Modna lampa

Opinii 0
Lampa modna

Znaleziony na strychu stelaż stojącej lampy, z ministolikiem charakterystycznym dla wzornictwa lat 60., domagał się gruntownej renowacji. Po naprawie zyskał nowy osprzęt elektryczny i klosz. Blat zdobią teraz reprodukcje starych fotografi i.

Niezbędnik
1. Zestaw (wałek i kuweta),
2. Pędzel płaski Dexter, do powierzchni drewnianych, 20 mm,
3. Klej uniwersalny, polimerowy, 0,25 l.
4. Pędzel płaski Dexter, do farb olejnych, 20 mm,
5. Wodny lakier do parkietu, Jedwabny połysk, 3V3, 0,75 l.
6. Szpachelka, 30 mm,
7. Akrylowa masa szpachlowa do drewna, biała, 250 g.
8. Emalia akrylowa Śnieżka, jasnoszara, półmat, 0,25 l.
9. Przewód elektryczny z wyłącznikiem, bezbarwny, 2,5 m.
10. Oprawa melaminowa czarna E14 (do żarówek z małym gwintem),
11. Łącznik gwintowany oprawki,
A ponadto:
papier ścierny P 180, zeskanowane zdjęcia, wydrukowane na kartonie laserowym białym (gr. 250 g).

   

Krok 1
Z blatu zdzieramy szpachelką resztki starej, łuszczącej się farby. Następnie wyrównujemy powierzchnię stolika, uzupełniając ubytki emalii i płyty wiórowej masą szpachlową.

Krok 2
Kiedy szpachla wyschnie, przecieramy całość papierem ściernym. Jeśli okaże się, że płyta wchłonęła część preparatu, powinniśmy powtórzyć szpachlowanie i znów wygładzić nierówności papierem.

   

Krok 3
Malujemy stolik szarą farbą akrylową, która zabezpieczy blat przed zniszczeniem. Górną część za pomocą wałka, a krawędzie – cieńszym pędzlem. Po dwóch godzinach nakładamy drugą warstwę farby.

Krok 4
Przyklejanie zdjęć możemy zacząć dopiero następnego dnia. Koncepcja ich ułożenia zależy od nas: możemy na przykład umieścić na blacie jeden pas fotografi i. Ich spód pokrywamy cienką warstwą kleju.

   

Krok 5
Naklejone zdjęcia dociskamy delikatnie czystą ściereczką. To najlepszy sposób na to, by zlikwidować pęcherzyki powietrza. Nadmiar kleju wypływający spod brzegów fotografi i ostrożnie wycieramy wilgotną tetrą. Żeby szybciej wyschły, warto użyć suszarki do włosów. Wtedy już po godzinie można przystąpić do ostatniego etapu renowacji blatu.

Krok 6
Zdjęcia pokrywamy błyszczącym lakierem, a sam blat – półmatowym. Uwaga! lakier na początku pozostawia białą powłokę, dopiero po godzinie staje się bezbarwny. Nie należy się także przejmować fałdami na zdjęciach – tak papier reaguje na wilgoć. Kiedy wyschnie, jego powierzchnia będzie gładka.

   

Krok 7
Teraz zajmiemy się elektryką. Przezroczysty kabel przeprowadzamy od spodu blatu przez metalową rurkę stelaża lampy i dokręcamy nakrętkę. Na końcówkę kabla nakładamy gwintowany łącznik i montujemy go do oprawki.

Finał
Czas na odpowiedni klosz. Szklany, w stylu lat 60., w intensywnym amarantowym kolorze, może być akcentem, który ożywi szary stolik lampy i jasne wnętrze.

 

pomysł i wykonanie Joelle Czajkowska zdjęcia Jarosław Madejski

Dodano: 08-03-2012