Panele ażurowe, czyli pomysłowe rozwiązanie do Twojego domu

Opinii 0

 panele ażurowe jasne w salonie

 

Pomieszczenia w naszych domach zasługują na niebanalny akcent. Wśród wielu aranżacyjnych rozwiązań warto zwrócić uwagę na panele ażurowe. Dzięki nim wnętrze zyskuje ciekawą ozdobę i przede wszystkim podział na strefy w formie ozdobnego przepierzenia. Jakie panele wybrać, jak je zamontować i czy można pomalować je na dowolny kolor? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Poznaj ten uniwersalny i praktyczny element wystroju, który odmieni każde wnętrze. 

Panele ażurowe, dlaczego warto je mieć

 Szczególnie w pomieszczeniach o małych metrażach, w których nie uwzględniono przedpokoju, jadalni czy innych stref, panele ażurowe świetnie się sprawdzą. Dlaczego? Dzięki nim można wydzielić poszczególne części użytkowe, nie martwiąc się o ich zacienienie. Tego typu panele produkowane są zazwyczaj ze sklejki, płyty MDF lub drewna, w których następnie wycinane są ozdobne wzory. Dodatkowo wiodący producenci oferują wykonanie paneli na zamówienie. 

 

przykłady produktów - panele ażurowe jasne

 

Kolejnym atutem paneli ażurowych jest ich szybki montaż, a także możliwość sprawnego łączenia poszczególnych elementów. Bez obaw można testować różnego rodzaju układ. Panele ażurowe zachwycają także różnorodnością wzorów. Na rynku dostępne są panele z motywem roślinnym, a także wariacje geometryczne, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

 

Co ważne, panele ażurowe można wykorzystać również w inny sposób, tak naprawdę wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni. Poniżej najczęstsze zastosowania:

 

- podział powierzchni, parawany,

- drzwi przesuwne, wypełnienia do drzwi,

- panele ścienne dekoracyjne,

- maskownice (np. grzejników),

- dekoracje ścienne, 

- balustrady, 

- inne zastosowania: sufity podwieszane, zagłówki, fronty szafek, ekrany kuchenne, panele do lamp.

 

Jak zamontować panele ażurowe?

Montaż paneli ażurowych może być różny. Wszystko zależy od producenta, ale też przede wszystkim od ich przeznaczenia. Panele mogą być podwieszane lub montowane za pomocą kołków, specjalnych profili aluminiowych lub MDF, a czasem nawet linek. W klasycznym zastosowaniu, czyli w funkcji ścianki działowej, istnieje możliwość zamontowania ich samodzielnie z wykorzystaniem własnego systemu montażowego, który często znajduje się w domowych zasobach. Jeżeli jednak zakup będzie konieczny, bez problemu można dobrać w sklepie dedykowane rozwiązania, czyli zestaw montażowy aluminiowy lub w kolorze panelu

 

dwa modele czarnych paneli ażurowych

 

Czy można pomalować panele?

Wśród bogatej oferty paneli znajdują się produkty o surowej formie - przeznaczone do malowania, dzięki czemu z łatwością można nadać im dowolny kolor. Ze względu na wycięte wzory malowanie klasyczną farbą będzie wymagało większej wprawy, aby nie powstawały nieestetyczne zacieki. Najlepiej użyć farb akrylowych i podkładu. Innym rozwiązaniem będą farby w sprayu, ich aplikacja powinna być łatwiejsza. Oczywiście przed przystąpieniem do prac warto zabezpieczyć pomieszczenie - przykrywając wszystkie elementy folią, a także zadbać o odzież roboczą. W zależności od wybranego sposobu malowania czas wysychania farby może być różny. 

 

Panele ażurowe - inspirujące aranżacje

Panele dostępne są w następujących kolorach: białym, czarnym, a także w kolorze surowego drewna. Wybierając ten odpowiedni, warto zastanowić się nad kolorystyką wnętrza i jego funkcją. Panele mogą np. oddzielać strefę wypoczynkową od kuchni lub przedpokoju, dzięki czemu zwiększy się komfort i kameralność tej części domu. Podobną rolę przepierzenie odegra pomiędzy częścią roboczą kuchni a jadalnią. Ażurowa konstrukcja przysłoni blat, a jednocześnie nie odgrodzi zupełnie tych pomieszczeń. W efekcie to rozwiązanie pozwoli stale uczestniczyć w rozmowach i codziennym życiu, a mimo wszystko estetycznie przysłoni wybraną przestrzeń. 

 

Poniżej kilka ciekawych aranżacji z wykorzystaniem paneli ażurowych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.

 

ażurowy panel z motywem drzewa

orientalny panel ażurowy w kuchni

biały panel ażurowy w salonie

biały, ażurowy panel w jadalni

Dodano: 31-08-2020
Uaktualniono: 03-09-2020