Jak optycznie powiększyć pokój?

Opinii 0

Z problemem niewystarczającego miejsca w mieszkaniu mierzy się wiele osób. Nie da się rzeczywiście powiększyć mieszkania, ale istnieją sposoby, żeby optycznie dodać mu nieco przestrzeni. Zobacz, na jakie rozwiązania warto postawić!

Meble w małym pokoju

Mały pokój: charakterystyka pomieszczenia

Wbrew pozorom na ocenę, czy pokój jest mały, nie wpływa jedynie jego metraż. Bardzo ważny jest także układ pomieszczenia. Wąskie, podłużne pokoje wydają się znacznie mniejsze, niż wskazywałaby na to liczba metrów kwadratowych. Niezwykle istotne jest również nasłonecznienie. Nawet całkiem przestronne pomieszczenie może wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości, jeśli nie będzie dostatecznie naświetlone.

 

Małe pokoje wymagają też odpowiedniego umeblowania. Masywne łóżko lub duża szafa mogą wywołać wręcz klaustrofobiczne uczucie u domowników. Zbyt duża liczba dekoracji oraz dodatków również potrafi przytłoczyć i ograniczyć wizualnie przestrzeń. Na szczęście wystarczy tylko kilka zabiegów, dzięki którym można optycznie powiększyć pomieszczenie. Jak tego dokonać?

Jak optycznie powiększyć pokój?

Niemal każdy pokój można optycznie powiększyć dzięki kilku sprawdzonym sposobom, które nie wymagają gruntownego remontu ani dużych wydatków. Czasami nawet drobna zmiana może zupełnie przekształcić odbiór pokoju oraz poprawić komfort przebywania w nim. Najwięcej można osiągnąć, odświeżając ściany. Warto w tym celu wykorzystać:


  • farby w jasnych kolorach,

  • panele, które rozświetlą wnętrze,

  • tapety i fototapety,

  • lustra.

Ściany w małym pokoju

Malowanie to najprostsze rozwiązanie, kiedy w małym pokoju brakuje światła. Jeżeli ściany są pomalowane na intensywne, ciemne kolory, pomieszczenie staje się bardzo ponure i przytłaczające. Dlatego szybkim sposobem na optyczne powiększenie małego pokoju jest użycie jasnych farb. Rozjaśnić i ożywić pomieszczenie można również dzięki popularnym pastelom. Delikatne odcienie niebieskiego czy różowego wprowadzą do wnętrza przytulną i spokojną atmosferę. Szukając odpowiedniej farby wewnętrznej, warto zdecydować się na któryś z plamoodpornych produktów, które zapewnią świeżość pomieszczenia na dłużej.

Mały i jasny pokój z telewizorem

Podobną rolę mogą pełnić panele ścienne. Oprócz zmiany koloru na jaśniejszy, przy pomocy paneli można zyskać również ciekawą fakturę na ścianie, a także warstwę wygłuszającą. Nie trzeba się obawiać, że panele zabiorą w pomieszczeniu cenne miejsce, ponieważ ich grubość zwykle wynosi zaledwie kilka milimetrów. Dużą popularnością cieszą się również płytki ścienne, które mogą tworzyć ciekawe wzory.

 

Kolejny sprawdzony pomysł na to, żeby ściany optycznie powiększały pokój, to tapeta. Szczególnie skuteczna będzie w tym przypadku jasna tapeta winylowa w pasy. Odczucie głębi przestrzeni można uzyskać również dzięki fototapecie, która przedstawia obraz zbudowany z kilku planów. W pokojach dziecięcych podobny efekt dadzą trójwymiarowe grafiki z ulubionymi bohaterami.

Pokój z trójwymiarową fototapetą

Dodatki do małego pokoju

Lustra to element dekoracyjny, który bardzo często służy do optycznego powiększania pomieszczeń. Taki zabieg stosowany jest dość często w sklepach, dzięki czemu klienci mają wrażenie, że wewnątrz jest więcej produktów niż w rzeczywistości. Ponadto, lustro odbija światło, dzięki czemu rozświetla wnętrze.

Mała sypialnia z lustrami

Co więcej, dodatki w małym pokoju nie powinny być zbyt liczne, żeby niepotrzebnie nie zagracić pomieszczenia. Zalecany jest raczej skandynawski minimalizm, w którym dekoracje są mocno ograniczone, ale za to bardziej rzucają się w oczy.
 

Wydzielanie stref w małej przestrzeni

Wyodrębnienie stref w pokoju pomaga wprowadzić do wnętrza porządek, dzięki któremu łatwiej zadbać o pożądany efekt wizualny. Warto zatem podzielić niewielki salon na trzy podstawowe strefy: wypoczynku, pracy oraz praktyczną. W pierwszej będzie znajdować się sofa, biblioteczka oraz lampa do czytania. Do pracy przyda się z kolei biurko, krzesło i regał. Strefę praktyczną zdominuje stół lub stolik oraz pozostałe meble. W bardzo małych pokojach można ograniczyć się do stref relaksu i aktywności.

Oświetlenie małego pokoju

Kwestia odpowiedniego naświetlenia jest niezwykle ważna podczas optycznego powiększania pomieszczenia. Jasny pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego. Dlatego lepiej zrezygnować z grubych zasłon i wzorzystych firan z gęsto plecionej tkaniny. Warto też dobrać odpowiednie żarówki. Do ożywienia pokoju najlepsze będą światła LED w chłodnych barwach. W małych pomieszczeniach optymalnym rozwiązaniem jest oświetlenie ścienne, które nie zabiera miejsca, natomiast dostarcza sporo światła.

Meble do małego pokoju

Przy wymianie mebli warto postawić na modele, które wizualnie będą sprawiać wrażenie lekkich. Małe uchwyty szuflad, cienkie nóżki, a także jasna kolorystyka pozwolą uniknąć poczucia zagracenia.

Wizualnie powiększony mały pokój

Jak optycznie powiększyć pokój na poddaszu?

Poddasze to bardzo dobre miejsce na sypialnię, pokój dziecięcy albo domowe biuro. Intymność tej przestrzeni sprawia, że często służy ona również jako przechowalnia dla wszelkiego rodzaju rzeczy, sprzętów czy ubrań sezonowych. Dlatego nietrudno zagracić to miejsce i sprawić, że niechętnie przebywa się na piętrze.

Żeby to zmienić i zyskać jak najwięcej przestrzeni, dobrze właściwie dopasować meble do charakterystycznego pomieszczenia, jakim jest pokój ze skosami. Urządzając go za pomocą tradycyjnych mebli, łatwo pozbawić go sporej ilości miejsca, a także sprawić, że przestronny wcześniej pokój stanie się nagle dwa razy mniejszy. Na szczęście coraz częściej można spotkać całe linie mebli dedykowanych poddaszom, które są stosunkowo niskie i doskonale mieszczą się przy ścianach kolankowych. Poddasze to również idealne miejsce na sypialnie – spokojnie pomieści łóżko, toaletkę albo niską komodę.

Urządzony pokój na poddaszu

W pomieszczeniach na poddaszu znajdują się przeważnie okna dachowe, które wpuszczają do środka dużo światła. Warto to wykorzystać, malując pokój na jasne kolory z drewnianymi dodatkami. Można w ten sposób uzyskać przyjemny, skandynawski klimat. Jeżeli poddasze służy do przechowywania sporych ilości rzeczy, warto spakować je do ustawnych pudełek, nie zagracą wówczas dostępnej przestrzeni.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jaką farbę wybrać do malowania ścian w małym pokoju?

- Żeby dodatkowo nie zaciemnić i nie pomniejszyć pokoju, zdecydowanie lepiej postawić na jasne farby. Popularne są odcienie bieli oraz pastele.

 

Jak udekorować okna w małym pokoju?

- Dekoracje okienne w małym pokoju przede wszystkim nie powinny zatrzymywać światła. Warto postawić na lekkie dodatki i cienkie materiały.

 

Jaki rodzaj luster wybrać do powiększenia pokoju?

- Mimo ograniczonej przestrzeni warto postawić na duże lustra w cienkich ramach, które dyskretnie będą powiększać pokój.

 

Jak ustawić meble w małym pokoju?

- Meble najlepiej ustawić przy ścianie, żeby nie zabierały miejsca do swobodnego poruszania się.

 

Dodano: 22-01-2021
Uaktualniono: 04-02-2021