Jak urządzić dom w stylu hygge?

Opinii 0

Amerykanin ceni sobie wolność, Niemiec lubi ład i porządek, a Duńczyk za najważniejszą cechę swojej rzeczywistości uznaje właśnie hygge. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby we własnym domu zaczerpnąć z tego stylu i filozofii. Skoro Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie, to warto sprawdzić dlaczego tak się dzieje.

Nauczyć się Hygge od Duńczyków

Według raportu ONZ World Happy Index z 2016 roku, Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Składa się na to wiele czynników – ekonomicznych, społecznych, ale wynika to również ze specjalnego podejścia do życia i rzeczywistości, które sprawia, że Duńczyków cieszą drobne przyjemności i przedmioty, a z każdej chwili i miejsca mogą czerpać dobre emocje. Hygge, bo tak nazywa się sztuka tworzenia przyjemnej atmosfery, stała się duńskim towarem eksportowym numer jeden.

 

Centralnym punktem filozofii hygge jest zawsze dom. Ma być miejscem relaksu, miłego spędzania wolnego czasu, a jego wyposażenie – od podstawowych elementów po ozdobne detale – ma powodować uśmiech na twarzach domowników. Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu hygge? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Kuchnia w stylu hygge – rodzina spędzi tam dużo czasu

W każdej książce, która mówi o filozofii hygge, bardzo dużo miejsca poświęca się gotowaniu. Jedzenie ma być przyjemnością, a nie tylko zaspokojeniem podstawowych potrzeb. To samo tyczy się gotowania – ma ono być celebrowane. Najlepiej, żeby potrawy były przygotowywane w większym gronie – rodziny lub przyjaciół. To wszystko sprawia, że styl hygge w kuchni wymaga specjalnego dostosowania tego pomieszczenia.

 

Musi być ono przede wszystkim bardzo funkcjonalne i wygodne – to gwarancja, że przygotowywanie potraw nie będzie męczące. Trzeba dokładnie zaplanować rozłożenie szafek, kuchenki, piekarnika, lodówki i zlewu. Z jednej strony wszystkie te elementy muszą być dostępne na wyciągnięcie ręki, z drugiej – ich rozlokowanie musi zapewnić odpowiednią przestrzeń do gotowania i pracy.

 

Inne elementy, które pomogą urządzić kuchnię w stylu hygge, to organizery – na przyprawy, sztućce, naczynia i inne elementy wyposażenia kuchni. Mają pełnić dwie funkcje. Przede wszystkim ułatwiają pracę, bo wszystko ma swoje miejsce. Druga, nie mniej ważna, funkcja to utrzymanie porządku. Ten jest niezbędny, aby czuć się w kuchni czy ogólniej – w całym domu – dobrze. Sprzątanie dla większości nie jest przyjemnym doświadczeniem. Dlatego lepiej utrzymywać ład, między innymi dzięki organizerom, niż co chwila robić duże porządki.

 

Bardzo ważną częścią kuchni jest również przestrzeń do jedzenia. Posiłki w stylu hygge są przygotowywane z dużym pietyzmem, dlatego należy jeść je nieśpiesznie. Niezbędny do tego jest odpowiedni stół i wygodne krzesła, które pozwolą całej rodzinie cieszyć się posiłkiem i rozmową. Ważne są też detale, czyli na przykład bukiet świeżych kwiatów w prostym wazonie, na samym środku stołu czy fotografie na ścianie, przypominające miłe, wspólne chwile.

Salon, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie

Chwila z kawą i ulubioną książką na wygodnej kanapie lub fotelu – tak wygląda szczęście w stylu hygge. Jeśli chce się urządzić salon w taki właśnie sposób, to trzeba zadbać o to, aby każdy miał w nim swój wygodny kąt. Przestrzenie muszą być funkcjonalne.

 

Nie można w salonie ustawiać niewygodnych lub niepraktycznych mebli tylko dlatego, że mają ciekawy design – wygoda przede wszystkim. To sprawi, że w takim miejscu będzie chciało się spędzać czas z bliskimi. Kluczowe są dodatki. Wygodna sofa lub fotel to podstawa, ale jego dopełnieniem powinny być poduszki i pled lub koc, którym będzie można się okryć podczas chwili relaksu. 

 

Bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie. Powinno być różnorodne, dostosowane do wielu okoliczności – do czytania, do spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, ale również do spędzenia chwili w samotności. Dlatego warto zastosować oświetlenie punktowe. Miłym akcentem będą na pewno świece. Kolorystyka stylu hygge to połączenie skandynawskiego, zimnego designu z przytulnymi, ciepłymi i naturalnymi kolorami drewna.

 

Trzeba też podkreślić, że centralnym punktem takiego wnętrza na pewno nie może być telewizor. O wiele lepiej samopoczucie poprawi półka z ulubionymi książkami lub płytami z muzyką. Warto też eksperymentować i próbować łączyć nowoczesne funkcjonalne meble z tymi bardziej w stylu retro, które wprowadzą przytulną atmosferę.

Styl hygge w całym domu

Stosując się do zasad, które opisane zostały dla salonu i kuchni można urządzić cały dom w stylu hygge. Trzeba tylko pamiętać, że przy wyborze wyposażenia domownicy i ich komfort są najważniejsi. Czasem wystarczą drobne akcenty, które poprawiają atmosferę całego pomieszczenia. Przy wannie w łazience wystarczy dołożyć kilka świec zapachowych, włączyć ulubioną muzykę, aby poczuć się niczym w domowym spa.

 

W gabinecie czy innym miejscu do pracy, można dodać detale, które sprawią, że nawet podczas kolejnej godziny siedzenia przed komputerem będzie tam coś, co odciągnie na chwilę uwagę i pozwoli na ułamek sekund relaksu. To może być fotografia bliskiej osoby, plakat lub grafika w estetycznej ramie.

 

Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, że hygge to nie sztywne zasady, a wprowadzanie do swojego życia zasad filozofii hygge nie polega na odhaczaniu kolejnych punktów na liście rzeczy do zrobienia i kupienia. Wręcz przeciwnie – to odrzucenie nakazów i zwyczajów dotyczących wyposażenia domu i zrobienie tego po swojemu. Urządzając dom w style hygge trzeba zamienić „muszę” na „chcę”. To sprawi, że wnętrza będą dostosowane do potrzeb domowników, a dzięki temu będą oni chętniej i z większą przyjemnością spędzać w nich czas.

Dodano: 16-05-2017