pozwala zmienić nieciekawy przedpokój w wielofunkcyjne wnętrze.

 

KOMPOZYCJA Z AŻUREM
Architektka postanowiła zachować poprzedni układ w pomieszczeniu, ale zaproponowała radykalną zmianę wystroju. Jej pomysł? Wybudowanie „wędrujących” po ścianie schodów wspornikowych, sprawiających wrażenie zawieszonych w przestrzeni. Aby korzystanie z nich było bardziej komfortowe również dla osób starszych i dzieci, między stopniami zaprojektowała szeroki spocznik. Łączy on dwa biegi – dłuższy, poprowadzony wzdłuż ściany, oraz krótszy, skierowany w stronę wnętrza. Powstałą pod schodami wnękę wykorzystała na niewielką bibliotekę. Półki na książki zostały zamontowane w taki sposób, aby sprawiały wrażenie zespolonych ze schodami. Mają szerokość taką samą jak stopnie, ale ze względu na mniejsze obciążenia nie wymagają dodatkowego mocowania. Przedłużeniem spocznika jest blat, który pełni funkcję biurka-konsoli. Służy do przejrzenia korespondencji, rachunków, nawet pracy przy laptopie, odkładania kluczy lub nakrycia głowy. Konstrukcja schodów narzuciła wnętrzu nowoczesny charakter. Architektka – dla przeciwwagi – skontrastowała je z tradycyjnymi rzeczami: „perskim” dywanem, klasycznym drewnianym krzesłem i kutym żyrandolem, a także z kolekcją czarno-białych fotografii. Stare deski na podłodze pomalowano na biało.

 

 

LEWITUJĄCE STOPNIE
Stabilność schodów gwarantuje ich odpowiednia szerokość (nie powinna przekraczać 120 cm) i mocna ściana, w której zakotwicza się wsporniki. Budowa polega na jednostronnym zamontowaniu każdego ze stopni do żelbetowej belki umieszczonej w murze. Stalową podkonstrukcję – ceowniki zespawane z płaskownikami – wykończono litym drewnem o grubości 2 cm, zabezpieczając miejsce styku ze ścianą korkiem tłumiącym drgania. Zamiast balustrady do boku stopni i do stropu przymocowano transparentną taflę szklaną (z dystansem w postaci przekładek). Poręcz jest po przeciwnej stronie – to również ciekawe rozwiązanie. Jest nią wąska wnęka  zrobiona wzdłuż ściany. Została podświetlona taśmą LED, która podkreśla linię schodów, rzucając na nie delikatną łunę.


PRZESTRZEŃ I ŚWIATŁO
Ciemny hol zmienił się w jasne przestronne wnętrze. Stało się tak głównie dzięki wizualnie lekkiej, ażurowej konstrukcji schodów. Pozwala ona na swobodny przepływ światła. Dociera ono z górnej kondygnacji, lecz także w drugą stronę – żyrandol oświetla nie tylko dół, ale i piętro. Optyczne powiększenie wnętrza jest również zasługą białych ścian i podłogi. Biel ładnie eksponuje schody, meble, dodatki.

 

 

WERSJA DRUGA

Założenia drugiej propozycji
Schody pełne to praktyczne rozwiązanie, które daje duże możliwości ciekawego zaaranżowania miejsca pod nimi. Architektka postanowiła z niego skorzystać, w tej wersji proponując właścicielom zbudowanie pojemnej szafy.

 

PLAN HOLU
1. Wejście do domu
2. Krótszy bieg schodów
3. Spocznik
4. Dłuższy bieg schodów
5. Szafa typu cargo
6. Zabudowa z uchylnymi frontami
7. Szafa wnękowa

 

MOCNE STRONY PROJEKTU
■ Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni przedpokoju. ■ Udało się uniknąć wrażenia stłoczenia wielu elementów na niewielkim metrażu.

 

 

PO SZAFIE DO GÓRY
Wygodną do przechowywania zabudowę można zrobić, wykorzystując schody już istniejące lub, jak w tym wypadku, stworzyć je od nowa. Architektka zaprojektowała odpowiednio wzmocnioną (np. stężeniami) konstrukcję meblową, która przejmuje obciążenie stopni. Zamiast balustrady zaproponowała przeplecioną między stropem i stopniami linkę stalową w otulinie z czerwonego tworzywa. Z drugiej strony bezpieczeństwo przy wchodzeniu i schodzeniu zapewnia gięta  metalowa poręcz. Pionowe podziały wewnątrz pojemnej szafy zostały dopasowane do konstrukcji schodów. W zależności od potrzeb domowników szafa może służyć jako garderoba, magazyn sprzętu sportowego, spiżarnia bądź schowek. Geometryczna bryła schodów narzuciła dobór materiałów wykończeniowych. Fronty wykonano z lakierowanego na wysoki połysk MDF-u, zrezygnowano z uchwytów na korzyść systemu dociskowego (w szufladach nie można go jednak umieszczać centralnie, aby nacisk w trakcie wchodzenia po schodach nie powodował ich otwierania). Monochromatyczną bazę przełamują kolorowe elementy wystroju; nawiązują do stylistyki lat 60. Miodowy fotel, stolik na podręczne drobiazgi, lustra oraz dywan mają wspólny motyw – koło, które równoważy kanciastą bryłę zabudowy.

 


BOGATE WNĘTRZE
Konstrukcja schodów powstała z sześciu połączonych ze sobą modułów. Pierwszy tworzy początkowy bieg i spocznik. Bieg składa się z czterech stopni, pod którymi kryją się głębokie szuflady. Ich fronty są w miejscu podstopnic. W najniższej szufladzie można zmieścić nawet długie narty! Kolejnych pięć modułów znajduje się pod dłuższym biegiem. Są to różnej wysokości szafy o szerokości 60 i 90 cm. Żeby łatwo było z nich korzystać, architektka podzieliła je na część dolną (szafy typu cargo) i górną (zwykłe szafy) z frontami ze schodkowym szczytem. Są wysokie i ciężkie, dlatego zawiasy powinny być rozmieszczone – na ich pionowej krawędzi – co 40-60 cm. To zagwarantuje stabilność skrzydeł. Ponieważ zabudowa jest głęboka, warto pomyśleć o koszach lub półkach wysuwanych na prowadnicach, które ułatwią dostęp do rzeczy. Przydadzą się też drążki na ubrania zamocowane w dwóch rzędach. Rzadziej używaną odzież, pledy itp. można schować głębiej.

 


GRAFICZNIE
Dzięki kolorystyce i materiałom masywna szafa pod schodami staje się prawie niewidoczna. Stopnie pokryte żywicą epoksydową rozdzielają czarnym rytmicznym zygzakiem dwie jasne płaszczyzny – ściany i fronty zabudowy. Barwne przeciwieństwa łagodzi szara posadzka wykonana z gresu, a dynamizmu dodają aranżacji akcenty czerwony i żółty.

 


DLA WYGODY
Przystępując do budowy schodów, pamiętaj, że ich lokalizacja powinna być ściśle związana z konstrukcją stropu lub fundamentów, a także ścian. Warto też wiedzieć, jakie wymiary muszą mieć twoje stopnie. ■ W domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych minimalna szerokość biegu i spocznika to 80 cm. ■ W jednym biegu nie należy projektować więcej niż 17 stopni. Ich wymiary dostosowuje się do przeciętnej długości kroku dorosłego czowieka (60-65 cm). ■ Ponieważ zmiana wysokości stopnia jest związana ze zmianą jego szerokości, prawo budowlane określa, że stosunek między tymi wielkościami powinien wynosić: 2h + s = 60-65 cm, gdzie „h” to wysokość (w centymetrach), a „s” szerokość. ■ Optymalna wysokość stopni to 14-19 cm (najczęstsza – 17 cm), natomiast szerokość 25-32 cm (najbardziej wygodne mają około 30 cm). Kąt nachylenia biegu ma również znaczenie dla komfortu – zaleca się skos od 30 do 36°.

 

projekt i opracowanie Kaja Kowacz/ wizualizacje Arkadiusz Czerniak

Dodano: 12-10-2012