Jak zrobić girlandy? Praktyczne podpowiedzi i inspiracje

Opinii 0

Girlandy z pewnością zaliczają się do najbardziej efektownych dekoracji, nie tylko bożonarodzeniowych. W okresie świątecznym warto zawiesić je w domu, aby cieszyły oczy domowników i podkreślały wyjątkowy charakter świąt. Ogromną satysfakcję stanowią girlandy wykonane samodzielnie. W razie potrzeby do dyspozycji pozostają także gotowe produkty. Dziś przedstawiamy krótki poradnik, jak zrobić i zawiesić girlandy DIY.

Girlandy, czyli doskonałe świąteczne dekoracje

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Dużą zaletą girland jest ich uniwersalne przeznaczenie. Aby ozdobić dom lub mieszkanie, możemy zawiesić je między innymi na schodach, nad oknem czy kominkiem. W pierwotnym znaczeniu girlandy to podwieszane dekoracje roślinne, jednak nasza kreatywność nie zna granic, więc dziś możemy wykonywać je z dowolnych materiałów, między innymi z papieru.

 

 

Jeśli natomiast zabraknie nam czasu w gorącym przedświątecznym okresie, warto sięgnąć po gotowe rozwiązania, na przykład girlandy świetlne, z których większość doskonale sprawdzi się jako świąteczne dekoracje.

 

 

 

Jak wykonać girlandy krok po kroku?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

 

Najprostsze girlandy DIY można wykonać w mgnieniu oka, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednimi materiałami. Podstawę tej zawieszanej ozdoby będzie stanowił sznurek, który w przypadku dekoracji świątecznych, powinien kolorystyką nawiązywać do Bożego Narodzenia, na przykład zieloną lub czerwoną barwą. Następnie do sznurka przywiązujemy gałązki drzew iglastych, szyszki i zawieszamy na nim inne ozdoby, na przykład bombki choinkowe i wstążeczki. Na sznurek można także nawinąć ozdobne koraliki. Czasami najprostsze pomysły prezentują się najbardziej efektownie, zwłaszcza że we współczesnych trendach aranżacyjnych dominują prostota i minimalizm.

 

Dużą popularnością cieszą się girlandy z papieru. Ich wykonanie również nie jest skomplikowane. Do ich przygotowania potrzebny będzie papier dekoracyjny w różnych kolorach nawiązujących do Bożego Narodzenia, włóczka, dziurkacz ozdobny oraz pistolet z klejem na gorąco. Oczywiście inwestycja w dziurkacz nie jest niezbędna, a papierowe kółeczka, z których powstaną girlandy, można wyciąć nożyczkami, odmierzając wzór przy pomocy cyrkla. Gdy ozdoby będą już gotowe, wystarczy w odpowiednio dużych odstępach umieszczać kilka kropel kleju na włóczce, a następnie przez kilka sekund dociskać do niej dekoracje. Papierowe kółeczka są oczywiście tylko przykładem, ponieważ w kwestii przygotowywania papierowych dekoracji ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Warto jednak skorzystać z tej prostej i skuteczne techniki przygotowywania girland DIY.

 

 

 

 

Jak przymocować girlandy, aby uniknąć wbijania gwoździ?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Teraz wystarczy już tylko przymocować girlandy. Z założenia unikamy przy tym gwoździ. Nad oknem, kominkiem czy wokół drzwi możemy skorzystać z przezroczystych samoprzylepnych haczyków, które nie powinny pozostawić trwałych śladów na ścianach. Przy lżejszych konstrukcjach wystarczająca będzie dwustronna taśma montażowa, której tak naprawdę możemy użyć punktowo, wycinając wcześniej niewielkie fragmenty. W przypadku schodów sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ wystarczy owinąć podłużną ozdobę wokół balustrad. Z kolei wieszając w dowolnym miejscu cięższe girlandy świetlne, podobnie jak w przypadku lampek, najlepiej skorzystać ze wspomnianych już haczyków.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020