Oryginalny wieszak na klucze

Opinii 2

Kluczowa sprawa

 

Mają niezwykłą zdolność chowania się przed naszym wzrokiem, choć przecież na pewno położyliśmy je w TYM miejscu. Jak w prosty, a zarazem dekoracyjny sposób rozwiązać problem wiecznie ginących kluczy? Mamy dwie propozycje. Zobaczcie!

Ta wersja, choć prosta w wykonaniu, wymaga trochę cierpliwości. Możemy ułatwić sobie pracę, zachowując większe odstępy między pinezkami – efekt końcowy na tym nie ucierpi.

 

Niezbędnik
■ Półka klejona z sękami, sosna, 1,8x20x60 cm
■ Wieszak-haczyk, nikiel, czarny
■ Tkanina Veluto, morska,
■ Zszywacz tapicerski Drel
■ Gwoździe tapicerskie
■ Wiertarka
■ Młotek
■ Ścianę okleiliśmy tapetą winylową na flizelinie Point

 

WARTO WIEDZIEĆ
■ Wybierając półkę, pamiętajmy o tym, że jej grubość nie może być mniejsza niż długość wkrętów haczyków, które będziemy do niej mocować.
■ Wieszak będzie wyglądać efektowniej, jeśli do pokrycia płyty wybierzemy mięsistą tkaninę, np. welur lub plusz.
■ Zamiast materiału możemy też użyć tapety – świetnie sprawdzi się taka, która do złudzenia przypomina pikowane obicie.
■ Bardziej zaawansowanym majsterkowiczom proponujemy wariant nieco trudniejszy – gotową prostokątną
półkę zastępujemy deską, z której wycinamy owalny kształt. Pod materiał kładziemy warstwę watoliny. Dzięki tym zabiegom nasz wieszak jeszcze bardziej upodobni się do oparcia fotela retro.

 

 

   

KROK 1
Wzdłuż poziomej linii biegnącej przez środek płyty, w równych odstępach, zaznaczamy miejsca, w których znajdą się wieszaki (u nas było to 8 cm między nimi i 10 cm od obu krawędzi). Cieńszym niż wkręty haczyków wiertłem wywiercamy otwory.

KROK 2
Przycinamy tkaninę na odpowiedni wymiar (wielkość deski plus ok. pięciocentymetrowy zapas z każdej strony). Owijamy nią płytę, brzegi mocując od spodu za pomocą zszywacza. Ważny jest dobór wielkości zszywek – zbyt długie przebiją się na wylot.

   

KROK 3
Dwa–trzy centymetry od brzegów tablicy robimy „ramkę“ z gwoździ tapicerskich, przybijając je ciasno, jeden przy drugim. Można też użyć do tego celu specjalnej listwy tapicerskiej z dziurkami do pinezek – znacznie przyspieszy i ułatwi nam pracę.

KROK 4
Montujemy wieszaki. Żeby odnaleźć schowane pod tkaniną otworki, odmierzamy na niej dokładnie takie same odległości, w jakich je wierciliśmy. Grubą igłą lub drutem nakłuwamy materiał i w te miejsca wkręcamy haczyki.

 

 

 


Haczyk z myszką


Ubrany w obiciowy materiał i wykończony pinezkami wieszak budzi skojarzenia z dawnymi tapicerowanymi meblami, a jednocześnie doskonale prezentuje się w otoczeniu prostych nowoczesnych form. Wykonanie tego wieszaka wymaga minimum pracy – korzystamy z gotowych elementów, które trzeba złożyć i pomalować.

 

NIEZBĘDNIK
■ Ramka drewniana Klara, 24x30 cm,
■ Sklejka drewniana, gr. 18 mm,
■ Wieszak-haczyk, mosiądz, patynowany,
■ Spray Crafts, czarny, mat,
■ Klej do drewna Bison,
■ Wiertarka

 

WARTO WIEDZIEĆ
■ O przycięcie płyty na odpowiedni wymiar możemy poprosić w markecie budowlanym – większość z nich oferuje tego typu usługę.
■ W zależności od stylu, jaki chcemy uzyskać, dobieramy rodzaj ramki, np. złoconą retro, nowoczesną z aluminium czy prostą drewnianą.
■ Zamiast farby w spreju sprawdzi się też zwykła bejca lub lakier.

 

   

KROK 1
Sklejkę przycinamy na wymiar ramy, czyli 24x30 cm. Cienkim wiertłem nawiercamy otwory, w których zamocujemy wieszaki, następnie wygładzamy powierzchnię papierem ściernym i malujemy czarną matową farbą w spreju (schnie ok. 30 min).

KROK 2
Kładziemy ramkę spodnią stroną do góry, odginamy zaczepy i wyjmujemy niepotrzebne szkło. Wycięcie, na którym się ono opierało, wypełniamy na całej długości niewielką ilością kleju do drewna, zostawiamy na 2–3 minuty.

   

KROK 3
Płytę umieszczamy w ramie i mocno dociskamy. Ewentualne wycieki kleju szybko usuwamy wilgotną szmatką. Zostawiamy na 24 godziny, aż klej dobrze wyschnie i zwiąże łączone powierzchnie.

KROK 4
Na koniec pozostało już tylko umocowanie haczyków – wkręcamy je w uprzednio przygotowane otwory. Dla wygody nad każdym wieszaczkiem możemy kredą tablicową wykonać napis przypominający o przeznaczeniu danego klucza (np. „dom”).

 

 


Jak z obrazka


Oprawione w ramę klucze występują w nowej roli – tworzą jeden z elementów ściennej galerii. Dobrze czują się w towarzystwie abstrakcyjnego malarstwa, dekoracyjnych talerzy, a nawet portretów przodków.

Dodano: 13-03-2012