Panele akustyczne, czyli designerskie rozwiązanie do Twojego domu

Opinii 1

 lamele w jadalni

Ten, kto szuka oryginalnych materiałów wykończeniowych, które dodatkowo można wykorzystać na wiele sposobów, powinien skierować swoją uwagę na panele akustyczne. Lamele, panele filcowe lub z wełny drzewnej - każdy z tych produktów daje inny efekt wizualny i wypełnia wnętrze niepowtarzalnym urokiem. Koniecznie poznaj naszą ofertę i wybierz najlepszą opcję do swojego domu.

Panele akustyczne, co je wyróżnia?

Tego typu panele wykonane są ze specjalnych materiałów, które poprawiają akustykę pomieszczeń. Do ich produkcji najczęściej wykorzystywany jest filc, ponieważ:

 

jest niezwykle łatwy w montażu,

• skutecznie wycisza,

• gwarantuje długoletnie użytkowanie,

• posiada dobre właściwości termiczne,

• jest przyjemny w dotyku,

• ma szerokie możliwości zastosowania,

• jest zaliczany do materiałów proekologicznych.

 

W ofercie paneli akustycznych znajdują się również produkty wykonane z wełny drzewnej. Od filcowych różnią się przede wszystkim efektem wizualnym. Ich powierzchnię tworzą drobne nitki. Wełnę pozyskuje się z resztek i z obróbki drewna, a produkty z niej wykonane charakteryzują się tym, że:

 

• dobrze wyciszają,

• mają ciekawą strukturę,

są ekologiczne

• gwarantują długoletnie użytkowanie,

• są łatwe w montażu.

 

Lamele na filcowym podkładzie to inne, również interesujące rozwiązanie. Za ich pomocą można stworzyć wyjątkowe aranżacje. A dzięki szczelinowej budowie i łączeniom z filcu panele te:

 

• doskonale wyciszają,

• są estetycznym rozwiązaniem,

• gwarantują długoletnie użytkowanie,

• są łatwe w montażu.

fornirowane panele z MDF w salonie

Kolejnym produktem są drewniane panele w kształcie plastra miodu. Kolor jasnego dębu może stać się ciekawą ozdobą wnętrza. Dodatkowo panele te są gwarancją:

 

• ponadczasowej elegancji,

• łatwego czyszczenia - kurz trudniej się na nich osadza.

 

Każdy z przedstawionych materiałów ma wiele zalet. Jednak co ważne, nie zaleca się umieszczenia paneli akustycznych w wilgotnych pomieszczeniach. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przedpokoju, salonie, sypialni lub w pokoju dziecka niż w kuchni albo łazience. Tego typu produktom wilgoć zwyczajnie nie służy, jeśli jednak zostaną zamontowane w tych pomieszczeniach, należy zastosować specjalny środek impregnujący. 

 

Sposób montażu paneli akustycznych

 

Łatwy montaż paneli jest ich niewątpliwą zaletą. Zarówno panele filcowe, z wełny drzewnej,  jak też z płyty MDF (w tym lamele) można zwyczajnie przykleić. Do tego celu najlepiej wybrać sprawdzone kleje montażowe, które są bardzo wytrzymałe i szybko wysychają. Innym, skutecznym sposobem jest przytwierdzenie paneli za pomocą rzepów. Oczywiście rzepy trzeba przymocować do ściany i do produktu, a następnie połączyć i docisnąć. Z kolei lamele można również przytwierdzić, wykorzystując poziome listwy i wkręty z płaską główką 2,5 na 15 mm. 


Ważne, aby pamiętać, niezależnie od rodzaju montażu, o wcześniejszym oczyszczeniu ściany. Najlepiej jest ją umyć z wykorzystaniem mydła malarskiego, a następnie poczekać aż wyschnie. Dopiero wtedy można przystąpić do instalacji. 

 

Inspirujące aranżacje z panelami akustycznymi

Podczas urządzania wnętrz liczy się estetyka produktów. Ważne, aby wpisywała się w całość aranżacji. Poniżej kilka inspirujących przykładów zastosowania paneli akustycznych w różnych pomieszczeniach.

 

Lamele, czyli ozdobne listwy

lamele na ścianie w sypialni

Lamele to kompleksowe rozwiązanie. Listwy wykonane są z płyty MDF pokrytej fornirowanym dębem. Co ważne, podkład w panelach z lamelami ma grubość 7 mm i składa się w 50% z poliestru pochodzącego z recyklingu. Sypialnia powyżej pokazuje pomysłowy zagłówek ułożony z kwadratowych paneli o boku 30 cm. Zamontowanie ich w różnym kierunku sprawia, że efekt jest jeszcze ciekawszy. Te panele świetnie sprawdzają się na jasnych ścianach, ponieważ na ich tle wybija się ciemny kolor filcu. 


Inny typ lameli to panele wysokie (265 cm). Są więc idealne, aby zapełnić nimi ścianę. Oczywiście, w razie potrzeby, można je skrócić. Fornirowane listwy ułożone nawet na niewielkim fragmencie potrafią niemal zupełnie odmienić wnętrze. Świetnie łączą się z różnymi kolorami i pasują do każdego stylu.  

przykłady aranżacji: lamele w różowym przedpokoju i jako zagłówek w sypialni

Wyciszające panele z filcu

Filc ma wiele zalet, szczególnie jeśli wykorzystuje się go w celach aranżacyjnych. Jest lekki, dlatego bez problemu można zamontować go w rozmaitych konfiguracjach. W ofercie znajdują się różne kolory oraz kształty. 

panele filcowe szare zawieszone na ścianie w salonie

 W aranżacjach poniżej widać, że nawet niewielka liczba paneli ułożona na ścianie, nadaje wnętrzu ciekawego wyrazu. Mocniejszy efekt można uzyskać, wybierając ciemną kolorystykę.

filcowe panele w pokoju dziecka i w jadalni

Ze względu na właściwości wygłuszające tego typu panele świetnie sprawdzają się także w pokojach dzieci, a nawet w biurze. Często w przestrzeniach do spotkań potrzebna jest odpowiednia izolacja akustyczna. Aby osiągnąć taki efekt, panele wystarczy zamontować na części ściany. Dodatkowym atutem paneli filcowych jest to, że chronią przed mechanicznymi uszkodzeniami lub zabrudzeniami, co może mieć szczególne znaczenie np. w przedpokoju.

szare i kremowe panele filcowe w pokoju dziecka 

Panele z wełny drzewnej i drewna

 

Dostępne w ofercie drewniane panele w kolorze ciepłego dębu budzą skojarzenie z plastrami miodu. Heksagon to oryginalny kształt, dzięki któremu produkty te dodatkowo wyróżniają się w ofercie. Wykonane są z naturalnej okleiny, przytwierdzonej do płyty MDF o grubości 10 mm. Zamontowane na ścianie dają elegancki efekt. Co więcej, są ponadczasowe i idealne do każdego stylu aranżacji.

panele w wełny drzewnej i z płyty MDF na ścianach

Z kolei panele z wełny drzewnej mają specyficzną powierzchnię. Ich szczelinowa struktura charakteryzuje się wysoką skutecznością w pochłanianiu dźwięku. Najlepiej montować je w pomieszczeniach, w których jest mała wilgotność. Panele z drewna i z wełny drzewnej, podobnie jak pozostałe rodzaje, łączą w sobie dobre właściwości użytkowe i ciekawy design. 

 panele z wełny drzewnej w salonei

Zobacz, o co najczęściej pytają nasi klienci

Jakie kształty paneli dostępne są w ofercie?

 

Panele dostępne są w następujących kształtach: trójkąt, heksagon, kwadrat. Jednak każdy z nich ma przeróżne warianty, dlatego najlepiej zapoznać się z ofertą paneli akustycznych na stronie.

 

Czy panele akustyczne można montować samodzielnie?

 

Tak, sposób montażu jest prosty. Wystarczy przykleić je do ściany lub innej, płaskiej powierzchni. Można też wykorzystać rzep. Jeśli jednak ktoś szuka profesjonalnej pomocy, znajdzie ją w naszych sklepach. Nasi eksperci są do dyspozycji na każdym etapie - od projektu aż po montaż. Więcej informacji o usługach Leroy Merlin można znaleźć na tej stronie www.leroymerlin.pl/uslugi.html.

 

Dodano: 30-03-2021
Uaktualniono: 31-03-2021