Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Praktyczny poradnik

Opinii 0

Funkcjonalny minimalizm to aranżacyjny kierunek, którego popularność nie słabnie od kilku lat. Powściągliwość i skromność połączona z możliwością praktycznego zastosowania to główne cechy stylu skandynawskiego, jednego z najpopularniejszych trendów urządzania wnętrz. Kuchnie w stylu skandynawskim to jasne, proste i funkcjonalne pomieszczenia, w których trudno doszukać się skomplikowanych kształtów. Jak urządzić kuchnię zgodną z założeniami tego trendu, jakich materiałów użyć i jakie meble wybrać, by uzyskać wnętrze na miarę szwedzkich standardów? Podpowiadamy.

Styl skandynawski – moda, która nie przemija

Styl skandynawski zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim temu, że łączy prostotę i oszczędność z funkcjonalnością, co powoduje, że jest niesłychanie przyjazny ludziom. We wnętrzach utrzymanych w tej estetyce jest dużo światła, a dzięki jasnym, najczęściej białym meblom, panuje harmonia. Minimalistyczne podejście do dekoracji jest gwarantem zachowania porządku i czystości w mieszkaniu. To nowoczesny design, który jest otwarty na inspiracje kultur całego świata. To właśnie wygoda użytkowania, łatwość utrzymania czystości, a także estetyczny i klimatyczny wygląd powodują, że coraz więcej osób sięga po ten styl urządzając kuchnię.

Cechy stylu skandynawskiego

Kuchnie w stylu skandynawskim są jasne i przestronne. Urządzane są w taki sposób, by panowała w nich wygoda i funkcjonalność. Jakie są główne wyznaczniki tego stylu?

 

Jasna kolorystyka

W kuchni w stylu skandynawskim dominuje biel, którą można przełamać beżami, szarościami czy pastelami.

 

Naturalne materiały

W skandynawskich wnętrzach większość elementów wykonana jest z drewna – w jasnym odcieniu lub pomalowanego na biało.

 

Praktyczne tekstylia

Ciepły pled, miękkie rękawice kuchenne czy włochaty dywan to funkcjonalne elementy, które często można znaleźć w skandynawskich kuchniach.

 

Funkcjonalność

Zarówno meble w stylu skandynawskim, jak i inne dodatki, powinny być przede wszystkim praktyczne i proste. Jasna kolorystyka, naturalne materiały, praktyczne tekstylia czy funkcjonalne wyposażenie to główne wyznaczniki stylu skandynawskiego, wynikające przede wszystkim z potrzeby czystych form i minimalistycznych rozwiązań we wnętrzach. 

Minimalizm i prostota w stylu skandynawskim - niepowtarzalny design

Wnętrza skandynawskie charakteryzuje ponadczasowa estetyka, wynikająca ze specyficznej mentalności mieszkańców północy, w której dominuje umiar, skromność oraz docenianie naturalnych materiałów. W kuchni w stylu skandynawskim trudno znaleźć niepotrzebne przedmioty. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być praktyczne i łatwe do przenoszenia, a przy tym estetyczne i dobrej jakości. Skandynawowie cenią sobie minimalizm i oszczędność, dlatego rzadko pozbywają się wyposażenia. Meble przekazywane z pokolenia na pokolenie uzupełniają o nowoczesne elementy, które muszą być przede wszystkim solidne, by służyły przez długie lata. Surowość skandynawskich wnętrz jest jedynie pozorna. Klimat pomieszczenia ocieplają kolorowe dodatki, np. pledy czy zdobione poduszki.

Kolory w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim powinna być utrzymana w naturalnych barwach, które nawiązują do otaczającej przyrody. Kolor, który dominuje w skandynawskich wnętrzach to biel. W tej barwie utrzymane są nie tylko ściany, ale też często meble. Podłoga powinna być zrobiona z desek w jasnym odcieniu lub podobnie jak ściany – pomalowana na biało. W stonowanej kolorystyce, można również natknąć się na szarości i beże, które zwykle przełamywane są mocniejszymi akcentami – błękitem, zielenią, czerwienią, a nawet czernią.

Materiały w stylu skandynawskim

Materiał, który dominuje w skandynawskich wnętrzach to oczywiście drewno. Wykonuje się z niego nie tylko podłogi, ale też półki i blaty. Najczęściej w tym celu stosowane jest drewno sosnowe i olchowe, które ma oryginalną barwę oraz bogate usłojenie. Do wykonywania kuchennych parkietów często używana jest również sklejka, to mocny, a przy tym bardzo elastyczny materiał, który jest tańczy od drewna, a jednocześnie tak samo przyjazny i łatwo poddający się obróbce. W stylu skandynawskim często wykorzystywane są również takie materiały jak skóra, kamień czy wiklina, a także naturalne tkaniny: bawełna, wełna, juta oraz len.

Oświetlenie w skandynawskim stylu

Długie skandynawskie zimy i niedobory słońca powodują, że mieszkańcy tych rejonów starają się na różne sposoby zatrzymać nieliczne promienie słoneczne, które wpadają do mieszkania. Kuchnie w stylu skandynawskim posiadają duże okna, pozbawione zasłon. Nie bez znaczenia jest również biała i pastelowa kolorystyka, która umiejętnie odbija tak cenne w tej części Europy światło. To jednak nie wszystko. Mieszkańcy Skandynawii, muszą się wspierać sztucznym oświetleniem – powszechnie stosowane są klimatyczne lampy, rozstawiane najczęściej na parapetach lub podłodze oraz używane na co dzień proste świece. Rzadko można natknąć się na oświetlenie sufitowe.

Styl skandynawski też się zmienia (np. nowe kolory - pastelowe)

Nie tak łatwo znudzić się prostym stylem nordyckim. Wszystko dlatego, że coraz częściej wszechobecna w kuchniach w stylu skandynawskim biel, jest przełamywana przez inne kolory, zwykle pastele, a także staje się idealnym tłem dla ciekawych, różnokolorowych grafik czy tapet. Urządzając mieszkanie na wzór Skandynawów, można eksperymentować. Dozwolone jest łączenie starych elementów z nowymi, ważne, żeby w dekoratorskich zapędach zachować, tak szanowany przez Szwedów, umiar.

Dodano: 24-05-2017