Projektujemy garderobę – jak urządzić funkcjonalną i praktyczną garderobę w domu?

Opinii 0

 elegancka garderoba z równo zawieszonymi ubraniami

 

Garderoba jest niezwykle praktyczna. W wydzielonej przestrzeni można zapanować nad chaosem. Niezależnie od tego czy tworzy ją oddzielne pomieszczenie, czy niewielka przestrzeń, musi być dobrze zaplanowana, aby spełniać swoją funkcję. Jak ją urządzić i zaplanować? Czytaj naszą poradę, a dowiesz się, jak urządzić garderobę nawet w małym mieszkaniu, na co zwrócić uwagę i jak rozplanować przestrzeń.  

Jakie rozwiązania warto zastosować w garderobie?

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć najlepsze miejsce na garderobę, która powinna znajdować się jak najbliżej sypialni czy łazienki, a w domu piętrowym – w strefie sypialnej. Najważniejsze, by po ubrania nie trzeba było przemykać ukradkiem przed spojrzeniami gości albo biegać po nie rano na drugi koniec domu.

 

Jeśli miejsce na to pozwala, na garderobę najlepiej wydzielić osobne pomieszczenie lub na etapie projektowania domu wygospodarować przestrzeń na przykład przy sypialni lub między sypialnią a łazienką. Takie rozwiązanie, czyli garderoba typu „walk in”, to najbardziej wygodna opcja. Jest pojemna i posłuży też jako przebieralnia i schowek na wiele sprzętów domowych. Zabudowa garderoby najczęściej projektowana jest w kształt litery U, a w węższym pomieszczeniu dwu- lub jednorzędowo.

garderoba w eleganckim wydaniu i puf ustawiony na środku

 

Pośrodku dobrze przewidzieć miejsce na puf lub siedzisko albo na moduł z szufladkami do przechowywania biżuterii, pasków, okularów i innych drobnych akcesoriów. Czasem udaje się nawet wygospodarować miejsce na toaletkę i stanowisko do prasowania. W mieszkaniu już tak łatwo nie będzie, bo zazwyczaj trzeba liczyć się z każdym centymetrem. Idealne w tym przypadku są wszelkie wnęki – zazwyczaj w sypialni bądź w przedpokoju. Zabudowę garderoby można wówczas również skompletować według własnych potrzeb. Gdy nie ma wnęki można postawić ściankę z płyty meblowej lub kartongipsu i urządzić za nią garderobę albo zdecydować się na wolnostojącą szafę. Jej wyposażenie obecnie także da się dobrać indywidualnie.

 

Z kolei w małych kawalerkach może brakować miejsca nawet na szafę z prawdziwego zdarzenia. W takim przypadku dobrze posiłkować się wieszakami garderobianymi – te na kółkach łatwo przestawić, czasami mają też wbudowane półki, na których można ustawić kosze czy buty. Namiastką garderoby będą też pojemniki (plastikowe czy rattanowe) – ustawione na sobie albo chowane pod łóżkiem. Alternatywą są też wieszaki podwieszone do sufitu (np. drążek na linkach, również w wersji opuszczanej) – wówczas do zagospodarowania jest także miejsce pod nim.

wieszak z ubraniami

Ile miejsca potrzeba na garderobę?

Garderobę projektuje się tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Ale nie na wyrost, inaczej  będzie przeładowana. A z drugiej strony również niezbyt oszczędnie – przedmiotów zazwyczaj przybywa z czasem, potrzeby rodziny rosną też wraz z pojawieniem się dziecka. Poza tym przyda się trochę luzu, by ubrania nie gniotły się w szafie.

 

Standardowo dla jednej dorosłej osoby powinna wystarczyć garderoba o szerokości 150 cm i wysokości 180 cm lub o powierzchni 2,5 m.kw. Zmieszczą się w niej dłuższe wiszące ubrania, a poza odzieżą np. walizki, odkurzacz czy pościel. Wieszak na ubrania ma szerokość 40 cm, ale by rękawy swobodnie zwisały i ubranie się nie gniotło, głębokość szafy czy wnęki powinna liczyć minimum 55 cm (najlepiej 60 cm). Zdarzają się jednak węższe modele (ok. 40 cm szerokości) – w tym przypadku drążek umieszczony jest poprzecznie i wysuwa się go z szafy.

projekt garderoby nakładający się na zdjęcie

Ile drążków na ubranie będzie potrzebnych? To oczywiście zależy od stanu garderoby. Na pewno niezbędny jest jeden na dłuższe płaszcze i kurtki – najlepiej zawiesić go na wysokości min. 160 cm. Na drążki do wieszania bluzek wystarczy 100 cm, na spodnie i długie sukienki - ok. 120 cm. Ale i tak odległości warto dobrać indywidualnie – nieco większego rozstawu będzie potrzebowała na przykład garderoba postawnego mężczyzny. Pomiędzy drążkiem a półką bądź górną ścianką szafy trzeba zostawić też ok. 5 cm wolnej przestrzeni, by łatwo było zdejmować wieszaki.

 

Półki wystarczy, gdy będą miały głębokość pomiędzy 35 a 40 cm – ubrania będą bardziej dostępne i łatwiej utrzymać na nich porządek. Wygodny odstęp pomiędzy nimi to 25-35 cm. Szerokość szuflad z kolei nie powinna przekraczać 100 cm (inaczej mogą się uginać), a głębokość musi uwzględnić mechanizm przesuwu i wymiary szafy – między 40 a 60 cm. Garderoba musi się też liczyć z sąsiedztwem – inną szafą, ścianą czy łóżkiem. W końcu najważniejsze jest, aby wygodnie wyjmować ubrania, otwierać drzwi czy wysuwać szufladę. Zaleca się zachowanie minimalnego odstępu 100 cm między tymi elementami, optymalnie warto zostawić 120-150 cm.

Garderoba według własnego projektu

Szafy na wymiar bywają bardzo drogie, nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. W ofercie Leroy Merlin można znaleźć jednak wiele mebli i akcesoriów, które pozwolą zbudować garderobę dostosowaną do potrzeb domowników.

 

Dobrym rozwiązaniem są meble systemowe Spaceo Home. Dzięki uniwersalnym wymiarom oraz dużej ilości akcesoriów, w szybki i niedrogi sposób można zaprojektować garderobę bez udziału stolarza. 

systemy do zabudowy garderoby

Warto zacząć od szkicu i dokładnego zaplanowania, co będzie przechowywane w szafie. Rysowanie rozkładu pozwoli oszacować, ile drążków i półek będzie potrzebnych. 

  

W ofercie Leroy Merlin są także elastyczne systemy do zabudowy Elfa. Są o wiele bardziej wygodne, bo można rozbudowywać je o kolejne elementy oraz bezinwazyjnie zmieniać wysokość półek, szuflad czy drążków (szyny na których są zawieszone mają otwory na śruby co kilka centymetrów). Wykonane są z trwałej stali proszkowo malowanej. Mają neutralny wygląd i w nowoczesnych wnętrzach czy młodzieżowych aranżacjach mogą wisieć na ścianie jako otwarta garderoba.

garderoba i przestrzeń robocza z pralką w jednym pomieszczeniu

W większym modelu garderoby można też zaplanować pod sobą dwa drążki na bluzki i spodnie (odległość między nimi to ok. 105 cm), a górę zagospodarować na poręczny pawlacz na walizki, zapasową pościel czy rzadziej używane ubrania. Nie można zapominać o wentylacji – długo zamknięte ubrania mogą z czasem przejść zapachem stęchlizny. Dobrze, by w garderobie znalazł się otwór wentylacyjny, a jeśli nie ma takiej możliwości – ażurowe drzwi lub takie z otworami u dołu.

 

W garderobie często rezygnuje się z frontów meblowych. Gdy pomieszczenie jest małe, fronty powinny być przesuwne bądź łamane, w takim przypadku można też przesłonić zabudowę zasłonką osadzoną na karniszu żyłkowym czy wpuszczanym w sufit. W małym wnętrzu poleca się też fronty lustrzane lub lakierowane na wysoki połysk – dodadzą pomieszczeniu głębi i optycznie je powiększą. Do wyboru są także fronty otwierane tradycyjnie, ale potrzebny będzie odstęp minimum 100 cm od ściany lub łóżka. Warto zainwestować wtedy w zawiasy spowalniające z cichym domykiem, by drzwi nie uderzały o ramę mebla.

szafa z lustrzanymi frontami i kobieta oglądająca ubrania

Jeśli zabudowa zajmuje sporą część ściany, warto połączyć pełne fronty z lustrzanymi bądź przeszklonymi lub zastosować fronty z poprzecznymi podziałami – garderoba nie będzie wtedy wyglądać jak monolityczna powierzchnia. Następnie trzeba wybrać wyposażenie wewnętrzne. W wersji minimum wystarczą zwykłe półki meblowe na wspornikach oraz drążek na ubrania (powinien mieć maksymalnie 120 cm długości, dłuższy wymaga kotwiczenia). Do tego dołożyć można szuflady czy druciane kosze.

Jakie dodatki przydadzą się w garderobie?

Gdy  absolutne minimum zostanie zaplanowane, czas zacząć kompletować dodatkowe elementy wyposażenia. Każdy na pewno doceni oświetlenie szafy.

szafki z oświetleniem w garderobie

Można je zamontować  na dwa sposoby. Pierwszy – na zewnątrz garderoby. Będą to oprawy natynkowe bądź wpuszczane w sufit. Na szczycie szafy można też przymocować małe lampki i skierować strumień światła w wybrane miejsce.

 

Druga opcja, to oświetlenie wewnątrz szafy. Do wyboru są reflektory punktowe lub bardzo wygodne taśmy ledowe. Świecą delikatnym światłem i nie nagrzewają się, więc nie ma obawy, że ubrania stopią się od ciepła. Może uruchamiać je czujnik, który reaguje na otwarcie drzwi bądź szuflady lub manualny włącznik.

 

W bardzo wysokich szafach praktyczna będzie drabinka na prowadnicy – pozwala zdjąć rzeczy z najwyższych półek. Albo pantograf – ramiona drążka dzięki siłownikowi można opuścić niżej i zdjąć potrzebne ubrania. Dostępne są również uchwyty do ściągania wieszaków z wyższych części szafy.

pantograf - zdjęcie produktu Leroy Merlin

Na buty warto wybrać wysuwane, lekko pochylone półki – pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce bez gniecenia obuwia. Sprawdzą się też stojaki z prawidłami (buty nie odkształcają się) lub drążki do wieszania szpilek, które można przymocować na drzwiach. W dużej garderobie da się nawet zbudować dla butów osobny regał. Bardzo wygodne jest trzymanie ich w przezroczystych pudełkach – nie kurzą się i widać, gdzie schowana jest każda para.

pudełka do przechowywania z ułożoną bielizną

Na drobne akcesoria – biżuterię, paski, okulary warto kupić wkład z przegródkami do szuflady. Można je też przechowywać w koszach bocznych montowanych do obudowy szafy lub otwieranych frontów. A na apaszki czy krawaty przyda się wysuwany wieszak mocowany do boku zabudowy. A co, gdy w szafie trzeba jeszcze schować sprzęt gospodarczy? Dobrą organizację zapewnią uchwyt na wąż odkurzacza, wysuwana deska do prasowania czy wieszak na żelazko.

Dodano: 10-11-2017
Uaktualniono: 10-02-2021