Jak udekorować wigilijny stół?

Opinii 0

Wbrew pozorom dekoracja świątecznego stołu nie jest łatwym zadaniem. Kolory i ozdoby powinny stanowić spójną aranżację oraz zachwycać swoim wyglądem. Jak udekorować świąteczny stół, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój?

Najważniejsze elementy dekoracji

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Aby tradycji stało się zadość, obrus powinien być śnieżnobiały. Jednak obecnie można pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. W tym przypadku dobrym pomysłem jest obrus w odcieniach czerwieni, różu, zieleni lub błękitu. Na piękny minimalistyczny lub rustykalny stół można zwyczajnie położyć tylko bieżnik i podkładki pod talerze. Należy pamiętać, aby przy tak wyrazistych kolorach zachować umiar w pozostałych dodatkach, które umieścimy na stole.

 

Serwetki nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również mogą być ozdobą stołu. Szczególnie sprawdzą się materiałowe, które uformujemy w artystyczne kształty. Wybór zastawy stołowej zależy oczywiście od upodobań i stylu aranżacyjnego wnętrza. Można postawić na klasyczną porcelanę lub nowoczesną zastawę stołową o kwadratowych lub prostokątnych kształtach. Na święta Bożego Narodzenia z pewnością sprawdzą się komplety talerzy, zestawy filiżanek, półmiski czy patery na ciasto ze świątecznymi motywami.

 

 

Kolejnym bardzo ważnym elementem wystroju świątecznego stołu są świece, które podkreślają bożonarodzeniowy nastrój. Warto je zamknąć w gustownym lampionie lub położyć na porcelanowym świeczniku. Oświetlenie gra dużą rolę podczas dekorowania wnętrza. Znakomicie sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampki, podświetlane ozdoby i świeczniki. Jakie elementy ozdobne warto postawić na stole? Dobrym pomysłem będą figurki świąteczne, na przykład w kształcie renifera, choinki lub śnieżynki.

 

 

 

Styl aranżacji

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Zanim zdecydujemy się na wybór dekoracji świątecznych, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Inspirację stanowią ozdoby świąteczne reprezentujące rozmaite trendy. Można postawić na klasykę, czyli śnieżnobiały obrus i ozdoby w kolorach czerwieni i zieleni. Taka aranżacja prezentuje się bardzo wytwornie i sprawdzi się w każdym domu. Miłośnikom ekstrawagancji polecamy bardzo modne róże i fiolety. Po uzupełnieniu ich srebrem stół wigilijny będzie wyglądał wyjątkowo i oryginalnie.

 

 

Fani minimalizmu mogą zdecydować się na biel, czerń, granat i zieleń. Takie połączenie będzie niezwykle eleganckie. Niezależnie na jaki styl aranżacji zdecydujemy się podczas nadchodzących świąt warto zachować umiar i dobry smak.

 

 

 

Praktyczne porady

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Dekorując stół wigilijny, nie można zapominać o praktycznych kwestiach. Zdarza się, że obrus może się ściągać ze stołu. Łatwo poradzimy sobie z tym problemem, przyczepiając do niego specjalne klipsy lub kryształowe obciążniki. Nie dość, że znakomicie spełniają swoją funkcję, to jeszcze stanowią wytworną ozdobę każdego stołu.

 

Z pięknymi ozdobami można przesadzić i zwyczajnie może nie starczyć miejsca na wszystkie potrawy i zastawę stołową, dlatego warto wcześniej zaplanować ustawienie poszczególnych elementów.

 

 

O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o podstawowych zasadach savoir-vivre. Po lewej stronie talerza układamy widelec, natomiast po prawej nóż i łyżkę. Nad talerzem powinny znajdować się łyżeczka i widelczyk do deserów, a na tej samej wysokości po prawej stronie kieliszek na wodę. Na talerzach wszystkich gości można również ułożyć małą gałązkę z igliwiem, figurkę anioła lub ozdobną bombkę z kokardką. Odpowiednio skomponowana aranżacja stworzy piękną i odświętną oprawę świątecznego stołu.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020