Od czego zacząć urządzanie przedpokoju?

Opinii 0

Najważniejsza jest funkcjonalność i swoboda komunikacji, dlatego zanim weźmiesz się za aranżację przedpokoju, rozrysuj dokładnie plan wnętrza. Pamiętaj też, by było spójne z resztą mieszkania, w końcu to wizytówka domu i przedsmak tego, co czeka gości za progiem.

Dobre rady

jak urządzić przedpokój?

Jak urządzić przedpokój? Minimalna szerokość przejścia powinna wynosić 90 cm. Już tyle wolnej przestrzeni powinno zapewnić swobodną komunikację. Jeśli masz mało miejsca, wybierz płytsze meble. Tak jak podczas aranżacji każdego innego wnętrza, zacznij od rozplanowania oświetlenia w przedpokoju. Ułatwić ci to rozmieszczenie instalacji elektrycznej.

 

Zastanów się, gdzie postawisz szafę, konsolę, wieszak czy komodę w przedpokoju. Wtedy unikniesz wpadki, takiej jak gniazdko schowane głęboko za meblem. Jeśli przewidujesz oświetlenie wewnątrz szafy, za jej plecami powinno także znaleźć się przyłącze elektryczne. Marzy ci się pojemna garderoba w przedpokoju? Pomyśl o postawieniu ścianki tworzącej wnękę.

 

Równie ważny jest dobór materiałów wykończeniowych. Płytki na podłodze powinny mieć wysoką klasę ścieralności, podobnie z panelami, które przy okazji powinny być nieco grubsze niż na przykład te w sypialni. Okładzina podłogi powinna być też praktyczna, w końcu tu będzie największy ruch w całym domu. Miękkie drewno czy chłonący brud piaskowiec to nienajlepszy wybór. Posadzkę warto też jak najbardziej odsłonić, zwłaszcza w małym przedpokoju. Im większa jej część będzie widoczna, tym większe wyda się pomieszczenie. W tym celu wybierz meble na zgrabnych nóżkach, płozach lub wiszące.

 

 

Kształt przedpokoju a jego aranżacja

aranżacja przedpokoju

Korytarz to często pomieszczenie, na którym oszczędza się przestrzeń, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Nieforemne, trudne w aranżacji przedpokoju potrafią przysporzyć wiele problemów. Ale warto zawalczyć o każdy centymetr! Podpowiadamy jak poradzić sobie z kapryśną przestrzenią i urządzić nowoczesny przedpokój.

 

 

Wąski przedpokój

Wąski przedpokój optycznie poszerzą poprzeczne pasy na podłodze – ułożone z płytek, desek albo łączonych materiałów położonych naprzemiennie. Jeśli podłoga w pasy to rozwiązanie zbyt odważne, po prostu połóż na niej pasiasty chodnik w pasującej do wnętrza kolorystyce. Im grubsze będą pasy, tym lepszy efekt. Na jednej ze ścian przyklej lustro od podłogi po sufit albo wybierz lustrzane fronty do szafy, koniecznie przesuwne.

 

Jak urządzić mały przedpokój? Jeśli przestrzeń jest naprawdę ciasna, zamiast szafy o szerokości 60 cm, kup model głęboki na 40 cm (drążki wysuwasz z szafy w kierunku „do siebie”). Jeżeli układ wnętrza na to pozwala, meble ustaw w jednym rzędzie, tak by można było swobodnie się poruszać, a na przeciwległej ścianie powiesić lustro. Zamiast wiszącej lampy rozważ oświetlenie punktowe, oprawy natynkowe albo listwę z reflektorkami.

 

 

Długi przedpokój

Jeśli przedpokój jest długi, warto go optycznie skrócić przez właściwą aranżację, umieszczając na krótszej ścianie szafę wnękową lub malując ją na ciemny kolor – taki zabieg wywoła wrażenie, że znajduje się ona bliżej niż w rzeczywistości. Pomysłów na ściany w przedpokoju długim jest wiele – możesz powiesić obraz lub lustro z odpowiednim oświetleniem. Po przekroczeniu progu zrobisz dobre wrażenie na gościach, a przy okazji optycznie zmienisz proporcje wnętrza. Podobnie zadziałają pionowe podziały, na przykład pasy tapety, albo bardziej ekskluzywne materiały – drewno lub kamień – przyklejone pasami w pewnych odstępach i dodatkowo podkreślone punktowym oświetleniem.

 

 

Wysoki przedpokój

Gdy hol jest zbyt wysoki, skup się na aranżacji sufitu. Pomaluj go ciemniejszą farbą, a nawet wytapetuj. Gruby pas koloru możesz też namalować na ścianach. Ten trik optycznie obniży sufit. W takim wnętrzu możesz sobie również pozwolić na okazałą wiszącą lampę – z dużym kloszem czy długimi ramionami. Dobrze, jeśli strumień światła skierowany jest w dół, to również zmieni proporcje przedpokoju. Pomogą także poziome podziały – tapeta w przedpokoju w pasy, lamperia, boazeria ułożona do połowy wysokości wnętrza. Niezbyt dobrze będzie za to wyglądać zabudowa po sam sufit. Zamień ją na masywną wolnostojącą szafę.

 

 

Przedpokój połączony z salonem

przedpokój z salonem

Przedpokój powinien być jak najbliżej pokoju dziennego. W końcu nie chcesz, żeby goście w drodze do salonu musieli przemaszerować przez kuchnię albo połowę mieszkania. Jeśli projekt domu narzuca taki układ, warto pomyśleć o reorganizacji przestrzeni. W małym przedpokoju w bloku, znajdującym się zaraz przy salonie, najlepiej w ogóle zrezygnować z drzwi do pokoju dziennego, a nawet poszerzyć wejście do niego.

 

Jeśli jednak mieszkasz w domu i boisz się, że zimą od drzwi zewnętrznych najdzie zbyt wiele chłodu do środka, pomyśl o przesuwnej przegrodzie chowanej w ścianie. Dobrym rozwiązaniem są też dwuskrzydłowe przeszklone drzwi albo modne ostatnio szklane przegrody w stalowych ramach. Choć w takiej aranżacji mamy wyraźnie zaznaczoną funkcję każdego wnętrza, warto podkreślić ich przenikanie spójnym wystrojem – taką samą kolorystyką ścian lub jednolitą podłogą.

 

Kolejny sposób na harmonijne połączenie to zabudowa w tej samej stylistyce. Możesz nawet zamówić szafę-ścianę wspólną dla holu i salonu. Do przedpokoju warto również wprowadzić kilka salonowych akcentów – fotel, na którym odłożysz torbę albo założysz buty, czy konsolę na lampę i ramki ze zdjęciami. Zamiast otwartego wieszaka w przedpokoju na okrycia i półki na buty – schowaj wszystko za drzwiami szafy. Nie chcesz chyba, by taka „wystawka” była widoczna z salonu.

 

 

Przedpokój w otwartej przestrzeni

przedpokój w otwartej przestrzeni

Drzwi wejściowe, a zaraz za nimi kanapa i telewizor? Takie rozwiązanie znamy z amerykańskich filmów i seriali. To nie do końca udane połączenie, zwłaszcza w domach, gdy w mroźną zimę do środka dostaje się chłodne powietrze. Poza tym wejście przez frontowe drzwi prosto do salonu burzy przytulność wnętrza.

 

Taki układ zdarza się czasem w kawalerkach i wtedy rzeczywiście trzeba pomysłowości podczas aranżacji przedpokoju, by zaznaczyć granice obu stref. Jednak nie jest zalecane celowe wyburzanie ścian. A jeśli już jest to konieczne, warto pomyśleć o przepierzeniu ustawionym na wprost drzwi.

 

Rolę przegrody oddzielającej strefę wejściową od dziennej spełni ażurowy panel dekoracyjny z laminowanej płyty, tafla piaskowanego szkła (gładka lub ozdobiona wzorem), dodatkowo ujęta w ramę z drewna, aluminium lub tworzywa, albo wolnostojący parawan. Może to też być wysoki regał na książki. W kombinacji z niewielkim meblem, lustrem i wieszakami takie elementy mogą być punktem wyjścia dla naprawdę oryginalnej aranżacji wnętrza.

 

 

Jeden przedpokój, wiele możliwości

możliwości przedpokoju

 

Garderoba

W niektórych mieszkaniach w starych kamienicach albo w domach o sporym metrażu hol wejściowy to często całkiem przestronne pomieszczenie. Można do niego całkowicie wyekspediować garderobę, jeśli tuż obok znajduje się sypialnia. Jedną ze ścian można też zamienić w domową bibliotekę, a gdy wygenerujemy miejsce na biurko z krzesłem – posłuży za miejsce do pracy.

 

 

Galeria

W wąskim i długim przedpokoju z szafą wnękową po jednej stronie warto urządzić na przeciwległej ścianie galerię. Kompozycja grafik, fotografii lub plakatów doda wnętrzu głębi, a przy tym urozmaici aranżację. Pamiętaj, żeby „obrazy” małe i średniej wielkości umieszczać na wysokości wzroku. Bardziej okazałe z kolei nieco wyżej, by nie kończyły się równo z podłogą.

 

 

Zagospodaruj przestrzeń

Jeśli w mieszkaniu jest mała łazienka, dobrym pomysłem jest przeniesienie pralki do przedpokoju i schowanie jej w szafie-schowku. Jeśli z kolei mieszkasz w dwukondygnacyjnym domu, wykorzystaj przestrzeń pod schodami – na dodatkowe szafy czy szuflady lub kącik z fotelem albo siedziskiem do czytania książek. W wysokim wnętrzu uda ci się też przechować rower – na hakach montowanych na ścianie albo opuszczanych wieszakach zaczepionych u sufitu.

 

 

Domowe centrum informacji

Jeśli tylko w twoim przedpokoju znajduje się skrawek ściany, którego nie da się zagospodarować meblem czy lustrem, zamień go w domowe centrum informacji. Wystarczy przykleić na nim naklejkę tablicową albo pomalować farbą magnetyczną – domownicy będą mogli wymieniać się ważnymi komunikatami albo zabawnymi komentarzami.

Dodano: 25-10-2018