Jak i gdzie powiesić girlandy? Poradnik

Opinii 0

Bożonarodzeniowa girlanda, powieszona na drzwiach domu lub przy kominku, pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także wprowadza świąteczny nastrój. Gdzie najlepiej powiesić girlandę i jak ją wyeksponować, by przykuwała uwagę gości? Co zrobić, by po jej zdjęciu nie pozostały w ścianach lub w drzwiach nieestetyczne otwory?

Czym jest girlanda? Rodzaje girland

Girlanda jest dekoracyjnym roślinnym ornamentem, wykonanym głównie z zimowych kwiatów (np. gwiazdy betlejemskiej), gałązek świerku, liści i owoców (np. małych jabłuszek), który w formie wieńca wiesza się nad drzwiami, kominkiem lub przy ścianie. Ma różnorodne kształty: klasyczna girlanda jest okrągła, wykonana z gałązek świerku oraz ozdobiona suszonymi kwiatami i leśnymi szyszkami; może przybrać również formę podłużną, zdobioną różnorodnymi lampkami choinkowymi oraz małymi bombkami i drewnianymi figurkami do wieszania na choince.

 

 

 

Samodzielnie zrobione girlandy

Nowoczesne girlandy wykonuje się z papieru, lampek LED, miniaturowych, szklanych słoiczków, ozdobnych koralików, delikatnych ptasich piór lub lampek typu cotton balls. Można również samodzielnie przygotować girlandę, wykorzystując do tego świerkowy wieniec, który zdobi się własnoręcznie pomalowanymi szyszkami, plasterkami suszonej pomarańczy, laskami cynamonu oraz gwiazdkami anyżu.

 

 

 

Girlandy w różnych wariantach

W Leroy Merlin znajdziesz zarówno girlandy w kształcie gwiazdek wiszących na długim sznurze, ozdoby przypominające kwiaty poinsecji, jak i te nawiązujące bezpośrednio do natury. Długie, zielone liście girlandy doskonale będą pasować do przyozdobienia parapetów, zaś girlandy z dodatkiem brokatu będą współgrać wizualnie z kolorową świecą umieszczoną w szklanym słoju. Szczególną uwagę warto zwrócić na model Viborg, który przypomina bombki oraz tę w kształcie małych, zielonych listków.

 

 

 

Girlandy zewnętrzne – co wybrać?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

W naszym sklepie znajdziesz nie tylko tradycyjne świerkowe gałązki przystrojone różnymi ozdobami, ale także girlandy ogrodowe oraz filamentowe. Ogrodowa girlanda solarna zasilana jest naturalnym światłem słonecznym, dzięki czemu nie wymaga podłączenia do źródła zasilania. Można ją powiesić przy tarasie lub oświetlić ścieżkę wjazdową, zarówno w okresie świątecznym, jak i pozostawić na kolejne, letnie miesiące. Z kolei girlandy filamentowe to zasilane elektrycznie girlandy świetlne posiadające specjalne żarówki filamentowe: wyglądem przypominają klasyczne, szklane żarówki, jednak w środku skrywają diody LED COB o kształcie drucików wolframowych. Taka girlanda udaje zatem klasyczną, białą żarówkę i jest jednocześnie energooszczędna.

 

 

 

 

 

Jak wykorzystać girlandy?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Girlanda pełni funkcję ozdobną, wprowadza świąteczną atmosferę, a także zdobi kominek lub schody długo po Bożym Narodzeniu. Najczęściej wiesza się ją na środku wejściowych drzwi, przy kominku oraz przy oknie. Jeśli girlanda posiada lampki choinkowe, to należy wziąć pod uwagę, że musi znajdować się blisko gwiazdka elektrycznego i jednocześnie daleko od kominka, by zniwelować zagrożenie pożarem. Girlandę można powiesić w niestandardowych miejscach, jak na przykład na balustradzie schodów, nad oknem na karniszu, na wysokim kredensie, a także bezpośrednio na ścianie.

 

Jeśli jednak nie dysponujemy możliwością podłączenia girlandy do źródła zasilania, wówczas pomocne okazują się wspomniane girlandy solarne. Można je powiesić na werandzie, na balustradzie schodów, na tarasie lub bramie wjazdowej.

 

 

 

 

 

 

Jakich narzędzi potrzebujemy do powieszenia girlandy?

 

Girlandę ze świerku można powiesić na drzwiach przy użyciu młotka i gwoździ. Wystarczy delikatnie wbić do połowy gwoździe o długości około 2,5 cm pośrodku drzwi, w odległości około 10 cm od siebie. Do bezpiecznych miejsc należy również framuga drzwi. Ważne jest, aby gwoździe posiadały duże główki, w przeciwnym razie girlanda może spaść.

 

Jeśli dedykujemy się powiesić girlandę nad gankiem, to wykorzystujemy do tego specjalne haki sufitowe: za pomocą wiertła wykonujemy niewielkie otwory, wkręcamy śluby oczkowe, do których doczepiamy haki, na jakich zawiesza się świąteczny wieniec. 

 

Jak powiesić girlandę na ceglanym kominku? Potrzebne są do tego klipsy do cegieł, płaski wkrętak, zaprawa murarska oraz kotwy ścienne. Należy wybrać zaczepy i śruby, które nie będą dotykać do cegieł. Klamrę umieszczamy na cegle, na której ma wisieć wieniec, tak, by była jak najmocniej dociśnięta do ściany na górze i na dole cegły. Ołówkiem zaznaczamy miejsce wkrętu, wykonujemy otwór i wkładamy do niego kotwy ścienne. Na ich główkach zawieszamy klipsy. Po zdjęciu girlandy można na nich powiesić inne ozdoby, na przykład światełka LED lub też ukryć za pomocą zaprawy murarskiej.

 

 

 

 

Jak powiesić girlandę bez wykonywania otworów?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne haczyki z dwustronną taśmą samoprzylepną, które są w stanie utrzymać kilkukilogramowe ciężary. Im cięższa girlanda, tym więcej haczyków potrzebujemy. Aby uzyskać najlepszą przyczepność, przed nałożeniem pasków samoprzylepnych, należy oczyść powierzchnię alkoholem. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup trzech sztuk haczyków, które wieszamy w równych odległościach, około 10 cm od siebie: jeden w środku i symetrycznie jeden po lewej stronie, a drugi po prawej. Montaż haczyka polega na mocnym dociśnięciu go do ściany. Następnie trzeba odczekać kilka minut, zgodnie z instrukcją producenta, aż klej połączy się z podłożem. Następnie za pomocą wieszaków zaczepiamy ozdobny wieniec.

 

Girlandy zawieszone na balustradach wymagają użycia jedynie przeźroczystych żyłek lub cienkich, metalowych drucików, które nie uszkodzą konstrukcji. Jeśli girlanda jest wykonana z żywych gałązek świerku, to warto użyć specjalnego druta kwiaciarskiego w zielonym kolorze.

 

Drugim sposobem montażu girlandy jest wykorzystanie specjalnych wieszaków z zabezpieczającym hakiem. Można je stosować zarówno w środku domu, jak i na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ posiadają specjalną ochronę przed wilgocią. Końcówki przewodu dla świetlnych girland mają specjalny płaski dwużyłowy przewód 2x1,5 mm2.

 

 

Świąteczna girlanda to piękna, bożonarodzeniowa ozdoba, która wprowadza wyjątkowy klimat. Można wykonać ją samodzielnie, kupić gotową wersję lub też zdecydować się na girlandę świetlną. Każda jej forma nada wnętrzu wyjątkowego, ciepłego, charakteru. 

Dodano: 19-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020