Korek na ścianę – pomysł na wykończenie ścian

Opinii 2

Naturalny, ekologiczny, miły w dotyku, a do tego tłumi hałas. Korek to idealny materiał na ścianę. W czasach PRL uważany za luksusowy, dziś jest łatwo dostępny i tak jak przed laty, potrafi być gwiazdą we wnętrzu.

Dąb korkowy, czyli skąd się bierze korek

dąb korkowy

Ponad połowa światowej produkcji korka pochodzi z Portugalii. To właśnie tam rośnie najwięcej dębów korkowych (Quercus suber L.), z których kory pozyskuje się ten materiał. Ta odmiana dębu najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim w Afryce Północnej i Europie Południowej. Poza Portugalią znajdziemy ją również w Hiszpanii, Włoszech, Tunezji, Maroku czy Francji.

 

To gatunek wiecznie zielony i długowieczny, bo może przetrwać nawet trzysta lat. Gdy drzewo osiągnie wiek 25-30 lat i obwód 60 cm, można pierwszy raz usunąć zewnętrzną, martwą warstwę kory razem z korkiem, który chroni je przed zmianami temperatury. Kolejny zabieg można wykonać dopiero za 9-10 lat, dlatego produkcja korka uważana jest za bardzo ekologiczną – żadne drzewo nie jest ścinane i szybko wytwarza nową korę. Materiał też łatwo poddaje się recyklingowi, co czyni go bardzo atrakcyjnym surowcem.

Układanie korka ściennego – najważniejsze informacje

układanie korka ściennego

Korek ścienny zaskakuje różnorodnością kolorów i wzorów – naturalny rysunek kory może przybierać ciekawe formy. Interesująca może też być sama faktura okładziny – lekko nierówna, niepowtarzalna, bo nie znajdzie się dwóch takich samych kompozycji. Bywa barwiony w masie albo pokryty wzorami w różnych stylach.

 

Najczęściej stosuje się okładziny ścienne z korka w formie płytek klejonych bezpośrednio do ściany. Najpopularniejsze wymiary to 60x30 cm i około 3 mm grubości. Korkowe płytki składają się z cienkiej warstwy spodniej z aglomeratu (drobno mielony korek), i wierzchniej z korka dekoracyjnego. Krawędzie płytek mogą być proste lub fazowane. Te pierwsze pozwalają uzyskać niemal jednolitą powierzchnię bez widocznego klejenia.

 

Dostępne są również tapety korkowe. To nic innego jak cienka warstwa naturalnego korka naklejonego na papier. Mają 2 – 3 mm grubości. Do ścian przykleja się je klejem do tapet i wyrównuje za pomocą wałeczka. Producenci oferują też korek z rolki – to okładzina na samoprzylepnej taśmie, jej aplikacja jest bardzo łatwa i nie potrzeba do niej dodatkowych narzędzi ani pomocy fachowca.

 

Ściany nie muszą być idealnie gładkie, bo korek przykryje nierówności. Można powycinać z niego różne kształty i ozdobić taką kompozycją ścianę albo pokryć jedną ze ścian korkiem aż po sufit i zrobić z niej wielką tablicę na zdjęcia i notatki. Ważne: warto kupić grubszy materiał, tak by nie wypadały z niego pinezki. Do wyboru pozostaje jeszcze boazeria korkowa – to pasy okładziny, które można układać w pionie bądź poziomo.

 

 

Pielęgnacja korka ściennego

W mieszkaniach okładziny korkowe powinny być impregnowane płynnym woskiem pszczelim dwa razy do roku. To wystarczy, by nadać im odporność na zabrudzenia. Od czasu do czasu można je przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. W miejscach, gdzie korek narażony jest na kontakt z wodą, zaleca się lakierowanie lakierem akrylowym lub winylowym. Najlepiej jednak w takim przypadku kupić materiał z nałożonym fabrycznie lakierem – jest dużo trwalszy i odporniejszy na ścieranie.

 

 

Korek ścienny – materiał o wielu właściwościach

korek ścienny

Choć wydaje się niepozorny, lista zalet korka jest bardzo długa. Na pewno docenisz go, gdy masz głośnych sąsiadów. Korek doskonale tłumi hałasy – potrafi wyciszyć dźwięki o wartości nawet 50 db. To tyle, co generuje średnio głośny odkurzacz. Korek ociepli wnętrze, i to nie tylko wizualnie. Słynie z właściwości termoizolacyjnych. Jest także miły w dotyku, dlatego doskonale sprawdzi się więc tuż przy łóżku. Bez obaw – nie lubi kurzu, na jego cząsteczki działa antystatycznie, więc roztocza nie będą się na nim gromadzić.

 

Korek nadaje się do różnego typu pomieszczeń – biurowych, jak i domowych. W miejscach o dużym natężeniu ruchu ochroni ścianę przed zabrudzeniem. Nie nasiąka szybko wodą, więc można go stosować zarówno w kuchni czy łazience. Nie jest też łatwopalny, więc bez problemu wyłożysz nim ścianę nawet tuż przy płycie gazowej.

 

Korek świetnie znosi działanie promieni UV – nie blaknie i nie odbarwia się. Wyłożone nim ściany oddychają, a sam nie wydziela żadnych substancji toksycznych. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne – nawet gdy pod ciężarem mebla odkształci się, szybko wraca do dawnej formy. Jest jednak czuły na zmianę wilgotności powietrza, dlatego po zakupie okładziny korkowej warto sezonować ją przez dwa dni w pomieszczeniu, w którym ma być położona. Warto jednak zainwestować czas, bo korek tak jak drewno, to wybór na lata.

Dodano: 16-11-2018