Jak urządzić mieszkanie – styl eklektyczny

Opinii 0

Antyki w lofcie? Tak, bo w eklektycznych wnętrzach wszystko może się wydarzyć. Nikogo nie zdziwi tam połączenie starego z nowym albo stylistyk tak odległych, że aż kontrastowych. Ale ostrożnie, w tym szaleństwie jest metoda. Styl eklektyczny nie polega na wrzuceniu do jednego wnętrza przypadkowych mebli i dodatków. To miszmasz kontrolowany, ze wspólnym mianownikiem i umiejętnie dobrany. Doskonale złagodzi bezduszne nowoczesne wnętrza, a katalogowym aranżacjom nada indywidualny charakter.

Styl eklektyczny – mieszanka różnorodnych manier estetycznych

mieszkanie w stylu eklektycznymStyl eklektyczny to nie wymysł współczesnych czasów i kultury remiksu. Łączenie różnych epok wzięło się z nostalgii za przeszłością. Jego genezy należy szukać dużo wcześniej. Historycy sztuki podają, że próby kombinowania różnych stylistyk miały już miejsce nawet w epoce starożytnej. Ale moda na celowe łączenie odległych manier pojawiła się dopiero w latach 30. XIX wieku. We wnętrzach królowały wówczas meble stylizowane na starsze.

 

Styl eklektyczny był szczególnie popularny w Niemczech, na terenie Austro-Węgier, w Rosji czy Francji, w Anglii rozwinął się jako styl wiktoriański. Rzemieślnicy tworzyli meble o zaskakujących kształtach, bogate w zdobieniach. Dziś łączenie różnych stylistyk wydaje się naturalne. Coraz więcej podróżujemy, przywozimy egzotyczne pamiątki, podglądamy, jak wyglądają wnętrza na świecie, inspirujemy się nimi.

 

Przez internet z łatwością możemy zamówić rękodzieło z przeróżnych, odległych zakątków globu. Bez trudu znajdziemy też meble będące współczesną interpretacją klasyki. To wszystko wpisuje się właśnie w styl eklektyczny, który ucieleśnia tęsknotę za indywidualizmem i zmęczenie podobnymi do siebie wnętrzami.

 

 

Styl eklektyczny – jak łączyć style we wnętrzu?

łączenie stylów we wnętrzu eklektycznymNie chodzi o to, by każde wnętrze urządzić inaczej: prowansalską kuchnię zestawić z kolonialnym salonem. To gotowy przepis na wielki stylistyczny bałagan. Najlepiej wybrać dwa style przewodnie, które przewijać się będą w każdym z pomieszczeń. Dobrze, by były sobie odległe, wręcz kontrastowe. Takie udane połączenia to na przykład loft i rustykalne dodatki, nowoczesny apartament urządzony meblami w stylu glamour albo stara kamienica, w której historyczne detale zestawi się ze współczesnym designem albo dodatkami etno.

 

Styl eklektyczny lubi cytaty z przeszłości, dlatego tak dobrze sprawdza się łączenie starego z nowym. Na początek to najłatwiejszy sposób, by bezpiecznie zaaranżować wnętrze. Meble i dodatki z różnych epok powinny mieć wspólny detal. To może być na przykład kolor. Czarna nowoczesna sofa, lakierowane na czarno thonetowskie krzesła z giętej sklejki i przemalowany na czarno babciny kredens dzięki tej samej barwie dobrze się zgrają. Takim łącznikiem może być też materiał, faktura albo wzór. I najważniejsze – nadmiar może zamienić nawet najbardziej ciekawe wnętrze w skład rupieci.

 

Przed urządzaniem wnętrza dobrze dokonać selekcji, zestawić ze sobą akcesoria i dodatki w podobnych stylach albo kolorystyce. Reszta niech poczeka na zmianę wystroju.

 

 

Meble w stylu eklektycznym

meble w stylu eklektycznymW światowym wzornictwie współczesnym symbolem stylu eklektycznego stało się krzesło „Louis Ghost” projektu Phillipe’a Starcka. Mebel kształtem przypominający fotel w stylu Ludwika XV został całkowicie wykonany z przeźroczystego poliwęglanu. To połączenie tradycyjnej formy z nowym materiałem. Projekt z 2002 roku dziś jest już ikoną współczesnego designu. I tak właśnie można podejść do mebli w stylu eklektycznym. Starą etażerkę przemalować na neonowy róż, do nowoczesnej komody przykleić staroświeckie płyciny, a kredens z lat 50. pokryć geometrycznymi wzorami.

 

Eklektyczna może stać się też nowoczesna sofa, jeśli obsadzi się ją na toczonych nóżkach i obije na przykład tkaniną w tradycyjną szkocką kratę albo łowickie pasy. I odwrotnie – stylową leżankę albo staroświecki szezląg odświeży tapicerka w geometryczne wzory. Dobrze też pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje – przedmioty z różnych epok powinny mieć podobną wielkość, by wyglądały razem naturalnie. Komplety mebli idą w odstawkę – styl eklektyczny to kreatywny miks!

 

 

Dodatki i dekoracje do wnętrz w stylu eklektycznym

dekoracje i dodatki do wnętrz w stylu eklektycznymUrządzając wnętrza w wybranym stylu, często trzeba poddać się rygorowi zasad, które go wyróżniają. Co innego wypada umieścić w prowansalskim domu, a co innego na rustykalnej farmie. A co z eklektycznymi wnętrzami? Te często powstają przez lata – z gromadzonych z czasem przedmiotów – albo… przez przypadek. Pamiątki z podróży, odziedziczone starocie, prezenty od przyjaciół – niewiele trzeba, by stworzyć eklektyczną mieszankę.

 

Robiąc remont w starym mieszkaniu, warto uratować oryginalne detale: żeliwne grzejniki, sztukaterie na suficie, oryginalną stolarkę okienną i drzwiową.

 

Eklektyczne wnętrza lubią też sztukę – nowoczesny wystrój dobrze zestawić z portretem przodka z złoconej ramie, a klasyczną aranżację ożywić współczesnym malarstwem albo plakatem. W styl eklektyczny dobrze wpisuje się też obecny teraz trend mix and match – polega na przykład na łączeniu elementów zastawy z naczyń zdobionych różnymi wzorami. Dobrze jednak, by miały na przykład wspólną kolorystykę.

 

 

Jak stworzyć eklektyczne wnętrze niskim kosztem?

wnętrze w stylu eklektycznymKażde wnętrze może stać się eklektyczne niewielkim kosztem. Na początek wystarczy kilka sprytnych patentów.

 

  • W zdobionej gipsowej rozecie na suficie obsadź nowoczesną lampę.
  • Podłogę z żywicy albo betonu świetnie ociepli dywan w tradycyjne perskie wzory.
  • Zrób biurko: kawałek blatu oprzyj na toczonych nogach, możesz je pomalować na neonowy kolor.
  • Zamiast prawdziwego kominka przymocuj gipsową atrapę i pomaluj ją pod kolor ściany.
  • W nowoczesnym wnętrzu zawieś staroświecki kryształowy żyrandol, w klasycznym z kolei – designerską minimalistyczną lampę.
  • Przy jadalnianym stole ustaw różne krzesła, możesz przemalować je na ten sam kolor, by uzyskać bardziej spójny efekt.
  • Na ścianie lub podłodze zrób patchwork z płytek – niektórzy producenci oferują gotowe zestawy z różnymi wzorami.
  • Nad nowoczesną, prostą zabudową kuchenną zawieś starą nadstawkę od kredensu w stylu art deco albo lat 60.
  • Lamperię z malowanej boazerii połącz z tapetą w tropikalny wzór.
Dodano: 25-03-2019