Na wyższym poziomie

Opinii 2

Kawalerka dla kawalera.  Niewielka, ale niezwykle komfortowa. Nasza architektka efektywnie zagospodarowała w niej przestrzeń, stosując sprytny fortel – zaprojektowała wielofunkcyjny podest.

 Miejsce: 27-metrowe jednopokojowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Wnętrze jest wyższe niż standardowe, jego wysokość wynosi 3,20 m. Dla kogo: W kawalerce ma zamieszkać młody mężczyzna. Projektantka zaproponowała aranżację mieszkania w dwóch wersjach,
w każdej dopasowując ją do różnych zainteresowań przyszłego gospodarza.

 

WERSJA PIERWSZA

 

Założenia pierwszej propozycji
Stworzenie na minimetrażu wygodnego, funkcjonalnego wnętrza. Wygospodarowanie aneksu kuchennego, „sypialni” z dużym łóżkiem, kącików: wypoczynkowego,do pracy oraz do jedzenia, a także miejsca na pojemne schowki i sprzęt sportowy.

 

 

 

UKŁAD MEBLI
W DZIEŃ...

1. Łóżko (częściowo wsunięte pod podest)
2. Schodki na podest
3. Biurko
4. Zabudowa meblowa
5. Stół rozkładany
6. Stolik kawowy
7.  Fotel
8. Kubik-puf
9. Aneks kuchenny
10. Schowki w podeście

 

 

 

 

 

 

 

 

 ...ORAZ
  W CIĄGU
NOCY
  1. Łóżko (wysunięte
  spod podestu)
  2. Schodki (schowane)
  3. Biurko
  4. Zabudowa meblowa
  5. Stół (tu złożony)
  6. Stolik kawowy
  7. Fotel
  8. Kubiki-pufy (wsunięte)
  9. Aneks kuchenny
  10. Schowki w podeście

 

 

 

 

 

 

 MOCNE STRONY PROJEKTU
■ Wizualne powiększenie przestrzeni dzięki możliwości ukrycia części mebli. ■ Wykorzystanie sprzętów sportowych (hobby gospodarza) w roli motywów dekoracyjnych wnętrza. ■ Łatwość dokonywania zmian.

 

DODAWANIE PRZESTRZENI
Zmieszczenie w niewielkim pomieszczeniu kilku aneksów,
w tym sypialni z dwuosobowym łóżkiem, to prawdziwe wyzwanie, ale architektka osiągnęła cel, nie rezygnując przy tym ani z wygody, ani z wrażenia przestronności. Jak? Zaproponowała wybudowanie drewnianego podestu o wielkości mniej więcej jednej trzeciej powierzchni wnętrza (ma on 160 cm głębokości i 50 cm wysokości). Usytuowała go przy oknach, między trzema ścianami. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskała dodatkową przestrzeń
– pod podestem (równie dużą jak on). Na wyższym poziomie urządziła kącik do pracy i do czytania, na niższym jest sypialnia i masa schowków. Dwuosobowe łóżko architektka zaprojektowała w... szufladzie. W ciągu dnia można ją wysunąć tylko częściowo, wtedy łóżko wraz z poduszkami pełni funkcję kanapy. Jako oparcie służą stalowe barierki zamocowane do podestu. Na noc wystarczy szufladę całkowicie wysunąć, by komfortowo spać na szerokim materacu. Przestrzeń po prawej stronie pod podestem też została praktycznie wykorzystana. W głębi, pod oknem, jest otwierany
od góry schowek na pościel, z przodu podestu mieszczą się cztery kubikowe pufy zrobione na wymiar. To również „magazyny” na drobiazgi, a kiedy w pokoju jest rozłożony stół (opuszczany front jednej z szaf), używa się ich także jako krzeseł jadalnianych (plan 1). Te siedziska, podobnie
jak szuflada z materacem, mają kółka, łatwo więc je przestawić. Wszystko zostało zaprojektowane tak, by sprawnie i szybko można było zmienić funkcję dzienną na nocną.
 

NA PIĘTRZE
Biurko usytuowano przy oknie. Ściana za meblem została pomalowana farbą tablicową – na zapisywane kredą notatki gospodarza. Po przeciwnej stronie podestu ustawiono fotel do czytania i słuchania muzyki. Jest tu także miejsce na stolik z niższego poziomu. Gdy wysuwa się łóżko, może on właśnie „powędrować” na górę (albo służy na dole jako stolik nocny). Schodki prowadzące na podest są niezależną częścią całej konstrukcji. Wykorzystuje się je także do sięgania do górnych półek zabudowy (wzdłuż dłuższej ściany wnętrza) lub jako siedzisko.


LEKKO, PROSTO, Z AKCENTAMI KOLORU
Podest, schodki oraz podłoga w pomieszczeniu zostały wykonane z drewna jesionowego. Ten sam rodzaj materiału scala oba poziomy.
Białe biurko, szuflada na łóżko i pufy (z płyty laminowanej) podkreślają nowoczesny wystrój aranżacji i sprawiają, że wygląda lekko.
Sprzęty sportowe okazały się świetną dekoracją, a dzięki zieleni i fioletowi kompozycja nie jest monotonna.

 

 

WERSJA DRUGA

Założenia drugiej propozycji
Zmieszczenie w niewielkiej otwartej przestrzeni wygodnego aneksu wypoczynkowego z regałem na książki, kuchennego, miejsca ze stołem do jedzenia, pojemnych szaf i schowków. Mieszkanie ma sprawiać wrażenie przytulnego azylu, być wizytówką.

 

 

 

   UKŁAD MEBLI 
   W DZIEŃ...

   1. Wejście do domu
   2. Krótszy bieg schodów
   3. Spocznik
   4. Dłuższy bieg schodów
   5. Szafa typu cargo
   6. Zabudowa z uchylnymi frontami
   7. Szafa wnękowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   ...ORAZ
   W CIĄGU NOCY

   1. Sofa (rozłożona)
   2. Stolik (złożony)przesunięty pod ścianę
   3. Regał na książki
   4. Klapa jednego ze schowków w podeście
   5. Metalowe schodki
   6. Zabudowa meblowa
   7. Aneks kuchenny
 

 

 

 

 

 

 

 MOCNE STRONY PROJEKTU
■ „Koncentracja” wielu funkcji (wypoczynek, relaks, praca) na niewielkiej przestrzeni przy zachowaniu komfortu. ■  Podkreślenie męskiego, eleganckiego charakteru aranżacji.

 

MAGAZYN POD PODŁOGĄ
W tym projekcie architektka usytuowała podest tak samo jak poprzednio, z tą różnicą, że zajmuje on większą powierzchnię wnętrza. Podest sięga niemal do połowy jego długości (ma 220 cm głębokości – od szczytu do okien). Jest też niższy (wys. 35 cm), ponieważ zaprojektowano
pod nim wyłącznie schowki. Przechowuje się w nich pościel, ubrania i rzeczy sezonowe, mieszczą się tu nawet narty.
Część schowków to szuflady wysuwane od frontu podestu (środkowe, ze wzmocnionymi prowadnicami i dnem, mają długość 200 cm). Dostęp do skrytek głębiej położonych zapewniają uchylne klapy w podłodze wyższego poziomu. Architektka przewidziała na nie miejsca, w których meble nie przeszkadzają w ich otwieraniu (np. między sofą a regałem). Również w tej wersji układ sprzętów jest zmienny. Można je rozkładać i przesuwać.


POMYSŁY GÓRĄ
Architektka zadbała o to, aby zmiana scenografii z dziennej na nocną była szybka, niekłopotliwa i nie wymagała wysiłku. Metalowe schodki oraz stolik (zrobione na zamówienie) swobodnie się przesuwa po zamocowanych w podeście szynach, takich, jakie zazwyczaj stosuje się do drzwi w szafie. Stolik, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, jest bardzo ciekawym patentem. Projektując go, architektka wykorzystała różnicę poziomów między podestem a podłogą. Mebel w wersji kawowej ma 80x80 cm, ale dzięki podwójnemu blatowi i zawiasom 180° można go „otworzyć” niczym książkę. Po rozłożeniu jest dwa razy dłuższy (160x80 cm). Jego połowa wysunięta poza podest i zawieszona 75 cm nad podłogą może służyć jako miejsce do pracy albo do jedzenia. Przy takim blacie zmieszczą się cztery osoby. Lampę nad stołem, w zależności od potrzeb, da się obniżyć lub podnieść dzięki regulacji długości kabla. Tym razem podest został wyraźnie wyodrębniony wizualnie z reszty pomieszczenia. To głównie zasługa zróżnicowania materiałów – podest zrobiono z dębu szczotkowanego, niższy poziom jest z betonu
pokrytego żywicą epoksydową.

 


JAK NA MANHATTANIE
Aranżacja kawalerki nawiązuje do klimatu industrialnego loftu. Charakter nadaje wystrojowi ceglana faktura odkryta spod warstwy tynku na ścianie, podłoga pokryta żywicą, a także metalowe sprzęty i wykończenia mebli. Ładnie współgrają z nimi szarości tapicerki sofy oraz poduch. Drewno (podest i stół) przełamuje chłód kompozycji, a łaciata skóra na posadzce dodaje jej dynamizmu.


DOPASOWANY DO POTRZEB
Podest jest mało popularnym rozwiązaniem, a to doskonały pomysł aranżacyjny. Porządkuje i ciekawie różnicuje przestrzeń, wyodrębnia we wnętrzu strefy i zapewnia dodatkowe miejsce do magazynowania. Bezcenne! ■ Podest, w przeciwieństwie do antresoli, można wybudować w pomieszczeniu nawet o standardowej wysokości, czyli 2,5-2,7 m. ■ Minimalna, wygodna do komunikacji wysokość konstrukcji to 25-30 cm. ■ Jeśli jest sporo wyższa i ma stopnie, warto je oświelić, by zapobiec ewentualnemu potykaniu się o nie. ■ Trzeba pamiętać o tym, że niekiedy zbyt duża różnica między poziomami może wizualnie obniżyć wnętrze, a także je przytłoczyć. ■ Szkielet konstrukcji najczęściej wykonuje się z drewnianych kantówek, które pokrywa się deskami bądź płytami drewnopochodnymi. Na płyty kładzie się wykładzinę lub cienkie panele. Stosuje się również stelaże stalowe, są jednak trudniejsze do samodzielnego montażu w mieszkaniu.

 

projekt i opracowanie Kaja Kowacz/ wizualizacje Arkadiusz Czerniak

 

 

Dodano: 13-12-2012