Minimalistyczna choinka w stylu skandynawskim. Jakie dekoracje wybrać?

Opinii 0

Choinka w stylu skandynawskim jest jednocześnie skromna i oryginalna. Cechuje ją prostota i delikatne, nieprzytłaczające dekoracje dalekie od przepychu. Jakie ozdoby wybrać, dekorując świąteczne drzewko na wzór krajów Północy?

Ubieranie choinki - tradycja

 

Bezsprzecznie choinka jest najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem świąt Bożego Narodzenia. W wielu polskich domach zwyczaj dekorowania drzewka nie zmienia się od lat i wiąże się z rodzinnym rytuałem. W pewien grudniowy wieczór z piwnicy lub ze strychu przynoszone są pudła z ozdobami choinkowymi, zbieranymi i uzupełnianymi przez lata. Każda z dekoracji w mniejszym lub większym stopniu przywołuje wspomnienia i zachęca do rodzinnych opowieści. Zwyczaj ten ma swój niezaprzeczalny urok, jednak zagęszczenie kształtów, faktur i kolorów ozdób, odpowiadające zmieniającym się latami trendom może zwyczajnie zmęczyć. Remedium na znużenie przepychem jest minimalizm stylu skandynawskiego. Choinka w stylu skandynawskim zachwyca skromnością, precyzją doboru ozdób, ich oryginalnością, a jednocześnie nie rzuca się w oczy, ani nie przytłacza swą dekoracyjnością. Pozwala stworzyć przytulną atmosferę świąt.

 

 

 

 

Styl skandynawski – czyli jaki?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

 

Skandynawowie cenią sobie bliskość natury i światło. Wiąże się to zapewne z warunkami naturalnymi, jakie panują na Północy, szczególnie zimą. Na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, dni są krótkie, a najdrobniejszy przebłysk słońca witany jest z radością trudną do wyobrażenia w naszym kraju. Rekompensatą staje się wystrój mieszkań: możliwie przytulny, sprawiający wrażenie ciepła, a zarazem prosty i funkcjonalny. Dominującym kolorem jest biel, choć styl skandynawski uwzględnia również czerń i odcienie szarości jako kolorystyczną podstawę aranżacji. Meble i dekoracje powinny być wykonane z tworzyw naturalnych, takich jak drewno, wełna, metal, ewentualnie szkło. Istotna jest praktyczna strona przedmiotów, ale też ceni się ich oryginalność i niebanalne wzornictwo. Rozmaite źródła oświetlenia powinny dawać światło ciepłe, nierażące w oczy, pozwalając w dowolnej chwili stworzyć nastrój sprzyjający odpoczynkowi.

 

Styl skandynawski z biegiem lat ulegał pewnym modyfikacjom, niemniej jego istota pozostaje taka sama. Liczy się prostota wystroju, minimalizm w doborze tak kolorów, jak i dekoracji, a także umiejętność połączenia funkcjonalności z przytulnością.

 

 

 

 

Ozdoby choinkowe w stylu skandynawskim

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Dekorując choinkę w stylu skandynawskim, zwracamy przede wszystkim uwagę na samo drzewko. Skandynawowie cenią sobie bowiem nie tylko minimalizm, ale i rozwiązania bliskie naturze, ekologiczne. W związku z tym drzewko bożonarodzeniowe powinno być żywe, umieszczone w donicy, aby po sezonie świątecznym móc przenieść je do ogrodu lub na balkon i dalej cieszyć się jego pięknem. Donicę z drzewkiem warto umieścić w wiklinowym koszu w naturalnej odsłonie lub pomalowanym na biało. Jeśli decydujemy się jednak na drzewko cięte, wówczas stojak umieszczamy w specjalnej osłonce wykonanej z juty lub rattanu. Stojak choinkowy w stylu skandynawskim powinien być metalowy, wizualnie lekki, a jednak zdolny utrzymać nawet dwumetrową choinkę.

 

Skandynawowie wychodzą z założenia, że żywe drzewko świąteczne jest ozdobą samą w sobie, w związku z czym jego dekoracje powinny być skromne, nieprzytłaczające, a najlepiej wykonane z materiałów naturalnych. Mile widziane są rozmaite zawieszki w kształcie gwiazdek, elfów, krasnoludków, zwierząt, mikołajów, śnieżynek, szyszek, a także innych atrybutów zimy, na przykład łyżew. Jeśli wybieramy bombki, to koniecznie okrągłe, białe lub przezroczyste. Ciekawym akcentem są również bombki z motywem renifera lub pokrytego śniegiem lasu, a także dekorowane bombki z wizerunkami dzieci i natury, przywodzące na myśl sceny z książek Elsy Beskow, szwedzkiej pisarki i ilustratorki, której historie od ponad stu lat towarzyszą kolejnym pokoleniom małych Szwedów.

 

 

Wybierając lampki choinkowe, zwracamy uwagę na te klasyczne, kształtem przypominające prawdziwe świece. Ich ciepły blask pozwoli stworzyć przyjemną, rodzinną atmosferę. Warto też zdecydować się na lampki LED: są energooszczędne, a zatem ekologiczne.

 

 

 

Do jakich wnętrz pasuje taka choinka?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Wygląd bożonarodzeniowego drzewka powinien współgrać z przestrzenią, która je otacza. Choinka w stylu skandynawskim, choć pełna wdzięku i subtelności, nie sprawdzi się w każdym domu. Tak ozdobione drzewko pasuje przede wszystkim do mieszkań i domów urządzonych również w stylu skandynawskim, gdzie zarówno na ścianach, jak i wśród mebli dominują biel i odcienie szarości. Sprawdzi się też znakomicie we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, w których ważną rolę odgrywają proste formy, nawiązania do natury i przestrzeń. Również wnętrza industrialne, inspirowane wyglądem starych fabryk i hal produkcyjnych, w których królują beton, czerwona cegła i wysokie sufity, stanowić będą doskonałe tło dla choinki przystrojonej na wzór skandynawski.

 

 

Dekorując choinkę po skandynawsku, kierujemy się prostotą i subtelną elegancją. Wybieramy ozdoby wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno, juta i szkło, a przy tym stawiamy na ich jakość, a nie ilość. Pamiętając, że drzewko jest ozdobą samą w sobie, unikamy przepychu. Kilka klimatycznych zawieszek, oryginalnie dekorowanych bombek i klasyczne lampki – tyle wystarczy.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020