Jak urządzić mieszkanie – styl eklektyczny
Antyki w lofcie? Tak, bo w eklektycznych wnętrzach wszystko może się wydarzyć. Nikogo nie zdziwi tam połączenie starego z nowym albo stylistyk tak odległych, że aż kontrastowych. Ale ostrożnie, w tym szaleństwie jest metoda. Styl eklektyczny nie polega na wrzuceniu do jednego wnętrza przypadkowych mebli i dodatków. To miszmasz kontrolowany, ze wspólnym mianownikiem i umiejętnie dobrany. Doskonale złagodzi bezduszne nowoczesne wnętrza, a katalogowym aranżacjom nada indywidualny charakter.
Styl eklektyczny – mieszanka różnorodnych manier estetycznych
Styl eklektyczny to nie wymysł współczesnych czasów i kultury remiksu. Łączenie różnych epok wzięło się z nostalgii za przeszłością. Jego genezy należy szukać dużo wcześniej. Historycy sztuki podają, że próby kombinowania różnych stylistyk miały już miejsce nawet w epoce starożytnej. Ale moda na celowe łączenie odległych manier pojawiła się dopiero w latach 30. XIX wieku. We wnętrzach królowały wówczas meble stylizowane na starsze.
Styl eklektyczny był szczególnie popularny w Niemczech, na terenie Austro-Węgier, w Rosji czy Francji, w Anglii rozwinął się jako styl wiktoriański. Rzemieślnicy tworzyli meble o zaskakujących kształtach, bogate w zdobieniach. Dziś łączenie różnych stylistyk wydaje się naturalne. Coraz więcej podróżujemy, przywozimy egzotyczne pamiątki, podglądamy, jak wyglądają wnętrza na świecie, inspirujemy się nimi.
Przez internet z łatwością możemy zamówić rękodzieło z przeróżnych, odległych zakątków globu. Bez trudu znajdziemy też meble będące współczesną interpretacją klasyki. To wszystko wpisuje się właśnie w styl eklektyczny, który ucieleśnia tęsknotę za indywidualizmem i zmęczenie podobnymi do siebie wnętrzami.
Styl eklektyczny – jak łączyć style we wnętrzu?
Nie chodzi o to, by każde wnętrze urządzić inaczej: prowansalską kuchnię zestawić z kolonialnym salonem. To gotowy przepis na wielki stylistyczny bałagan. Najlepiej wybrać dwa style przewodnie, które przewijać się będą w każdym z pomieszczeń. Dobrze, by były sobie odległe, wręcz kontrastowe. Takie udane połączenia to na przykład loft i rustykalne dodatki, nowoczesny apartament urządzony meblami w stylu glamour albo stara kamienica, w której historyczne detale zestawi się ze współczesnym designem albo dodatkami etno.
Styl eklektyczny lubi cytaty z przeszłości, dlatego tak dobrze sprawdza się łączenie starego z nowym. Na początek to najłatwiejszy sposób, by bezpiecznie zaaranżować wnętrze. Meble i dodatki z różnych epok powinny mieć wspólny detal. To może być na przykład kolor. Czarna nowoczesna sofa, lakierowane na czarno thonetowskie krzesła z giętej sklejki i przemalowany na czarno babciny kredens dzięki tej samej barwie dobrze się zgrają. Takim łącznikiem może być też materiał, faktura albo wzór. I najważniejsze – nadmiar może zamienić nawet najbardziej ciekawe wnętrze w skład rupieci.
Przed urządzaniem wnętrza dobrze dokonać selekcji, zestawić ze sobą akcesoria i dodatki w podobnych stylach albo kolorystyce. Reszta niech poczeka na zmianę wystroju.
Meble w stylu eklektycznym
W światowym wzornictwie współczesnym symbolem stylu eklektycznego stało się krzesło „Louis Ghost” projektu Phillipe’a Starcka. Mebel kształtem przypominający fotel w stylu Ludwika XV został całkowicie wykonany z przeźroczystego poliwęglanu. To połączenie tradycyjnej formy z nowym materiałem. Projekt z 2002 roku dziś jest już ikoną współczesnego designu. I tak właśnie można podejść do mebli w stylu eklektycznym. Starą etażerkę przemalować na neonowy róż, do nowoczesnej komody przykleić staroświeckie płyciny, a kredens z lat 50. pokryć geometrycznymi wzorami.
Eklektyczna może stać się też nowoczesna sofa, jeśli obsadzi się ją na toczonych nóżkach i obije na przykład tkaniną w tradycyjną szkocką kratę albo łowickie pasy. I odwrotnie – stylową leżankę albo staroświecki szezląg odświeży tapicerka w geometryczne wzory. Dobrze też pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje – przedmioty z różnych epok powinny mieć podobną wielkość, by wyglądały razem naturalnie. Komplety mebli idą w odstawkę – styl eklektyczny to kreatywny miks!
Dodatki i dekoracje do wnętrz w stylu eklektycznym
Urządzając wnętrza w wybranym stylu, często trzeba poddać się rygorowi zasad, które go wyróżniają. Co innego wypada umieścić w prowansalskim domu, a co innego na rustykalnej farmie. A co z eklektycznymi wnętrzami? Te często powstają przez lata – z gromadzonych z czasem przedmiotów – albo… przez przypadek. Pamiątki z podróży, odziedziczone starocie, prezenty od przyjaciół – niewiele trzeba, by stworzyć eklektyczną mieszankę.
Robiąc remont w starym mieszkaniu, warto uratować oryginalne detale: żeliwne grzejniki, sztukaterie na suficie, oryginalną stolarkę okienną i drzwiową.
Eklektyczne wnętrza lubią też sztukę – nowoczesny wystrój dobrze zestawić z portretem przodka z złoconej ramie, a klasyczną aranżację ożywić współczesnym malarstwem albo plakatem. W styl eklektyczny dobrze wpisuje się też obecny teraz trend mix and match – polega na przykład na łączeniu elementów zastawy z naczyń zdobionych różnymi wzorami. Dobrze jednak, by miały na przykład wspólną kolorystykę.
Jak stworzyć eklektyczne wnętrze niskim kosztem?
Każde wnętrze może stać się eklektyczne niewielkim kosztem. Na początek wystarczy kilka sprytnych patentów.
- W zdobionej gipsowej rozecie na suficie obsadź nowoczesną lampę.
- Podłogę z żywicy albo betonu świetnie ociepli dywan w tradycyjne perskie wzory.
- Zrób biurko: kawałek blatu oprzyj na toczonych nogach, możesz je pomalować na neonowy kolor.
- Zamiast prawdziwego kominka przymocuj gipsową atrapę i pomaluj ją pod kolor ściany.
- W nowoczesnym wnętrzu zawieś staroświecki kryształowy żyrandol, w klasycznym z kolei – designerską minimalistyczną lampę.
- Przy jadalnianym stole ustaw różne krzesła, możesz przemalować je na ten sam kolor, by uzyskać bardziej spójny efekt.
- Na ścianie lub podłodze zrób patchwork z płytek – niektórzy producenci oferują gotowe zestawy z różnymi wzorami.
- Nad nowoczesną, prostą zabudową kuchenną zawieś starą nadstawkę od kredensu w stylu art deco albo lat 60.
- Lamperię z malowanej boazerii połącz z tapetą w tropikalny wzór.