Lustro w nowej ramie

Opinii 0
Retro odbicie

Stare lustro najczęściej trzeba odnowić. My jednak postanowiliśmy je postarzyć. Najpierw drewniana rama pociemniała, a potem – dzięki dekoracji z czarnych róż – nabrała eleganckiego i barokowego wyrazu.


Niezbędnik

1. Wałek Dexter Mini.
2. Gips modelarski Modellgips Pufas.
3. Sklejka, szer. 4 mm, wym. 55x94 cm.
4. Sztuczne róże.
5. Farba Platinium w spreju, kolor: półmat czarny, 400 ml.
6. Gwoździki półkoliste, rozm. 1,5x25 mm.
7. Gwoździki stalowe z płaską główką, rozm. 1,2x20 mm.
8. Emalia akrylowa Śnieżka Supermal, kolor: czarny satynowy połysk.

   

Krok 1
Zaczynamy od usunięcia warstwy starego lakieru z ramy lustra. Przecieramy ją papierem ściernym wzdłuż słojów drewna, by uniknąć zarysowań i uszkodzenia. W ten sposób dokładnie oczyszczamy krawędzie wewnętrzne i zewnętrzne.

Krok 2
Oszlifowaną ramę malujemy czarną emalią do drewna. Używamy małego wałka welurowego, który zrobi to precyzyjnie. Żeby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możemy skorzystać z niewielkiego pędzelka.

   

Krok 3
Czas na przygotowanie róż. W misce rozrabiamy gips modelarski z wodą (konsystencja ma przypominać śmietanę). Zanurzamy i nasączamy pąki róż w gipsie. Strząsamy z nich nadmiar masy i suszymy w pozycji wiszącej, by się nie odkształciły.

Krok 4
Gdy utwardzony kwiat róży wyschnie, malujemy go na czarno. Najlepsza będzie farba w spreju, która dotrze do wszystkich zakamarków. Nakładamy ją cienkimi warstwami, aż do całkowitego pokrycia płatków.

   

Krok 5
Przytwierdzamy tafl ę lustra do ramy. Od spodu przybijamy gwoździkami (z płaską główką) sześć listewek, które przytrzymają szkło. W tym wypadku każda ma około 10 cm długości, ale ich wielkość jest zależna od rozmiarów lustra.

Krok 6
Do pleców lustra mocujemy pomalowaną na czarno płytę maskującą ze sklejki. Powinna być mniejsza od zewnętrznego wymiaru ramy i zakończona u góry trójkątem, który będzie wystawał poza obwód lustra.

   

Krok 7
Ostatnia czynność to mocowanie róż. Każdą krótko przyciętą łodyżkę gipsowego kwiatu nasadzamy ostrożnie na gwoździk (z półokrągłą główką) wbity w trójkątny fragment sklejki nad ramą. Róże umieszczamy jedna przy drugiej, tworząc piramidę.

Finał
Ze starego lustra bez wyrazu udało się stworzyć oryginalną ozdobę w barokowym stylu. W sam raz do „wiekowej” toaletki.

 

pomysł, wykonanie i tekst Jola Purzycka, zdjęcia Jarosław Madejski