Krzysztof Miruć i metamorfozy wnętrz. Poznaj 10 zasad projektowania salonu

Opinii 0

 salon w stylu boho

 

Salon pełni funkcję wypoczynkową, rozrywkową, a kiedy połączony jest z kuchnią - także jadalnianą. Jak więc urządzić tę przestrzeń, aby była użyteczna, a jednocześnie odzwierciedlała charakter jej mieszkańców? Z pomocą przychodzi Krzysztof Miruć, architekt i projektant, który w 10 zasadach pokazuje, jak stworzyć salon idealny. Zobacz metamorfozy wnętrz w różnych stylach i zaprojektuj salon swoich marzeń.

Projektowanie salonu, o czym warto pamiętać?

 ikony przedstawiające zasady projektowania salonu: funkcjonalność, oświetlenie, design

Salon najczęściej jest jednym z największych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Dzieje się tak, dlatego że wnętrze to odgrywa ważną rolę, jest wielozadaniowe. To właśnie w salonie można się np. zrelaksować, obejrzeć ulubiony film, wygodnie rozciągnąć na kanapie, a także spędzać czas z bliskimi. Ważne jest więc, aby wnętrze było funkcjonalne. Domownicy i goście powinni czuć się w nim komfortowo. Dodatkowo odpowiednio zaplanowane oświetlenie pomoże stworzyć klimat, pewną kameralność oraz przytulność. Ma też funkcję praktyczną, w końcu podczas lektury ulubionej książki lampa, która oświetli przestrzeń, może być potrzebna. Te elementy w połączeniu z przemyślanym designem, który odzwierciedla styl i gust mieszkańców, stworzą salon idealny. Jednak jak przejść od teorii do praktyki? Z pomocą przychodzi Krzysztof Miruć, którego metamorfozy wnętrz zachwycają, a 10 zasad sprawia, że projektowanie staje się proste.

 

Metamorfoza salonu krok po kroku

 metamorfozy salonu w stylach: boho, pop-art i prowansalskim

1. „Wnętrze musi być funkcjonalne. Ustal rozkład salonu tak, by nic, np. fotel w przejściu, nie przeszkadzało w swobodnym przemieszczaniu się po pokoju”.

 

Jest to kluczowa zasada wygodnego salonu. Już na samym początku warto zastanowić się, jak przebiegają główne tory poruszania się po wnętrzu. Trzeba pamiętać, aby np. wyjście na balkon nie było niczym zastawione, a także dało się bez przeszkód dotrzeć do mebli wypoczynkowych. Jednak to wcale nie oznacza, że wszystkie meble muszą być ustawione pod ścianą. Ważne jedynie, aby można było z nich korzystać. Im większa powierzchnia, tym większe możliwości aranżacyjne.

 

2. „Dopasuj wymiary mebli do planowanej aranżacji, np. standardowa głębokość kanapy to 95-105 cm. Sprawdź to, zaznaczając ich rzeczywiste wymiary na podłodze, np. taśmą malarską lub rysując meble na planie pomieszczenia w odpowiedniej skali”.

 

Przed wybraniem się na zakupy warto wszystko dokładnie wymierzyć, aby nie było zaskoczeń. Świetnym pomysłem, o którym przypomina Krzysztof, jest zaznaczenie wymiarów w pomieszczeniu. Tego typu zabieg pozwala urzeczywistnić gabaryty mebli i dodatków. Dodatkowo należy pamiętać np. o transporcie, w tym o wniesieniu po klatce schodowej, również w takim przypadku analiza wymiarów będzie przydatna.

 

3. „Minimalna odległość krawędzi stołu od ściany to 70 cm. Pamiętaj o tym, planując miejsce na odsunięcie krzesła”.

 

Przedstawiona poniżej metamorfoza w stylu pop-art doskonale pokazuje tę zasadę. Pomiędzy krzesłem a innymi elementami należy zachować minimalną odległość 70 cm. Tylko wtedy siedzenie przy stole będzie naprawdę komfortowe.

zdjęcia salonu przed i po metamorfozie w stylu pop-art

4. „Zaprojektuj scenograficzny rozkład oświetlenia budujący klimat wnętrza różnymi lampami: kinkietami, lampami stojącymi, oświetleniem LED, lampą nad stołem. Nie wszystkie muszą świecić się jednocześnie”.

 

W salonie oświetlenie jest niezwykle ważne. Przy klimatycznym blasku lamp roztacza się miła aura, a ulubiony napój czy posiłek smakują jakby lepiej. Dodatkowo to kwestia praktyczności i estetyki. W ofercie można znaleźć lampy stojące, wiszące i różnego rodzaju reflektory, które zachwycają designem i są odpowiednie dla danego stylu. 

 

 

5. „Lampę nad blatem stołu powieś na wysokości 70 cm. Wtedy stół będzie równomiernie oświetlony, a lampa będzie dobrze wyglądać we wnętrzu”.

 

Jednym z rodzajów oświetlenia, o którym warto pamiętać, są lampy wiszące - sprawdzą się zawieszone również nad stołem. Bez problemu można wybrać produkty oddające klimat danego stylu. W salonie na zdjęciu okazałe, obłe klosze doskonale uzupełniają aranżację w stylu boho. Zdecydowanie podkreślają charakter tej metamorfozy.

salon przed i po metamorfozie w stylu boho

6. „TV powieś tak, by między jego dolną krawędzią a podłogą było od 80 do 90 cm. Wtedy wzrok osoby siedzącej na kanapie będzie na środku ekranu”.

 

Kolejnym ważnym elementem projektu jest odpowiednia wysokość zamontowania TV. Jeśli ma się pojawić w salonie, warto aby i podczas tej rozrywki, zapewnić komfort sobie i swoim bliskim. Dodatkowo można zamontować specjalne uchwyty, które pozwolą na odpowiednie ustawienie TV.

 

7. „By nie męczyć wzroku podczas oglądania TV, kinkiety po bokach telewizora zamontuj na wysokości 175 cm”.

 

Jeśli kącik z TV ma być dodatkowo oświetlony, można wykorzystać w tym celu kinkiety. Umieszczenie ich na wysokości wskazanej przez Krzysztofa sprawi, że oczy nie będą dodatkowo obciążone przez ostre światło. 

 

8. „Zaplanuj miejsce na przewody w postaci kanału ukrytego w ścianie”.

 

Nieestetycznie przewody widoczne pod TV sprawiają wrażenie chaosu, dlatego warto pamiętać o ich ukryciu. Można zrobić to za pomocą kanału w ścianie lub specjalnej maskownicy.

 

9. „Podświetlenie obrazów wyprowadź na wysokości 220 cm od podłogi, a obrazy powieść 10-15 cm poniżej oprawy”.

 

Jeśli w salonie mają pojawić się obrazy, czy to w formie galerii, czy pojedynczych egzemplarzy, dodatkowe oświetlenie wprowadzi ciekawy klimat. Jednocześnie podkreśli same obrazy. Zastosowanie zasady Krzysztofa zagwarantuje udany efekt i być może zaoszczędzi licznych prób.

 

10. „Efekt dopełniają dobrze zaprojektowane dekoracje okienne. Zasłony zaplanuj po bokach okna, a nie w jego świetle. Będzie wydawało się większe”.

 

Wisienką na aranżacyjnym torcie są dekoracje okien. Zasłony, firany czy rolety potrafią zupełnie odmienić wnętrze. Ważny jest materiał, z których je wykonano, jego kolor i wzór. Z jednej strony mogą ocieplić przestrzeń, z drugiej, w przypadku oszczędnych aranżacji, nadać jej pewnej surowości. Dają też możliwość optycznego powiększenia samego okna, a nawet przestrzeni. Na zdjęciu poniżej w metamorfozie Krzysztofa salon w prowansalskim stylu zyskał piękne, stonowane kolorystycznie zasłony i lekkie firany. Są świetnym przykładem zasady, w której zawieszenie ich po bokach powiększa okno.

salon przed i po metamorfozie w stylu prowansalskim

Bez wątpienia 10 zasad projektowania salonu sprawi, że planowanie i urządzanie stanie się przyjemnością. Jeśli chcesz zobaczyć więcej inspirujących metamorfoz Krzysztofa Mirucia, a także produkty, które wykorzystał do aranżacji, wejdź na stronę Weekendowych Metamorfoz. Dodatkowo w każdej chwili pomysły możesz przenieść do darmowego narzędzia, dostępnego online - Leroy Merlin Planer 3D. Co więcej, 340 projektantów czeka, aby swoją wiedzą i pomysłami wesprzeć Cię podczas tworzenia wnętrz idealnych! Wybierz odpowiedni sklep i umów się na spotkanie, również online. Od projektu aż po montaż, wszystko w jednym miejscu. 

Dodano: 31-05-2021
Uaktualniono: 31-05-2021